Reklama

Niedziela Rzeszowska

Akademia Liturgiczna

Liturgia jest w Kościele dla wszystkich, trzeba tylko chcieć ją poznać i zrozumieć. To założenie działającej w diecezji rzeszowskiej Akademii Liturgicznej i propozycją formacji dla dorosłych, którzy pragną głębiej i bardziej świadomie przeżywać liturgię

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkania są pomyślane w ten sposób, by w ciągu pierwszego roku wprowadzić uczestników w całościowe, panoramiczne spojrzenie na życie liturgiczne Kościoła, natomiast wykłady na wyższych rocznikach dotyczyć będą pogłębienia wiedzy związanej z jednym, konkretnym zagadnieniem.

Inicjatorem i osobą prowadzącą zajęcia Akademii Liturgicznej jest ks. Sławomir Jeziorski, liturgista i wykładowca WSD w Rzeszowie, który na początku wraz z grupą młodych ludzi, chętnych do formacji, rozpoczął cykl nieoficjalnych jeszcze spotkań formacyjnych, adresowanych nie tylko do osób zaawansowanych w wiedzy religijnej i teologicznej, ale też do tych, którym słowo „liturgia” niewiele mówi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Pomysł na takie zajęcia zrodził się podczas lekcji religii w rzeszowskiej szkole Sióstr Prezentek, gdzie uczył ks. Jeziorski – opowiada Karol Pękala, absolwent szkoły. Uczniowie zafascynowani lekcjami i wykładami, między innymi na temat liturgii, chcieli dowiedzieć się czegoś więcej, i tak powstał pomysł spotkań. Do grupy młodzieży dołączyli dorośli.

Reklama

– Nurtowały nas pytania: Dlaczego podczas Mszy św. wykonuje się takie, a nie inne gesty, dlaczego padają określone słowa, według jakiego klucza dopierane są czytania mszalne, dlaczego w danych monetach musimy stać lub klęczeć, bądź odwrotnie. Pytań o genezę było coraz więcej i tak trafiliśmy do Akademii Liturgicznej – mówią Konstancja i Daniel Wójcik, należący do Domowego Kościoła. Było coraz więcej chętnych, i tak powstała Akademia Liturgiczna. – Założyliśmy, że zajęcia będą trwały rok, stąd pierwsze panoramiczne ujęcie liturgii: znaki, symbole, treść liturgii, potem sakramenty, rok liturgiczny – czyli wiedza, którą powinien mieć każdy człowiek uczestniczący w liturgii, przyjmujący sakramenty. Po roku okazało się, że uczestnicy chcą więcej, stąd poszerzenie tematu i poświęcenie wszystkich spotkań Tajemnicy Eucharystii – dodaje ks. Jeziorski.

Zajęcia pokazały nam, jak mała jest nasza wiedza na temat liturgii, jak bardzo potrzebujemy wejść głębiej w te zagadnienia. Chcąc bardziej świadomie uczestniczyć w liturgii, powinniśmy wiedzieć, jak się do niej przygotować, jak przeżywać, by nie traktować tych ważnych dla nas wydarzeń zbyt powierzchownie. Jak dobrze przeżywać Eucharystię, Triduum Paschalne, jak patrzeć na sakramenty – pytań pojawiało się coraz więcej, a odpowiedzi szukamy na zajęciach. To nie tylko wykład, ale także okazja do rozmowy, wymiany myśli, dzielenie się swoimi doświadczeniami. I choć przyswajajmy wiedzę teologiczną, liturgiczną czy historyczną, to robimy to z przyjemnością, przekazywaną w bardzo ciekawy i praktyczny sposób – mówią uczestnicy II roku Akademii.

– Zajęcia Akademii są dla wszystkich, i co wielu może dziwić, na zajęcia przychodzą także księża – mówi ks. Sławomir Jeziorski. – To świadczy o tym, że każdy z nas potrzebuje przypomnienia czy też pogłębienia niektórych treści. Można to robić podczas wykładów, ale też staramy się pracować nad swoją formacją w domu. Uczestnicy Akademii otrzymują także drogą mailową materiały do osobistego pogłębienia omawianych tematów, co dodatkowo pozwala przemyśleć i utrwalić wiedzę.

Obecnie odbywają się spotkania dwóch roczników Akademii Liturgicznej. Drugiego roku, który pogłębia wiedzę na temat Eucharystii, oraz pierwszego, który zaczyna formację liturgiczną.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w czwartek, o godz. 20 w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie.

2019-12-04 07:37

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego organy?

Niedziela szczecińsko-kamieńska 12/2020, str. VI

[ TEMATY ]

liturgia

organy

muzyka sakralna

muzyka organowa

Adam Szewczyk

Fragment prospektu organowego z bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie

Fragment prospektu organowego z bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie

„W Kościele łacińskim należy mieć w wielkim poważaniu organy piszczałkowe jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie ceremoniom kościelnym dodaje majestatu, a umysły wiernych podnosi do Boga i spraw niebieskich” (Sacrosanctum concilium, 120).

Ten cytat z Konstytucji o Liturgii świętej, wykorzystywany w wielu pochodnych dokumentach Kościoła traktujących mniej lub bardziej bezpośrednio o liturgii, jest dość wymowny. Jednak raczej na poziomie pewnej ogólności. Coraz trudniej dziś o kapłana – z wyjątkiem zajmujących się muzyką kościelną zawodowo – który potrafiłby to szerzej rozwinąć, uzasadnić. Podobnie jest pośród sporej grupy organistów. Rozczarowuje chwilami w tym zakresie także najnowsza instrukcja Musicam sacram, traktująca miejscami o organach na podobnym poziomie ogólności. Kościół podkreśla tradycję wykorzystania tego instrumentu jako najbardziej właściwego pod względem brzmienia w czasie kościelnych ceremonii i przydającego im majestatu. Z drugiej strony mamy eklektyczny wysyp akompaniatorów liturgicznych (zespołów lub pojedynczych instrumentalistów), którzy w nurcie ostatniej posoborowej odnowy pojawili się na stałe w wielu kościołach. Jedni widzą w tym niekonwencjonalne urozmaicenie wzbogacające przebieg liturgii, inni – zamach na jej sacrum.
CZYTAJ DALEJ

Watykan i europejskie Kościoły protestanckie zawieszają dialog. Jakie są przyczyny?

Dykasteria ds. Popierania Jedności Chrześcijan (DPCU) oraz Wspólnota Kościołów Protestanckich w Europie (CPCE) ogłaszają, że prowadzony między nimi dialog w obecnej formie zostanie zawieszony na około dwa lata - poinformowano we wspólnym komunikacie opublikowanym 25 czerwca.

W dokumencie przypomniano, iż kwestia tego moratorium została wspólnie omówiona podczas spotkania podmiotów udzielających mandatu oraz osób odpowiedzialnych za obie delegacje, które odbyło się w Rzymie 9 grudnia 2025 r. Na posiedzeniu w dniu 29 maja 2026 r. w Doorn w Holandii Rada CPCE poparła tę decyzję. Członkowie Komisji Wspólnej zostali o tym poinformowani we wspólnym piśmie kardynała Kurta Kocha oraz biskupa Marko Tiitusa, jednego z przewodniczących CPCE i przedstawiciela Rady CPCE na spotkaniu podmiotów udzielających mandatu w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Ojciec współczesnej genetyki i pionier bioetyki w drodze na ołtarze

2026-06-27 15:07

[ TEMATY ]

Bioetyka

współczesna genetyka

droga na ołtarze

Vatican Media

Prof. Jérôme'a Lejeune'a

Prof. Jérôme'a Lejeune'a

W rozmowie z mediami watykańskimi postulatorka procesu kanonizacyjnego prof. Jérôme'a Lejeune'a mówi o niezwykłym świadectwie „spójności rozumu i serca” francuskiego lekarza. Podkreśla, że wiele matek dzieci z Zespołem Downa, do dziś wspomina niezwykły sposób, w jaki profesor patrzył na małych pacjentów. Mówi też o szeroko rozprzestrzenionej opinii o świętości tego wybitnego współczesnego genetyka i pioniera bioetyki, o którego kanonizację proszono już w dniu jego śmierci.

13 lipca upłynie sto lat od narodzin Jérôme'a Lejeune'a, francuskiego genetyka i kandydata na ołtarze, którego od wyniesienia na ołtarze dzieli obecnie jedynie uznanie cudu, wymodlonego za jego wstawiennictwem. Z okazji okrągłej rocznicy, Leon XIV przyjął na audiencji dzieci profesora oraz członków i podopiecznych fundacji, nazwanej jego imieniem. W ich gronie była m.in. Aude Dugast, postulatorka procesu kanonizacyjnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję