Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Lokalna tradycja

Niedziela bielsko-żywiecka 32/2019, str. 6

[ TEMATY ]

odpust

Dzieci Serc

Błogosławieństwo w kaplicy

Błogosławieństwo w kaplicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierni z Radziechów i okolicznych miejscowości, 26 lipca, tłumnie zjawili się przy kaplicy św. Anny „U Dziadka”, aby wziąć udział w odpuście poświęconym Rodzicielce Matki Bożej. Liturgię dla ponad 500 osób sprawowali ks. Stanisław Czernek, rezydent w radziechowskiej parafii, i ks. Krzysztof Ciurla, wikariusz z Trzebini k. Żywca. W trakcie odpustu modlono się za członków, sympatyków, wolontariuszy i dobrodziejów stowarzyszenia „Dzieci Serc”, które świętuje właśnie 20-lecie swego istnienia.

W kazaniu ks. K. Ciurla przywoł legendę o uzdrowieniu trędowatego dziecka, które wykąpano w wodzie, w której uprzednio maleńkiego Jezusa umyła Maryja. Jak zauważył, w ten symboliczny sposób Matka Najświętsza pokazuje nam, że Jezus oczyszcza nas z grzechu i daje życie wieczne. Na koniec najmłodsi zostali obdarowani słodkimi łakociami. Wartę honorową podczas liturgii sprawował husarz, Grzegorz Rypień, reprezentujący barwy grupy rekonstrukcyjnej Małopolskiej Chorągwi Husarskiej.

Zanim doszło do uroczystości ok. 50-osobowa grupa wiernych w drodze do kaplicy św. Anny zatrzymała się na parafialnym cmentarzu, aby uczcić osoby, które odcisnęły swój ślad w historii. Wiązanki biało-czerwonych róż i znicze pojawiły się na grobach studenta UJ zamordowanego przez ówczesną władzę Staszka Pietraszki, spadochroniarza spod Arnhem Karola Tlałki, Edwarda Chudziec ps. Brzoza, żołnierza VII Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych, oddziału „Sztubak”, który zginął 27 lipca 1946 r., oraz u śp. prał. Stanisława Gawlika – dziekana i proboszcza Radziechowskiego w 15. rocznicę jego śmierci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-08-06 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Michał Archanioł patronem gminy Dydnia

Niedziela przemyska 43/2017, str. 8

[ TEMATY ]

odpust

św. Michał Archanioł

Archiwum Urzędu Gminy

Ksiądz Arcybiskup poświęcił obraz Patrona, który zostanie umieszczony w sali obrad Urzędu Gminy w Dydni

Ksiądz Arcybiskup poświęcił obraz Patrona, który zostanie umieszczony w sali obrad Urzędu Gminy w Dydni

Dzień odpustu parafialnego w Dydni, 29 września, miał szczególnie uroczysty charakter, połączono go z nadaniem Gminie Dydnia Patrona – św. Michała Archanioła. Św. Michał Archanioł od ponad 400 lat nieprzerwanie towarzyszy i opiekuje się mieszkańcami Gminy Dydnia w neogotyckim kościele i parafii pw. św. Michała Archanioła i św. Anny

Rada Gminy w Dydni w uchwale z dnia 13 listopada 2015 r. wyraziła wolę ustanowienia św. Michała Archanioła Patronem Gminy Dydnia. W związku z tym upoważniono Wójta oraz Przewodniczącego Rady Gminy Dydnia do wystąpienia do Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Przemyskiej o wszczęcie procedury kościelnej w przedmiotowej sprawie. Zgodę Watykanu otrzymano w 2016 r. Uroczystości odpustowe i patronalne rozpoczęły się koncelebrowaną Mszą św. pod przewodnictwem abp. Adama Szala. Na Eucharystii zgromadzili się parafianie, władze samorządowe, zaproszeni goście, poczty sztandarowe szkół i jednostek OSP z terenu gminy. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowali uczniowie Szkoły Muzycznej I st. w Dydni, chór parafialny z Kluszkowiec, orkiestra dęta Gminy Dydnia. Abp Adam Szal wygłosił homilię, w której odniósł się do postaci św. Michała Archanioła, zachęcając wiernych, by przyjęli program życiowy głoszony przez Anioła – Stróża Kościoła. Należy zawsze na pierwszym miejscu stawiać Boga, bo właśnie imię św. Michała tłumaczy się słowami „Któż jak Bóg”. Michał Archanioł uczy odróżniać dobro od zła, głosi potrzebę świadczenia pomocy bliźnim, uświadamia, że trzeba być aniołem tam, gdzie Pan Bóg nas posłał. Wójt Gminy Jerzy F. Adamski zwrócił się do Księdza Arcybiskupa o nadanie patronatu Gminie oraz poświecenie obrazu św. Michała Archanioła. Ks. prof. Stanisław Nabywaniec odczytał w języku łacińskim i polskim Dekret Watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o ustanowieniu św. Michała Archanioła Patronem Gminy Dydnia. Ksiądz Arcybiskup poświecił obraz św. Michała Archanioła, który zostanie umieszczony w sali obrad Urzędu Gminy w Dydni, zaś jego kopie zdobić będą ściany szkół, kościołów oraz instytucji znajdujących się na terenie gminy. Przewodniczący Rady Gminy Piotr Szul podziękował abp. Adamowi Szalowi za sprawowaną Eucharystię, nadanie Gminie Dydnia Patrona oraz poświecenie obrazów św. Michała Archanioła. Po procesji Eucharystycznej uczestnicy uroczystości udali się w orszaku prowadzonym przez orkiestrę dętą do budynku Szkoły Muzycznej I st. w Dydni, gdzie odbyło się dalsze świętowanie.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego potrzeba było aż stu lat, aby Kościół uznał objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie?

2026-06-26 21:34

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Matka Boża Gietrzwałdzka

Julia Czernik

Zatwierdzam kult objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie jako nie sprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, oparty na faktach wiarygodnych, których charakter nadprzyrodzony i Boży nie da się wykluczyć” – oświadczył publicznie 11 września 1977 roku w obecności tysięcy pielgrzymów biskup warmiński Józef Drzazga. W ten sposób w imieniu Kościoła uznał, że między 27 czerwca a 16 września 1877 roku w Gierzwałdzie ukazywała się Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta.

Poniżej fragment książki Odkryć Gietrzwałd na nowo. Całość do kupienia w naszej księgarni: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

V Festiwal Kultury Łowieckiej Dolnych Łużyc w Przewozie

2026-06-28 12:08

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

V Festiwal Kultury Łowieckiej Dolnych Łużyc

Przewóz

Karolina Krasowska

Bp Put z uczestnikami z myśliwymi i uczestnikami uroczystości

Bp Put z uczestnikami z myśliwymi i uczestnikami uroczystości

W Przewozie 27 czerwca odbył się V Festiwal Kultury Łowieckiej Dolnych Łużyc. Mszy św. na rozpoczęcie wydarzenia przewodniczył bp Adrian Put.

Festiwal Kultury Łowieckiej Dolnych Łużyc to cykliczne wydarzenie plenerowe, którego celem jest promocja tradycji myśliwskiej, edukacja przyrodnicza oraz integracja leśników z mieszkańcami regionu. W tym roku wydarzenie zorganizowali Gmina Przewóz, Koło Łowieckie "Cietrzew" Żary, Zarząd Okręgowy PZŁ w Zielonej Górze wraz z kołami łowieckimi powiatu żarskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję