Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wielki odpust u Pani Rzeszowa

Niedziela rzeszowska 38/2019, str. 1, 8

[ TEMATY ]

odpust

O. Kajetan Kowalski OFMBern.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne uroczystości odpustowe przeżywamy w roku dwudziestolecia ogłoszenia Matki Bożej Rzeszowskiej Patronką Miasta Rzeszowa. 15 sierpnia ówczesny biskup rzeszowski Kazimierz Górny uroczyście ogłosił dekret nadający Cudownej Figurze Matki Bożej w kościele Ojców Bernardynów tytuł Patronki Miasta Rzeszowa. W tym roku świętowaniu odpustu towarzyszy hasło: „Maryjo, dopomóż nam zagospodarować naszą wolność”. Odpust jest wielki, bo świętowanie rozpoczęło się 7 września Nieszporami Maryjnymi i uroczystą Mszą św., a zakończyło 12 września w uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej – Patronki Miasta.

Reklama

Niedziela – Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Był to dzień dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa o. Metodego Kornackiego, który jako kustosz podejmował z władzami diecezji i miasta starania o Patronat Matki Bożej. O. Metody w Rzeszowie służył swoim kapłaństwem przez 16 lat. W sercach i pamięci wielu zapisał się jako ciepły i serdeczny człowiek, dostrzegający ludzi potrzebujących. Kazanie wygłosił o. Andrzej Derdziuk. Przybliżył wiernym służbę Ojca Jubilata, ale także ukazał osobę Jacka Krawczyka (1966-1991), młodego świeckiego katolika z Palikówki k. Rzeszowa. Jacek był związany z sanktuarium Pani Rzeszowa przez służbę ministrancką, następnie przez ruch oazowy i Klub Odrodzenie, do którego należał wówczas, gdy o. Metody pracował w Rzeszowie. Podejmowane są starania o wyniesienie Jacka do chwały błogosławionych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świętowanie w pierwszym dniu uświetnił koncert: „Muzyka Moniuszki w ogrodach Bernardyńskich” w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Wystąpili m.in. ks. prof. Paweł Sobierajski – prowadzenie i śpiew, Justyna Wieruszewska-Biniek, Aneta Nurcek, Piotr Kalina, Jakub Szmidt.

Poniedziałek był dniem modlitwy i spotkania z Panią Rzeszowa uczniów szkół podstawowych naszego miasta. Uroczystej Mszy św. przewodniczył w południe ks. Mariusz Siódmak, dyrektor Szkoły Pijarów. Na Mszy św. wieczornej, sprawowanej przez bp. Edwarda Białogłowskiego zgromadzili się kandydaci do bierzmowania. Uroczyste spotkanie liturgiczne zakończyło czuwanie modlitewne.

We wtorek pielgrzymowali do Pani Rzeszowa uczniowie szkół ponadpodstawowych. Liturgii przewodniczył ks. dr Grzegorz Wójcik, z oprawą liturgiczną przygotowaną przez młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Zaś liturgia w godzinach wieczornych była czasem modlitwy Grup Apostolskich, Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w diecezji. Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Podkreślił wartość powołania każdego człowieka przede wszystkim do zbawienia, a następnie powołanie do uświęcenia rzeczywistości ziemskiej otaczającego nas świata. To właśnie jest powołanie realizowane w ramach poszczególnych wspólnot.

Środa była dniem modlitwy ludzi chorych i starszych. Liturgii w południe przewodniczył bp Kazimierz Górny. Spotkanie było ubogacone błogosławieństwem lurdzkim oraz udzieleniem sakramentu chorych. Na liturgię wieczorną pielgrzymowali do Pani Rzeszowa członkowie Kół Żywego Różańca. Modlitwie przewodniczył bp Leszek Leszkowicz z Tarnowa. Zachęcił, by sobie stawiać pytanie: czy ukazujemy ludziom Boga, czy przekazujemy wiarę? W uroczystość Pani Rzeszowa kazania głosił ks. dr hab. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Rzeszowskiej. Wieczornej uroczystej Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Podkreślił istotę i rolę rodziny w życiu ludzkim. Zachęcił do zawierzenia Rodzin Matce Bożej, co zostało dokonane na zakończenie Mszy św. Ten dzień jest tradycyjnie dniem pielgrzymki rodzin, służb mundurowych i władz do Pani Rzeszowa.

Po zakończonej Mszy św. wierni mogli przeżyć spotkanie ze św. Franciszkiem z Asyżu przez musical „Forza venite gente”. Nad całością uroczystości czuwał niestrudzony o. Rafał Klimas, kustosz Sanktuarium.

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Pelczarski: istotą szkaplerza jest nasz duchowy rozwój

[ TEMATY ]

Częstochowa

odpust

kapliczka

NMP z Góry Karmel

Maciej Orman/Niedziela

– Szkaplerz zobowiązuje mnie do tego, żebym czynił postępy w życiu duchowym – powiedział ks. Wojciech Pelczarski. Proboszcz parafii św. Faustyny w Częstochowie przewodniczył 16 lipca Mszy św. odpustowej w kapliczce Matki Bożej Szkaplerznej przy ul. Bialskiej.

W homilii kapłan zwrócił uwagę, że szkaplerz jest szczególnym znakiem i wskazał, że związane są z nim liczne przywileje. – Kto nosi szkaplerz, cieszy się opieką Matki Bożej i jest chroniony przed złem tego świata. Maryja obiecała przez św. Dominika, że ten, kto wiernie nosi szkaplerz, w pierwszą sobotę po śmierci będzie wprowadzony do nieba – zaznaczył ks. Pelczarski.
CZYTAJ DALEJ

Siostry Matki Teresy uniewinnione od zarzutów handlu dziećmi

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Eucharystia w intencji archidiecezji i Wrocławia

2026-06-24 18:40

ks. Łukasz Romańczuk

Głowa św. Jana Chrzciciela

Głowa św. Jana Chrzciciela

Kościół obchodzi dzisiaj uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, a dla archidiecezji wrocławskiej i miasta Wrocławia to święto patrona. Z tej okazji w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego w obecności władz miasta oraz przedstawicieli różnych instytucji Wrocławia.

Obecnym przewodziła intencja modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela w intencji kościoła wrocławskiego oraz mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. - Dziś w liturgii obchodzimy narodziny św. Jana Chrzciciela, pierwsze narodziny, po narodzinach NMP - zaznaczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii, witając poszczególne osoby - Przeżywając rok Pański 2026 dziękujemy za dar wiary przekazywany przez mieszkańców Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej. Niech nasze miasto, mieszkańcy i władze cieszą się błogosławieństwem Bożej Opatrzności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję