Oba spotkania rozpoczął wykład ks. Romana Romana Kowedzieja, diecezjalnego duszpasterza Wspólnot Maryjnych poświęcony sile modlitwy różańcowej oraz współczesnym zagrożeniom. Kapłan mocno zaakcentował rolę członków Żywego Różańca: „Nie przybyliśmy na jakąś pielgrzymkę, ale przybyliśmy jako wspólnota modlitewna, by modlić się w osobistych intencjach, a przede wszystkim w intencji Kościoła i nawrócenia świata”. Jak zauważył ks. Roman, intencja jest na tyle ważna, ponieważ, jak mawiał św. Jan Paweł II, współczesny człowiek żyje obecnie jak gdyby Boga nie było. „Trzeba powrócić do różańca w rodzinach, ponieważ to skuteczna pomoc, by zapobiec zgubnym następstwo kryzysu ideologicznego i moralnego naszych czasów” – wskazał.
Punkt kulminacyjny stanowiła Msza św. sprawowana w Łazówku pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka, zaś w Ciechanowcu – ks. Henryka Polaka, proboszcza parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach. W homilii licznie przybyli członkowie wspólnoty modlitewnej zostali porównani do armii, której bronią jest Różaniec. Pasterz diecezji podkreślił wielką rolę członków kół istniejących w poszczególnych parafiach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W Ciechanowcu ks. Mariusz Boguszewski, dyrektor biura papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie podziękował członkom Kół Żywego Różańca za zebrane dary w kwocie 20 tys. zł na rzecz odbudowy trzech domów w Iraku. Ponadto, dał świadectwo o dramatycznej sytuacji chrześcijan prześladowanych za wiarę na Bliskim Wschodzie. Dla zobrazowania, ks. Mariusz przybliżył statystki, według których co 5 min gdzieś na świecie zabijany jest chrześcijanin, co daje przeszło ok. 120 tys. rocznie. – Nie możemy pozwolić sobie na komfort milczenia – apelował oraz prosił o modlitwę o pokój na świecie.
Całość spotkania przepełniona była wspólną modlitwą. Członkowie kół Żywego Różańca odmówili wspólnie Różaniec oraz uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, poprowadzonej w sanktuarium maryjnym przez ks. Daniela Jankowskiego, zaś w Ciechanowcu przez ks. Sylwestra Falkowskiego. Ostatnią modlitewną część w Łazówku przygotował z młodzieżą ks. Marcin Szymanik – prefekt WSD w Drohiczynie. W obu przypadkach na wszystkich zebranych czekał poczęstunek. Nad całością spotkań czuwała Renata Przewoźnik – diecezjalny moderator KŻR, która przedstawiła także sprawozdanie z działalności.