ANNA MAJOWICZ: – W Polsce istnieje kilka sanktuariów św. Antoniego Padewskiego, jednak to w Obornikach Śląskich jest wyjątkowe. Wszystko za sprawą słynącego łaskami obrazu, który przywędrował tu aż z Husiatyna.
Reklama
KS. JACEK WAWRZYNIAK SDS: – To prawda. Obraz, który umieściliśmy w ołtarzu bocznej nawy naszego kościoła, od XVIII wieku cieszył się wśród wiernych wielką czcią, o czym świadczy ufundowanie srebrnej sukienki i liczne wota. Ludzie garnęli do św. Antoniego, który wypraszał im wiele łask. Obraz, który tak czcili w kościele Ojców Bernardynów w Husiatynie, został nazwany przez metropolitę lwowskiego abp. Józefa Bilczewskiego obrazem św. Antoniego Padewskiego „Husiatyńskiego”. Kiedy po II wojnie światowej nastąpiła ewakuacja Polaków z ziem wschodnich, bernardyni opuszczając Husiatyn zabrali ze sobą obraz do klasztoru w Alwerni k. Krakowa. Husiatyńska ludność znalazła swój nowy dom w Obornikach Śląskich. Ich wielkim marzeniem było odzyskanie obrazu. Dzięki staraniom udało im się odzyskać swój skarb 7 czerwca 1983 r. Przez cztery miesiące obraz znajdował się w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, w którym już 13 czerwca 1983 r. sprawowany był pierwszy odpust do św. Antoniego. 23 października 1983 r. obraz został przeniesiony do nowo wyremontowanego kościoła poewangelickiego, który stał się świątynią parafialną obornickiej wspólnoty. Tak jak w Husiatynie, tak i tu odbiera on należą cześć.
– Uroczysta inauguracja Sanktuarium odbędzie się 13 czerwca br. W jaki sposób parafia przygotowywała się do tego wydarzenia?
– Do uroczystości przygotowujemy się od początku roku. Zarówno duchowo, jak i materialnie. Może zacznę od wymiaru materialnego. W styczniu nakręciliśmy film opowiadający historię św. Antoniego Padewskiego. To pięknie nagrane wspomnienia żyjących tu husiatyńców i ich dzieci. Ponadto, znany krakowski muzyk Hubert Kowalski skomponował dla nas hymn na tę okazję. Miasto Oborniki jest też partnerskim miastem z Husiatynem. Z inicjatywy burmistrza w mieście wywieszono flagi i kierunkowskazy prowadzące do Sanktuarium. Na tę okazję przygotowaliśmy także ikony ze św. Antonim, różańce i breloczki. To jeśli chodzi o przygotowanie materialne. Wyrazem naszego wewnętrznego, duchowego kultu jest Nowenna do św. Antoniego sprawowana w każdy wtorek przed wieczorną Eucharystią. Po nowennie, jeśli przepisy liturgiczne pozwalają, sprawowana jest Msza św. wotywna oraz ucałowanie relikwii Świętego. Uroczysta inauguracja Sanktuarium odbędzie się w dniu wspomnienia liturgicznego św. Antoniego z Padwy, czyli 13 czerwca o godz. 19.00. Mszy św. odpustowej przewodniczyć będzie o. bp Jacek Kiciński. Uroczystość poprzedziliśmy Triduum. Zostały odprawione Godzinki, Eucharystie, nabożeństwa i Nowenna do św. Antoniego. W wigilię uroczystości po Mszy św. wieczornej odbyła się procesja światła i Apel Fatimski. Natomiast 16 czerwca odbędzie się Piknik Rodzinny św. Antoniego, który zwieńczy koncert zespołu Gospel Rain. Wszystkich Czytelników „Niedzieli” serdecznie zapraszam do nawiedzenia sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu