Przez 10 dni, od 24 maja do 2 czerwca br., Legnicę opanowały wydarzenia związane z jubileuszową 50. edycją Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat.
Bogactwo koncertów
Skoro jubileusz, to i zróżnicowanych propozycji związanych z jego przebiegiem nie brakowało. A wśród nich znalazły się nie tylko zmagania konkursowe zgłoszonych i zakwalifikowanych do festiwalu 10 chórów, ale także inne wydarzenia. Należały do nich koncerty: inauguracyjny Chóru Madrygał z LCK Legnica pod dyrekcją Dariusza Rzoncy; koncert The Age of Sing z udziałem Kamili Bednarek, Piotra Cugowskiego, Renaty Przemyk i Katie Melua, którego ideą było zestawienie głosów artystów w formule a cappella, jedynie z towarzyszeniem chórów; Oratorium Voices of Light – The Passion of Joan of Arc, poświęcone męczeństwu francuskiej bohaterki narodowej Joanny D’Arc; koncert Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyrekcją Marka Gandeckiego – to laureaci ubiegłorocznej edycji festiwalu, oraz finałowy koncert jubileuszowy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nie tylko chóry
Reklama
Ponadto mieszkańcy miasta, w różnych jego miejscach, mieli okazję uczestniczyć w cyfrowo-binarnym performansie przygotowanym przez The Binary Graffiti Club Choir z Anglii. Sami legniczanie mogli też włączyć się w festiwal, uczestnicząc w projekcje „Dźwiękowa mapa Legnicy”, do którego mogli przesyłać nagrane dźwięki z różnych miejsc miasta. Odbyły się warsztaty polifoniczne, bicie rekordu w śpiewaniu a cappella, zaprezentowano wystawę fotograficzną, ilustrującą historię festiwalu, a w Muzeum Miedzi wystawę pt. „Pół wieku z Cantatem”.
Organizatorzy i uczestnicy podkreślali także ważność odbytego I Kongresu Chóralistyki Polskiej. Na jego program złożyło się 5 sesji panelowych, poświęconych definiowaniu potrzeb i oczekiwań chórów akademickich, zawodowych, amatorskich, dziecięcych oraz kompozytorów.
Uczestnicy i laureaci
Do zmagań konkursowych w bieżącym roku stanęły chóry: Chór Męski „Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego” ze Szczecina pod dyrekcją Jacka Kraszewskiego; Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Katowicach pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej; Chór SM i OSM II st. Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy pod dyrekcją Ilony Kameckiej; Chór „Feichtinum” Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pod dyrekcją Artura Wróbla; Zespół Wokalny „ESPERIMENTO” z Białegostoku pod dyrekcją Barbary Kornackiej; Zespół Wokalny „Rondo” z Wrocławia pod dyrekcją Małgorzaty Podzielnej; Chór Kameralny „441 Hz” z Gdańska pod dyrekcją Anny Wilczewskiej; Chór Mieszany Katedry Wawelskiej z Krakowa pod dyrekcją Andrzeja Korzeniowskiego; Chór Music Ewerywhere z Gdańska pod dyrekcją Beaty Śnieg-Wądołowskiej i Chór Cantabile z Polkowic pod dyrekcją Joanny Kąca.
Reklama
Ostatecznie Złoty Dyplom, Grand Prix – Nagrodę Główną dla najlepszego chóru Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat 50, Lutnię im. Jerzego Libana z Legnicy (nagroda przechodnia) oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 złotych, a także udział w przyszłorocznej edycji turnieju w charakterze gościa specjalnego zdobył Zespół Wokalny „Rondo” z Wrocławia pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny. Dyrygentowi Chóru przyznano także nagrodę specjalną – zaproszenie do udziału w pracach Jury Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat 51.
Pełną listę laureatów zainteresowani znajdą na stronach organizatorów.
My natomiast chcemy złożyć na ich ręce podziękowanie za to wielkie święto i wydarzenie muzyczne w murach naszego miasta.