Audiencja generalna
Duch Święty artystą pojednania
Pięćdziesiątnica to przyjście Jezusa, za którego pośrednictwem sam Bóg przychodzi do nas i przyciąga nas ku sobie – podkreślił Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 19 czerwca br. Kontynuując cykl katechez o Dziejach Apostolskich, Papież mówił o Zesłaniu Ducha Świętego.
Na wstępie Franciszek podkreślił znaczenie obecności w Wieczerniku Matki Bożej, a także modlitwy Apostołów, która daje oddech uczniom wszystkich czasów. Zauważył, że towarzyszący temu wydarzeniu silny wiatr przypomina pierwsze stwórcze tchnienie Boga z Księgi Rodzaju i wypełnia obietnicę „mocy”, którą Pan Jezus dał uczniom przed swoim wniebowstąpieniem. Ojciec Święty zaznaczył, że „języki jakby z ognia”, o których mowa w Ewangelii, przypominają z kolei płonący krzak na górze Synaj i dar Dekalogu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Papież podkreślił, że „nowe i ostateczne Przymierze opiera się już nie na prawie zapisanym na kamiennych tablicach, lecz na działaniu Ducha Bożego, który czyni wszystko nowym i który wypisuje się na sercach z ciała”. Dodał, że Duch Święty jest budowniczym komunii, jest artystą pojednania, który potrafi usunąć bariery między ludźmi. – Sprawia, że Kościół rośnie, pomagając mu wyjść poza ludzkie ograniczenia, grzechy i wszelkie skandale – powiedział Franciszek.
RV
* * *
Synod Biskupów dla Amazonii
Dokument roboczy
Reklama
Propozycje nowych i odważnych dróg Kościoła w Amazonii znalazły się w dokumencie przygotowawczym do zgromadzenia synodu biskupów poświęconego temu regionowi, zwanemu zielonymi płucami świata. W zaprezentowanym w Watykanie instrumentum laboris proponuje się m.in. święcenie na kapłanów żonatych mężczyzn oraz większe docenienie posługi kobiet. Przypomniano zarazem, że Kościół musi bardziej uczynić swoimi kwestie społeczne oraz ekologiczne i wsłuchać się w głos coraz bardziej dyskryminowanych mieszkańców Amazonii.
RV
* * *
Ojciec Święty do Polaków
Szansa na ożywienie pobożności eucharystycznej
Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, którą będziemy obchodzić, jest szczególną sposobnością do ożywienia naszej wiary w rzeczywistą obecność Pana w Eucharystii. Celebracja Mszy św., adoracja eucharystyczna i procesje ulicami miast i wsi niech będą świadectwem naszej czci i przylgnięcia do Chrystusa, który daje nam swoje Ciało i Krew, aby karmić nas swoją miłością i uczynić nas uczestnikami Jego życia w chwale Ojca. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy!
Audiencja generalna, 19 czerwca br.
RV
* * *
Konferencja
Dialog i świadectwo
Papież Franciszek w liście do uczestników konferencji „Teologia po «Veritatis gaudium» w kontekście regionu Morza Śródziemnego” napisał: „Kościół w dialogu z kulturami i religiami przekazuje Dobrą Nowinę o Jezusie i zasadę miłości ewangelicznej, którą On głosił jako syntezę całego nauczania Prawa, wizji proroków i woli Ojca. Dialog jest przede wszystkim metodą rozeznawania i głoszenia Słowa miłości, które jest skierowane do każdej osoby i które pragnie zamieszkać w sercu każdej z nich. Jedynie słuchając tego Słowa i doświadczając miłości, jaką Ono przekazuje, można rozpoznać aktualność kerygmatu”. Odwołując się do św. Franciszka z Asyżu, Papież zaznaczył, że dialog i głoszenie Ewangelii wymagają pokory, niewdawania się w spory oraz jasnego przyznawania się do Boga.
RV
* * *
Z twittera papieża Franciszka
Jezus stał się dla nas chlebem połamanym i zaprasza nas, abyśmy dawali się innym, nie żyli dłużej dla siebie, ale dla innych.