Światowy Dzień Życia Konsekrowanego świętujemy w uroczystość Ofiarowania Pańskiego. Kościół powszechny obchodzi ten dzień od 1997 r., a ustanowił go Ojciec Święty Jan Paweł II. Dzień ten poświęcony jest modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom i są świadkami Boga w świecie. W Polsce żyje ok. 32 tys. osób konsekrowanych – wśród nich zakonnicy, siostry zakonne ze zgromadzeń czynnych i kontemplacyjnych, a także osoby skupione w instytutach, stowarzyszeniach i wspólnotach świeckich oraz dziewice i wdowy konsekrowane, a także pustelnicy. W Polsce jest około 18 tys. sióstr zakonnych należących do 105 zgromadzeń czynnych. Zakony męskie skupiają 11 942 zakonników, wśród których jest 9302 kapłanów i 1313 braci. Natomiast w zakonach kontemplacyjnych żyje 1281 sióstr. Około 1150 osób należy do instytutów i wspólnot życia konsekrowanego. W Polsce jest też 267 dziewic konsekrowanych, 305 wdów i 2 wdowców oraz 2 pustelnice i 1 pustelnik.
Hasłem tegorocznego świętowania są słowa: „Wielka tajemnica wiary”, nawiązujące do aktualnie przeżywanego Roku Eucharystii. Dla każdego z nas wielką tajemnicą jest Eucharystia. Dla osób konsekrowanych Eucharystia stanowi centrum życia. W Liście na dzień życia konsekrowanego bp Jacek Kiciński napisał m. in. „W kontekście Ofiarowania Pańskiego sytuuje się życie konsekrowane, które jest wyrazem całkowitego oddania się Bogu. To ofiarowanie sprawia, że konsekrowani czują się spadkobiercami słów św. Pawła Apostoła – «już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus» (Ga 2,20). W konsekwencji Eucharystia stanowi fundament całego życia osoby konsekrowanej. Ono z niej wypływa i ku niej zmierza. Eucharystia jest dla konsekrowanych szkołą prawdziwej miłości”.
Dzień Życia Konsekrowanego jest szczególną okazją do modlitwy o powołania do życia konsekrowanego – w szerokim wymiarze, a także do pamięci o siostrach żyjących w klasztorach kontemplacyjnych. Wspierajmy je modlitwą i naszą ofiarą.
Pomóż w rozwoju naszego portalu