Reklama

Pod patronatem „Niedzieli”

Obudź w sobie Miłość

Obudź w sobie Miłość „Pod drzewem grzechu człowiek uśpił w sobie miłość do Boga. Pod drzewem Krzyża Bóg obudził miłość w człowieku” – te słowa poruszyły moje serce, gdy weszłam na stronę XV Karmelitańskich Dni Młodych (KDM), aby zapoznać się z programem na najbliższe, jubileuszowe spotkanie, które odbędzie się 25-28 lipca w Czernej koło Krakowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uśpiona miłość, umysł niechętny do wysiłku, ręce ociężałe do pracy, przygaszone spojrzenie – pisze o. Jakub Przybylski OCD na stronie Karmelu. Kto z nas nie zna tego z autopsji? Jak odzyskać chęci do pracy, nauki, może – do życia? Przezwyciężyć własne słabości, niechęci, a może – smutek? Jak, mimo rozczarowań lub braku zrozumienia, odnaleźć w życiu to, co ważne, a może nawet – sens istnienia?

Jest ich trzy

– Karmelitańskie Dni Młodych są propozycją odzyskania duchowej witalności dla wszystkich, którzy ją utracili, oraz tych, którzy szukają sposobów rozbudzenia w sobie nowych pokładów kochania – mówi o. Jakub. Tłumaczy, że nie chodzi o rozdmuchanie uczuć, które zapalają się szybko i równie szybko gasną. – Wpierw trzeba odnaleźć drogę do swojego serca i uruchomić w nim zdolność do kochania: najpierw przez przyjęcie Miłości, która nie stawia warunków, tzn. miłości Boga, u stóp Krzyża – wyjaśnia kapłan. Następnie, przez obudzenie trzech ważnych cnót: pokory, wolności i wytrwałości. Miłość, odmieniana we współczesnym języku na wszystkie sposoby, bez tych trzech wartości staje się jedynie pustym słowem. Wiedziała to już w XVI wieku św. Teresa od Jezusa, patronka tegorocznego spotkania młodych, która głosiła, że do zaistnienia miłości pokora, wolność i wytrwałość są niezbędne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Każdy z czterech dni KDM-u odpowiadać będzie kolejnemu etapowi rozbudzania miłości, przypasowanemu konkretnej cnocie – czwartek: ziarno (pokora); piątek: obumieranie (wolność); sobota: wzrost (wytrwałość); niedziela: owoc (miłość). – Żeby prawdziwie kochać, trzeba być wolnym – wyjaśnia o. Jakub. Ziarno miłości, które odnajdziemy w sobie dzięki pokorze, może zostać zagłuszone przez różnego rodzaju zniewolenia. – Dzisiaj są to np. nałogi czy skupienie na sobie, w czasach Teresy było to zbytnie przywiązanie do sławy, ambicji. Jeśli patrzę tylko na siebie, nie potrafię otworzyć się i kochać drugiego człowieka. To dlatego potrzebujemy obumierać z własnych przywiązań, żeby stawać się wolnym i zdolnym do miłości – mówi karmelita.

Czas pustyni

KDM to przede wszystkim czas rekolekcji, dialogu z Bogiem i samym sobą w niezwykłym miejscu, gdzie położone są klasztor i sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Będzie okazja do spotkania ze świadkiem wiary, adoracji Najświętszego Sakramentu, codziennej Eucharystii. Nie zabraknie wspólnego świętowania. Ponadto, w ramach warsztatów tematycznych przewidziane są m.in. zajęcia rozeznawania duchowego, pustelnicze, biblijne, uzdrowienia, modlitwy karmelitańskiej, psychologiczne, rozwoju duchowego, a także pszczelarskie i taneczne. – Oprócz dwóch ostatnich, nasze warsztaty są skierowane na wnętrze człowieka. Dotyczą przede wszystkim osobistej relacji z Bogiem, także powołania i modlitwy – mówi o. Jakub Przybylski. Dodaje: – Warsztat pustelniczy prowadzimy od trzech lat. Co roku przyjeżdża do nas ojciec karmelita bosy, który dzieli się doświadczeniem życia z braćmi w pustelni. Możemy dowiedzieć się np., jak pomaga milczenie w kontakcie z Bogiem albo jak radzić sobie ze stanami, które pojawiają się, gdy wychodzę na pustynię, i zamiast ciszy i rozmowy z Bogiem, wszystko, co jest we mnie, np. złe myśli, pokusy, wychodzi na zewnątrz.

XV Karmelitańskie Dni Młodych „Obudzić miłość!” to czas duchowej wędrówki dla tych, którzy pragną doświadczyć nowości życia, obudzić w sobie miłość, sens i witalność; droga z egoizmu do kochania, z ciemności do światła, ze śmierci do życia. Spotkanie przeznaczone jest dla osób od 17 do 35 lat. Program i formularz zgłoszeniowy na stronie: www.kdmczerna.pl. Serdecznie zachęcamy do udziału!

2019-06-17 13:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warto pomagać

„To, co robimy dla innych, jest tym, co naprawdę warto robić”

Masz pewnie takie marzenie, pragnienie serca, które być może znasz tylko ty sam. Takie pragnienie, które sprawia, że uśmiechasz się od ucha do ucha i już w wyobraźni zaczynasz swoją podróż.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Waldemar Żurek ujawnił liczbę spraw dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym

2026-06-24 12:36

[ TEMATY ]

zgony

minister sprawiedliwości

Waldemar Żurek

Szpital Południowy

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek poinformował w środę o liczbie zgłoszeń dotyczących zgonów w Warszawskim Szpitalu Południowym.

Minister sprawiedliwości odniósł się podczas konferencji prasowej do informacji, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero były pracownik Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję