Rekolekcje to dla wielu osób czas pogłębienia wiary, spotkania z Chrystusem w drugim człowieku i Jego słowie. To tu możemy doświadczyć prawdziwej ciszy, która nigdy nie oznacza pustki. Ale żeby tak było, trzeba wiele cierpliwości i pokory. Tego mogli doświadczyć pasjonaci podróżowania kamperem lub z przyczepą campingową w Węgrowie.
Wiara, nadzieja i miłość
Hasłem przewodnim VIII Rekolekcji Karawaningowych były trzy cnoty boskie: wiara, nadzieja i miłość. Rozważania prowadził ks. Mariusz Chmura, diecezjalny duszpasterz Katolickiego Stowarzyszenia Karawaningowego „Razem w Drodze”. W rekolekcjach uczestniczyło 26 załóg, które przyjechały przyczepami kempingowymi i kamperami, w tym 70 osób w wieku od 5 do 80 lat z całej Polski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Rekolekcje rozpoczęliśmy Mszą św. z nauką „Wiara”. Następnie uczestnicy rekolekcji udali się na wycieczkę autokarową trasą: Węgrów – Zamek w Liwie – sanktuarium w Miedznej – Treblinka – sanktuarium w Prostyni – Pałac w Starej Wsi – Węgrów. Następny dzień rekolekcji rozpoczęliśmy tradycyjnie Mszą św. z nauką rekolekcyjną „Nadzieja”, której również przewodniczył ks. Mariusz Chmura. Następnie uczestnicy rekolekcji zwiedzili bazylikę mniejszą, rynek, Dom Gdański i kościół z cmentarzem ewangelickim. Po południu poszczególne grupy rekolekcyjne pracowały w sześciu zespołach. Rozważały fragmenty Pisma Świętego oraz dyskutowały, czym dla nich są trzy cnoty Boskie: wiara, nadzieja i miłość. W dzisiejszym świecie wielu młodych ludzi poszukuje prawdziwych wartości. Dlatego warto było nad tym przystanąć i w głębi serca zapytać: Co jest moją najważniejszą wartością?
Prawdziwa jedność
Wiara, nadzieja i miłość tworzą ze sobą prawdziwą jedność. Ks. J. Twardowski pisał: „Wiara podaje ręce nadziei, nadzieja podaje ręce wierze. Kiedy łamią się ludzkie plany, to wtedy ma w nas dojrzeć wiara, nadprzyrodzona siostra nadziei”. Św. Paweł wspaniale kończy Hymn o miłości: „Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość – te trzy: z nich zaś największa jest miłość” (1 Kor 13, 13).
We wspólnym kręgu uczestnicy dzielili się wnioskami wypracowanymi podczas pracy w grupach. Przy wspólnej kawie i lokalnym sękaczu uczestnicy podsumowali rekolekcje. Nie obyło się bez wzruszających wypowiedzi członków poszczególnych załóg. Ostatnimi punktami zwiedzania Węgrowa były odwiedziny w Ludwisarni Braci Kruszewskich, wspólne śpiewanie pieśni religijnych i zwiedzanie ekspozycji muzealnej w piwnicach klasztoru. Ostatniego dnia rekolekcji załogi uczestniczyły we Mszy św. pod przewodnictwem proboszcza ks. Leszka Gardzińskiego. Następnie każdy mógł zobaczyć, jak wyglądają kampery i przyczepy kempingowe, zapytać o szczegóły podróżowania i dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest karawaning.
Razem w Drodze
Rekolekcyjne dni upłynęły na pięknych rozmyślaniach. Były to wspaniałe chwile wzajemnej radości i odkrywania Boga w drugim człowieku. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przebieg tegorocznych rekolekcji, w szczególności: ks. Mariuszowi Chmurze, ks. Leszkowi Gardzińskiemu, Elizie i Robertowi – członkom KSK za przygotowanie strony logistycznej.
Katolickie Stowarzyszenie Karawaningowe „Razem w Drodze” zrzesza ponad 200 osób z całej Polski, których pasją jest karawaning, czyli podróżowanie kamperem lub z przyczepą campingową oraz łączenie tej pasji z wiarą i uwielbianiem Boga. Podróżując, zwiedzając i podziwiając świat, członkowie KSK „Razem w Drodze” dają jednocześnie świadectwo wiary, stąd w nazwie stowarzyszenia jest wyrażenie „katolickie”. O historii i działalności stowarzyszenia możemy przeczytać na portalu www.razemwdrodze.com. Jedną z form spotkań członków KSK „Razem w Drodze” są rekolekcje karawaningowe organizowane co roku w różnych częściach Polski.