Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 8/2020, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG/Marek Kępiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Potrzebna nam szczera refleksja

Na Jasnej Górze 10 lutego odbyła się uroczystość nadania sztandaru Centralnemu Ośrodkowi Szkolenia Służby Więziennej w Kulach w woj. śląskim i poświęcenia go.

1 stycznia 2020 r. dotychczasowy Ośrodek Szkolenia SW zyskał nowe uprawnienia i został przekształcony w Centralny Ośrodek Szkolenia, stąd zrodziła się potrzeba nadania sztandaru nowej jednostce. Na uroczystość przybyli m.in.: Michał Wójcik – wiceminister sprawiedliwości, który nadzoruje Służbę Więzienną w Polsce, gen. Jacek Kitliński – dyrektor generalny Służby Więziennej, płk Artur Dziadosz – zastępca dyrektora generalnego SW, gen. Paweł Nasiłowski – dyrektor Biura Dozoru Elektronicznego, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. Systemu Dozoru Elektronicznego. – Ośrodek szkolenia w Kulach zajmuje się przede wszystkim realizacją szkoleń zawodowych funkcjonariuszy Służby Więziennej, czyli takich, które dają możliwość pełnienia służby w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi – wyjaśniał ppłk Dariusz Małolepszy, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowy sztandar został uroczyście wprowadzony na Mszę św., której w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a koncelebrował m.in. ks. Adam Jabłoński, naczelny kapelan więziennictwa.

Reklama

– Zakład penitencjarny jest obciążony zbyt wieloma grzechami przeszłości, zanadto został zniekształcony; więzienia w naszym kraju były nie tylko miejscem wymierzania sprawiedliwości, ale często też miejscem zemsty, miejscem największych niesprawiedliwości i niszczenia człowieka. Wystarczy wspomnieć okupację, okres stalinowski i jeszcze późniejsze czasy. Więzienia były miejscem walki i rozprawy z człowiekiem patriotą, bohaterem, rzecznikiem słusznej sprawy – powiedział w homilii abp Depo. – Jakże sprawa więziennictwa i cała dziedzina wymiaru sprawiedliwości wymaga uzdrowienia, uczłowieczenia! Warunki, które panują w więzieniach, są jednym z podstawowych sprawdzianów stanu moralnego władzy i społeczeństwa oraz kultury danego kraju – dodał.

Musica Claromontana

Na rynku muzycznym ukazała się kolejna płyta z cyklu Jasnogórska Muzyka Dawna – Musica Claromontana. Na krążku vol. 68 znalazły się utwory Wojciecha Dankowskiego (ok. 1760 – 1814). Muzyka pochodzi ze zbiorów archiwum klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze. Wykonawcami utworów Missa ex C i Vesperae D jest Zespół Muzyki Dawnej LA TEMPESTA.

Celem projektu Musica Claromontana jest odkrywanie zachowanych w klasztornym archiwum jasnogórskich muzykaliów (zachowało się tu ponad 2 tys. manuskryptów i ok. 600 druków z XVIII i XIX wieku). Nad całością badań i publikacji czuwa o. Nikodem Kilnar, paulin, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska i krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.

Umocnienie dla chorych

Tradycyjnie w Światowym Dniu Chorego na Jasnej Górze została odprawiona uroczysta Msza św. za ludzi chorych i cierpiących. Jasnogórskie uroczystości rozpoczęły się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił o. Nikodem Kilnar. Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo lurdzkie. Kapłani pobłogosławili Najświętszym Sakramentem indywidualnie każdego chorego. Nabożeństwo było połączone z modlitwą o uzdrowienie chorych.

Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II, wybierając na jego obchody 11 lutego – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

2020-02-18 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W obronie wiary i polskości – głos z Jasnej Góry

W piątkowy wieczór na Jasnej Górze odbyło się poruszające spotkanie patriotyczno-religijne zorganizowane przez wydawnictwo Biały Kruk, które połączyło modlitwę, głęboką refleksję i świadectwa ludzi zatroskanych o przyszłość Polski i Kościoła.

Uroczystą modlitwę inaugurującą poprowadził abp Wacław Depo, a wśród prelegentów znaleźli się wybitni intelektualiści, duchowni i twórcy, autorzy Białego Kruka: prof. Wojciech Polak przypomniał o królewskiej godności Bolesława Chrobrego, ks. prof. Janusz Królikowski podjął teologicznie prowokujące pytanie o możliwość uniknięcia kary za grzechy, a Adam Bujak – z głęboką miłością – mówił o Krakowie jako duchowym dziedzictwie narodu i o św. Janie Pawle II, którego znał osobiście. Jolanta Sosnowska z mocą zapytała, dlaczego wciąż próbuje się zniszczyć pamięć o naszym papieżu, ks. prof. Robert Skrzypczak przestrzegał przed zagrożeniami, które rodzą się wewnątrz Kościoła, a prof. Andrzej Nowak wskazał jasno: ataki na polskość są dziś atakami na samą wiarę. Spotkanie poprowadziła Anna Popek, a jego wyjątkowa atmosfera – pełna skupienia, wzruszeń i świadomego patriotyzmu – na długo pozostanie w pamięci uczestników.
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Częstochowa/ Kard. Ryś: bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy w domu

2026-06-24 07:19

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze trwa Narodowa Pielgrzymka Węgrów. Mszę dla pątników odprawił kard. Grzegorz Ryś. Bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy w domu - powiedział. Polskę i Węgry łączą m.in dzieje zakonu paulinów, który pochodzi z Węgier.

Węgrzy tradycyjnie dotarli do Polski specjalnie zamówionym pociągiem. To już dziesięcioletnia tradycja ich pielgrzymowania. Z pątnikami przybył prowincjał placówki paulińskiej na Węgrzech, ojciec Andras Vizi. - Posługuję w Maria Nostra, skąd na Jasną Górę przyszli paulini - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję