Gieczno
To w średniowieczu w Polsce powstały setki parafii pod wezwaniem św. Jakuba. Jedną z nich jest parafia Gieczno, której patronują Wszyscy Święci, a wśród nich św. Jakub. Choć sama parafia erygowana była prawdopodobnie ok. roku 1437, drewniany kościółek pochodzi z wieku XVIII. Jego fundatorem i kolatorem, czyli opiekunem, był Jan Pokrzywniki, będący w tamtym czasie właścicielem wsi. Szukając śladów św. Jakuba w Giecznie, trafimy przede wszystkim na obraz w bocznym ołtarzu, na którym widnieje święty Apostoł. Św. Jakub przedstawiony jest właśnie jako pielgrzym, z kijem i charakterystyczną muszlą, co pozwala przypuszczać, że w czasach gdy sprowadzono go do kościoła, żywa była idea pielgrzymowania szlakiem świętego. Rozglądając się uważnie, w kościele zobaczymy jeszcze inne znaki wskazujące na obecność tego patrona pielgrzymów. Umieszczoną na jednej ze ścian tablicę nagrobną Heleny z Pokrzywnickich Gomolińskiej zdobią dyskretnie umieszczone w czterech rogach złote muszle, będące symbolem szlaku św. Jakuba.
Leźnica Wielka
Oddalona zaledwie 25 km na zachód od Gieczna leży kolejna parafia, której patronuje św. Jakub. Leźnica Wielka – dziś to przede wszystkim osada wojskowa, gdzie stacjonują Dywizjon Lotniczy oraz 1 Batalion Szwoleżerów Ziemi Łęczyckiej. Dawniej jednak była to wieś szlachecka należąca do grobu rodziny Leźnickich, którą według legendy miał otrzymać jeden z dwóch braci za zasługi i odwagę w czasie wojny z zakonem krzyżackim w 1410 r. I w tym przypadku drewniana świątynia została postawiona w miejscu pierwotnego kościoła drewnianego, który został rozebrany ok. roku 1740 z uwagi na zły stan drewna. Po rozbudowie w 1882 r. kościół nabrał nowego charakteru – dobudowano neogotycką, frontową przybudówkę. Tutaj właśnie, wbudowany w ołtarz główny, znajdziemy kolejny obraz przedstawiający św. Jakuba w złoconej ramie z charakterystyczną muszlą. Niestety, z uwagi na prowadzone w kościele prace i brak możliwości wejścia do środka możemy podziwiać go jedynie na archiwalnych zdjęciach. Poza świątynią naszą uwagę powinno też zwrócić rosnące tuż przy bramie drzewo oznaczone żółtą muszlą na niebieskim tle – w ten sposób oznakowano w całej Europie Drogę Św. Jakuba. Podążając za tymi muszlami (i żółtymi strzałkami), dotrzemy aż do jego grobu. Samotna muszelka w Leźnicy jest zaczątkiem planowanej tzw. Łowickiej Drogi Św. Jakuba, która biorąc początek od tzw. Drogi Warszawskiej, przebiegać ma od Bolimowa, przez Łowicz i Głowno aż do Rzgowa k. Konina i Lądu, gdzie łączyć się będzie ze szlakiem nadwarciańskim. W szlak łowicki wpisywać się mają również Gieczno i Leźnica Wielka.
Piotrków Trybunalski
Ostatni z kościołów Jakubowych to kościół farny w Piotrkowie Trybunalskim. Położony w samym sercu tego historycznego miasta, sam również był świadkiem wielkiej historii, która działa się w jego murach. W kościele św. Jakuba zwoływano synody, goszczono królów i najwyższych dostojników Rzeczpospolitej przybywających do Piotrkowa na sejmy czy na obrady Trybunału Koronnego. Piotrkowska fara słynie również z cudownego obrazu Zaśnięcia Matki Bożej umieszczonego w głównym ołtarzu, który podarowała piotrkowianom królowa Bona w 1530 r. Tutaj właśnie, w głównym ołtarzu spotkamy również św. Jakuba. Obraz pędzla Rafała Hadziewicza (z roku 1875), umieszczony w zasuwie obrazu Matki Bożej, przedstawia męczeństwo świętego Apostoła, pierwszego z Dwunastu, który oddał życie za swojego Zbawiciela. Piotrkowski Jakub uczy nas więc zaufania i wytrwałości w wierze. Znajduje w tym też swoich naśladowców należących do Rycerstwa Św. Jakuba, działającego oficjalnie od kwietnia 2018 r. Inicjatywa utworzenia tej kościelnej służby wyszła od kilku świeckich mężczyzn, którzy chcieli zaangażować się w życie parafii. Czy patronujący im Jakub Starszy był rycerzem? To wyobrażenie króluje zwłaszcza w Hiszpanii, gdzie powstał nawet Zakon św. Jakuba zrzeszający rycerzy, których zadaniem była obrona pątników pielgrzymujących do Santiago de Compostela. Jak zaznacza ks. Marek Kostrzewa – duszpasterz Rycerstwa św. Jakuba – „od św. Jakuba uczymy się gotowości i entuzjazmu do pójścia za Jezusem, a także bycia w Kościele, zawsze do dyspozycji”. Poniedziałkowe nabożeństwa do św. Jakuba, podobnie jak i wspólnota Rycerstwa św. Jakuba, to również ślady dyskretnej obecności tego świętego, którego spotkać można nie tylko w dalekiej Hiszpanii, ale i tuż obok. Warto ich poszukać i zobaczyć dokąd św. Jakub nas zaprowadzi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu