Reklama

Niedziela Sandomierska

Solidarni z Rodziną

Pod koniec września podczas kolejnej konferencji z cyklu „Solidarni z Rodziną” pochylano się nad zagadnieniem wychowania patriotycznego w rodzinie i w szkole. Była to również okazja do wdzięczności za życie i długoletnią posługę na rzecz rodzin śp. Aliny Kowalskiej

Niedziela sandomierska 41/2018, str. V

[ TEMATY ]

rodzina

konferencja

Ks. Adam Stachowicz

Wśród uczestników spotkania był bp Edward Frankowski

Wśród uczestników spotkania był bp Edward Frankowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Sandomierskiej i Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. Spotkanie odbyło się w Domu Katolickim im. św. Józefa w Sandomierzu.

Przed oficjalnym rozpoczęciem konferencji ks. Tomasz Cuber, dyrektor Duszpasterstwa Rodzin, przybliżył zebranym postać śp. Aliny Kowalskiej, zasłużonej działaczki Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i poradnictwa rodzinnego naszej diecezji. – Pani Alina Kowalska pochodziła z Ostrowca Świętokrzyskiego. W środowisku lokalnym była doceniana za wielkie zaangażowanie w pomoc dzieciom, młodzieży i rodzinom, które znajdowały się w bardzo trudniej sytuacji życiowej. Jej zasługą było utworzenie domu rekolekcyjnego w Jędrzejowie k. Ostrowca Świętokrzyskiego. 25 marca 2012 r., w 20. rocznicę wyznaczenia przez papieża Jana Pawła II nowych granic diecezji w Polsce, została uhonorowana przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza tytułem „Protector Vitae”. Alina Kowalska zmarła 13 sierpnia 2018 r. W swoim życiu była zawsze wierna Bogu i oddana drugiemu człowiekowi – podkreślał ks. Tomasz Cuber. Uczestnicy konferencji modlitwą uczcili jej pamięć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Oficjalną część konferencji otworzył Krzysztof Szatan, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Sandomierskiej. Przedstawił on cele i założenia spotkania oraz przywitał zaproszonych gości i uczestników. Następnie słowa wprowadzenia do zebranych skierował bp Edward Frankowski. Zwrócił on uwagę na ogromne znaczenie tematu konferencji dla współczesnego człowieka. Odwołując się do nauczania św. Jana Pawła II, przywołał słowa: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Zwrócił uwagę, że pamięć o przeszłości i tożsamość narodowa są bardzo ważne w obecnych czasach globalnego społeczeństwa.

Wykład pt. „Wychowanie patriotyczne w rodzinie w świetle nauczania Kościoła” wygłosił ks. Tomasz Cuber. – Mówiąc o patriotyzmie, o różnych aspektach i wyzwaniach polskiego patriotyzmu, trzeba podkreślić niezastąpioną niczym rolę rodziny. W naszej historii, zwłaszcza, gdy nie istniało wolne państwo polskie, była ona najważniejszą szkołą patriotyzmu. Także dziś, w wolnej Rzeczpospolitej, przywilej i moralny obowiązek budzenia i kształtowania postaw patriotycznych, podobnie jak przekaz wiary i wychowanie, spoczywają nade wszystko na rodzinie – mówił prelegent.

Konieczność współpracy rodziny oraz szkoły w patriotycznym wychowaniu dzieci i młodzieży to temat wykładu Urszuli Bąk. W jednym z punktów wykładu prelegentka stwierdziła: – Wychowanie ku wartościom narodowo-patriotycznym mieści się w ogólnie rozumianym wychowaniu, zwłaszcza wychowaniu ku wartościom i jest jego szczególną emanacją – mówiła dr Urszula Bąk. W swoim wykładzie próbowała odpowiedzieć na pytanie: Do czego można sprowadzić wychowanie ku wartościom narodowo-patriotycznym? – W odpowiedzi mamy stwierdzenie, że istotą takiego działania jest wspomaganie wychowanków, aby uznali te wartości za ważne i umiejscowili je na wysokiej pozycji w budowanej przez siebie hierarchii wartości, a następnie je urzeczywistniali – odpowiadała.

Podczas konferencji przed uczestnikami spotkania wystąpił zespół muzyczny ze Szkoły Katolickiej im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. Zespół tworzą nauczyciele: Aneta Trościńska i Renata Kaczorowska-Warton oraz uczennice: Klaudia Huk i Zofia Krakowiak. Występ był pokazem patriotyzmu w praktyce. Konferencję podsumował Andrzej Kaczmarek, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”.

2018-10-10 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja o stosunku Stolicy Apostolskiej do Rosji i wschodniego chrześcijaństwa

[ TEMATY ]

konferencja

Luigi Santoro/pl.wikipedia.org

Fasada Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego od strony Piazza della Pilotta

Fasada Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego od strony Piazza della Pilotta

W dniach 6 i 7 listopada na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbędzie się dyskusja o stosunku Stolicy Apostolskiej do Rosji i wschodniego chrześcijaństwa za pontyfikatów św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Organizatorami konferencji są Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, polska instytucja publiczna powołana ustawą Parlamentu w celu prowadzenia dialogu z Rosją i o Rosji, oraz Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja podlegająca miastu Warszawie, której zadaniem jest popularyzacja dorobku św. Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

25 lat temu Jan Paweł II odwiedził Ukrainę

2026-06-24 20:29

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

na Ukrainie

Vatican News

W dniach 23-27 czerwca 2001 r. Jan Paweł II odbył wymarzoną pielgrzymkę na Ukrainę, odwiedzając Kijów i Lwów. Wizyta okazała się wydarzeniem o historycznym wymiarze. Stała się bowiem jednym z filarów budowania tożsamości Ukraińców, którą brutalnie niszczono w czasach dominacji sowieckiej, kiedy to Ukraina stanowiła jedną z republik ZSRS.

Jan Paweł II, przemawiając w czerwcu 1991 r. w Przemyślu do polskich Ukraińców, wiernych Kościoła Greckokatolickiego, w ich macierzystym języku, powiedział: „Jeśli mi Pan Bóg pozwoli kiedyś przyjechać do Lwowa, to będzie więcej po ukraińsku”. Marzenie papieskie spełniło się dopiero po 10 latach. Papież słowa dotrzymał, bo po ukraińsku wygłaszał przemówienia i homilie, wzruszając Ukraińców, wzbudzając ich podziw, szacunek i sympatię. Musiał oddziaływać na wyobraźnię zbiorową fakt, że papież, wówczas 80-letni człowiek, mimo nawału zajęć i postępującej choroby, pół roku poświęcił na naukę języka ukraińskiego. I to z takim skutkiem, że według obserwatorów mówił lepiej w tym języku niż prezydent Ukrainy, Leonid Kuczma.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję