Na terenie byłego niemieckiego obozu śmierci KL Auschwitz-Birkenau 14 czerwca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – w 79. rocznicę pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz. Obóz założono 14 czerwca 1940 r. dla polskich więźniów.
Mszę św. w intencji ofiar odprawił w Harmężach biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Podkreślił on, że wielu więźniom Auschwitz pomogła wiara w Boga i wielu z nich zasłużyło na miano świętych.
Dziś pamięć o polskich ofiarach KL Auschwitz-Birkenau jest w świecie zakłamywana. Dokonuje się dzielenia więźniów, tymczasem w tragicznym czasie wojny obowiązywał w obozie tylko jeden podział: ofiary i kaci. Zdrowi i młodzi mieli prawo żyć nie dłużej niż trzy miesiące, a wyjście prowadziło tylko przez komin krematorium – ta zasada dotyczyła wszystkich bez wyjątku więźniów obozu. Celowo pomniejsza się liczbę osób zamordowanych w KL Auschwitz-Birkenau, zamazywana jest też w świadomości ludzi groza i przesłanie tego miejsca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu