Reklama

Kościół

Stypendyści na wakacjach

Wakacyjne obozy integracyjno-formacyjne stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to nieodłączny element programu stypendialnego prowadzonego przez tę organizację. Młodzi, ambitni ludzie pochodzący z małych miast i miejscowości w tym roku odwiedzają Legnicę i Toruń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Legnica

Pod hasłem „Pokarm na drogę” trwał od 8 lipca obóz studencki w Legnicy. W czasie tygodniowego pobytu na Dolnym Śląsku młodzi ludzie zdobyli najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów – Śnieżkę, odwiedzili sanktuarium św. Jacka w Legnicy, a w Krzeszowie przeżyli Dzień Skupienia pod duchowym przewodnictwem ordynariusza diecezji legnickiej bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Wyrazem wdzięczności stypendystów skierowanym do władz miasta, regionu i diecezji był sobotni koncert Krzysztofa Majdy i kwartetu saksofonowego The Whoop Group – absolwentów programu stypendialnego na legnickim rynku. Niedzielę stypendyści spędzą w legnickich parafiach, gdzie opowiedzą o działalności Fundacji i o tym, co dzięki niej osiągnęli, a po Mszach św. miejscowi parafianie zaprosili młodych ludzi na obiady do swoich domów.

Toruń

W mieście, w którym urodził się Mikołaj Kopernik – Toruniu odbędzie się kolejny obóz integracyjno-formacyjny stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Miasto od 18 do 30 lipca będzie gościło uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wypoczynek ok. 1000 stypendystów z całej Polski rozpocznie się 19 lipca uroczystą Mszą św. w katedrze toruńskiej, której przewodniczył będzie bp Wiesław Śmigiel. Piątek i sobotę stypendyści spędzą na zwiedzaniu Torunia. Dzięki uprzejmości władz miejskich odwiedzą Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń”, Muzeum Historii w Toruniu i Młyn Wiedzy. W niedzielę 21 lipca stypendyści złożą świadectwa we wszystkich toruńskich parafiach. Opowiedzą, skąd pochodzą, jakie są ich zainteresowania i co zmieniło się w ich życiu od momentu przystąpienia do programu stypendialnego Fundacji. Poniedziałek stypendyści spędzą na wyciszeniu i modlitwie, przeżywając Dzień Skupienia. Dzięki uprzejmości władz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wtorek uczniowie spędzą na tej uczelni. Będą mieli okazję do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły wyższej, wezmą udział w zajęciach pokazowych zorganizowanych przez pracowników UMK. Środa, czwartek i piątek upłynie młodzieży na warsztatach medialnych w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a także wycieczkach do Górska i na Barbarkę. W niedzielę 28 lipca Mszę św. na zakończenie obozu w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawi biskup pomocniczy diecezji toruńskiej Józef Szamocki. Po niej w południe zostanie wyemitowany na żywo z Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu program „Między Ziemią a Niebem” z udziałem stypendystów Fundacji, władz miejskich, wojewódzkich i kościelnych, a wieczorem wszyscy zgromadzą się na toruńskim rynku na koncercie zespołu Tylko Ty, składającego się ze stypendystów i absolwentów Fundacji.

W planie obozu znajdzie się czas nie tylko dla ducha, ale również dla ciała. W poniedziałek 29 lipca stypendyści zmagać się będą w wielu konkurencjach w czasie Dnia Sportu, który odbywać się będzie w Arenie Toruń. Tego dnia wieczorem w ośrodkach zostanie podsumowany obóz stypendystów. Następnego dnia młodzi ludzie, z pewnością szczęśliwi, wyjadą z miasta słynącego z pysznych pierników. Toruń zostanie w ich pamięci na długo, dzięki zawartym w tym czasie znajomościach, które na pewno przetrwają długie lata.

2019-07-10 09:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Daj się oszlifować!

Pochodzi spod Wadowic, ma lat 30 plus, należy do wspólnoty Magnalia Dei w Żywcu, a zawodowo spełnia się w branży hotelarskiej. Ponadto jest założycielką inicjatywy „Katoliccy Single”. Poznajcie Wiolę Trzaskę

MAŁGORZATA CICHOŃ: – Czym różni się singiel katolicki od „zwykłego”? Utarło się, że ta druga grupa nie chce wchodzić w poważniejszą relację, woli żyć bez zobowiązań...
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja kaliska: Dekret w sprawie powołania Rady ds. Posług i Święceń Diakonatu Stałego

2026-06-24 10:03

[ TEMATY ]

Diecezja Kaliska

diakonat stały

Adobe Stock

W związku z kan. 230, 236, 1032– 1039 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz normami prawa powszechnego i diecezjalnego dotyczącymi wymagań określonych dla kandydatów do przyjęcia posług i święceń diakonatu stałego, po należytym rozważeniu sprawy, z dniem 01 lipca 2026 roku powołuję Radę ds. Posług i Święceń Diakonatu Stałego w Diecezji Kaliskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję