Reklama

Niedziela Małopolska

Poznać duchowość Karmelu

W drugie soboty miesiąca Karmelitański Instytut Duchowości w Krakowie staje się na jeden dzień domem rekolekcyjnym. Każdy, niezależnie od wieku i stanu, może tam odkrywać skarby duchowości Karmelu.

Niedziela małopolska 10/2020, str. III

[ TEMATY ]

rekolekcje

Karmel

karmelitanki

Archiwum KID

Podczas lutowego dnia skupienia uczestnicy pochylili się nad przeżywaniem przez św. Elżbietę od Trójcy Przenajświętszej relacji ze Słowem Bożym

Podczas lutowego dnia skupienia uczestnicy pochylili się nad przeżywaniem przez św. Elżbietę od Trójcy Przenajświętszej relacji ze Słowem Bożym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W bieżącym roku comiesięcznym dniom skupienia, pod hasłem: „Znalazłam moje niebo na ziemi”, patronuje św. Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej, żyjąca na przełomie XIX i XX wieku we Francji karmelitanka, która pozostawiła po sobie zapiski przepełnione zachwytem nad Bożą obecnością w człowieku. Patronka może dla współczesnego człowieka stanowić inspirację tak w modlitwie, którą postrzegała jako wejście w relację z Bogiem, nie poprzestając na biernym patrzeniu na Niego, jak i w dostrzeganiu obecności nieba na ziemi, w sercu człowieka. Od św. Elżbiety można się uczyć uważności na Pismo Święte, Eucharystię, nabożeństwa do Maryi. Te aspekty poruszane są podczas dni skupienia.

Dla głębszego przeżywania

KID (przy ul. Rakowickiej 18a) organizuje spotkania od pięciu lat. Ojciec Piotr Nyk, wicedyrektor instytutu, podkreśla, że mają one na celu poznawanie tematów związanych z Karmelem od strony bardziej duchowej niż naukowej, umożliwienie głębszego przeżycia pewnych treści. W programie dnia skupienia jest Msza św., modlitwa Liturgią Godzin, trzy konferencje, kończące się wprowadzeniem do modlitwy osobistej, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz wspólny posiłek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Oprócz comiesięcznych dni skupienia KID oferuje przede wszystkim dwuletnie studium duchowości. Ojciec Piotr wyjaśnia: – Zajęcia są organizowane w piątki od 17 do 20.15. Jest to cykl wykładów, a w ciągu semestru są cztery różne przedmioty. Zaznacza: – To podstawy chrześcijańskiej duchowości, ale ze szczególnym uwzględnieniem duchowości karmelitańskiej, bo jeśli ktoś tak naprawdę chce zagłębić się w źródła duchowości chrześcijańskiej, to musi sięgnąć do Jana od Krzyża i do Teresy. W duchowych doświadczeniach mistyki są oni mistrzami poprzez własne doświadczenie życia duchowego.

Studium oferuje również monografy, czyli pogłębienie duchowości konkretnych świętych karmelitańskich. Tegoroczną nowość stanowi możliwość przedłużenia studium o trzeci rok, pogłębiający dotychczasowe treści.

Nowy cykl spotkań

Od marca do maja 2020 r. instytut zaprasza również na spotkania poświęcone Twierdzy wewnętrznej św. Teresy z Avili. Odbywają się one w środy o godz. 17 i stanowią kurs, pozwalający z różnych stron spojrzeć na dzieło świętej. Prowadzący wykłady opowiedzą m.in. o okolicznościach powstawania Twierdzy, zawartych w niej wątkach biblijnych, o ważnych aspektach poszczególnych „mieszkań”, jakie w duszy człowieka wyróżnia św. Teresa.

KID stwarza zainteresowanym możliwości poznawania i korzystania z duchowych bogactw świętych Karmelu. Święci tacy jak Teresa z Avili, Jan od Krzyża, Teresa z Lisieux czy Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej pozostawili po sobie liczne wskazówki dotyczące wielu płaszczyzn życia chrześcijańskiego. – Dzisiaj pojęcie mistyki jest często źle rozumiane, kojarzy się z jakąś magią – zauważa o. Piotr. I podkreśla: – Natomiast święci Karmelu i w ogóle święci chrześcijańscy wywodzą mistykę przede wszystkim od misterium Chrystusa: Jego śmierci, zmartwychwstania i pragnienia wejścia w to w swoim życiu. I to jest mistyka – przeżywanie tego, co Jezus, naśladowanie Go.

2020-03-03 09:47

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dajcie świadectwo!

Parafia pw. św. Stanisława w Gorzkowie jako pierwsza w dekanacie Krasnystaw-Zachód przeżywała czas rekolekcji ewangelizacyjnych

W ostatnim dniu nawiedzenia parafii przez kopię Krzyża Trybunalskiego ks. Krzysztof Adamowski, proboszcz gorzkowskiej wspólnoty, podkreślał opatrznościowy czas goszczenia relikwii Drzewa Krzyża, przypadający na początku Adwentu. – Przez cały tydzień wierni licznie gromadzili się w Wieczerniku gorzkowskim pod kopią Krzyża Trybunalskiego, by wypraszać błogosławieństwo dla swoich rodzin i całej parafii. Zawsze przychodzą do kościoła, by umacniać się w wierze, nadziei i miłości, ale czas rekolekcji był wyjątkowy – mówił Ksiądz Proboszcz. Świadectwo o wielkim zaangażowaniu wspólnoty w przeżywanie czasu nawiedzenia dała również Małgorzata z ekipy ewangelizacyjnej. – Parafianie z widocznym wzruszeniem przyjmowali głoszone Słowo i słuchali świadectw. Ksiądz Proboszcz przyjął nas z wielką otwartością, i już teraz zaprosił za rok na reewangelizację. Kto wie, może znów się spotkamy? Zwłaszcza że parafia ma duży potencjał. Było to widać w sobotę, w dniu przyjęcia relikwii Krzyża Świętego. Tak się akurat nieprzypadkowo zdarzyło, że tego dnia KSM w liczbie ok. 90 osób miał swoje spotkanie, a więc mogliśmy się wieczorem wspólnie modlić i adorować Najwyższego. Wzywaliśmy wspólnie Ducha Świętego i gorąco wierzę, że On poprowadzi dalej swoje dzieło w parafii Gorzków – dzieliła się Małgorzata.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo dla szkoły. Kto zdał ten rok?

2026-06-26 15:13

[ TEMATY ]

felieton

Zakończenie roku szkolnego

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Koniec roku szkolnego zawsze skłania do podsumowań. Odbierane świadectwa zamykają kolejny etap nauki, ale nie kończą pytań o to, jaka ma być polska szkoła. W tym roku powracają one z wyjątkową siłą. Z jednej strony rozpoczyna się wdrażanie Reformy26 „Kompas Jutra”, z drugiej – mija rok od złożenia obywatelskiego projektu ustawy „TAK dla religii i etyki w szkole”, popartego przez ponad pół miliona Polaków.

Blisko pięć milionów uczniów odebrało świadectwa i rozpoczęło wakacje. Dla części z nich był to ostatni rok nauki według dotychczasowej podstawy programowej. Już od września w przedszkolach oraz klasach I i IV szkół podstawowych rozpocznie się wdrażanie Reformy’26 „Kompas Jutra”. Ministerstwo Edukacji zapowiada większy nacisk na kompetencje, samodzielność i praktyczne umiejętności. To kierunek, z którym trudno polemizować. Szkoła rzeczywiście powinna uczyć myślenia, współpracy i odpowiedzialności. Pytanie brzmi jednak, czy kompetencje można budować w oderwaniu od wartości.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję