Reklama

Niedziela Przemyska

Pomóc dziecku

Caritas Archidiecezji Przemyskiej prowadzi pięć świetlic socjoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Dziś poznajemy świetlicę w Grodzisku Dolnym k. Leżajska.

Niedziela przemyska 25/2020, str. VI

[ TEMATY ]

dzieci

wspólnota

Archiwum Caritas

Dzieci uczą się bycia odpowiedzialnym podmiotem wspólnoty

Dzieci uczą się bycia odpowiedzialnym podmiotem wspólnoty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Placówki te funkcjonują w Łańcucie, Przemyślu, Sanoku, Ustrzykach Dolnych i Grodzisku Dolnym. Mimo trudnych warunków epidemicznych, dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników świetlic podopieczni nie zostali pozbawieni wsparcia i opieki w tym niełatwym czasie. Prowadzone były wirtualne zajęcia. Dzieci i młodzież aktywnie włączyły się w akcję „Wdzięczni Medykom”. Pod koniec maja wznowiliśmy zajęcia w naszych świetlicach.

Świetlica w Grodzisku Dolnym

Świetlica socjoterapeutyczna w Grodzisku Dolnym k. Leżajska działa od 1 marca 2017 roku. Pomoc kierowana jest do dzieci i młodzieży (od 10 do 18 lat) pochodzących z rodzin wielodzietnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, mających problemy w nauce czy zachowaniem w szkole, wychowujących się w niekorzystnych warunkach materialnych. Ze świadczonej w ośrodku pomocy korzysta 50 podopiecznych. W roku szkolnym świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 11.00 do 19.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważna nauka

Z racji na prowadzoną działalność wychowawczą i edukacyjną, w placówce zatrudnienie znaleźli m.in.: pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, nauczyciele przedmiotowi, lektor języka angielskiego, nauczyciel informatyki, robotyki, a także nauczyciel zajęć techniczno-naukowych. Priorytetem zatrudnionych w świetlicy pracowników jest codzienna pomoc w odrobieniu z podopiecznymi zadań domowych oraz wsparcie w przygotowaniu się do bieżących i kolejnych lekcji szkolnych. Po tych zajęciach podopieczni zasiadają do wspólnego obiadu. Następnie korzystają z zajęć dodatkowych np. z języka angielskiego, informatyki oraz techniczno-naukowych. W godzinach popołudniowych prowadzone są także zajęcia z psychologiem oraz terapeutami. Każdy z pracowników nastawiony jest na pracę z dzieckiem, na niesienie pomocy w każdej trudnej sytuacji zarówno szkolnej, jak i osobistej. Specjaliści pracujący w placówce oprócz pomocy edukacyjnej prowadzą także zajęcia profilaktyczne i socjoterapeutyczne. Ich celem jest m.in.: przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, zagrożeniom wynikającym z sytuacji stresowych, podnoszenie świadomości na temat negatywnych skutków zachowań ryzykownych, uzależnień, konfliktów, zachowań aspołecznych i naruszających normy prawne. Pracownicy prowadzą szereg zajęć mających na celu podnoszenie samooceny wychowanków, wzajemnego zrozumienia i akceptacji siebie oraz otoczenia. Ważnym obszarem pracy wychowawców jest także uczenie młodych kultury osobistej, zasad dobrego wychowania, okazywania szacunku innym, dojrzałych relacji z innymi, odpowiednich postaw obywatelskich i moralnych, form aktywnego spędzania wolnego czasu oraz promocja idei wolontariatu.

Rozwijają pasje

Przez cały rok prowadzone są także zajęcia pobudzające ciekawość świata i rozwijające zainteresowania i pasje (czytelnictwo, projekcje filmowe, akademie teatralne, gry i zabawy planszowe, doświadczenia chemiczne), zajęcia uczące zdrowego stylu życia i promujące aktywność fizyczną (turnieje sportowe, zabawy taneczne). Nie brakuje również wspólnych spacerów i wycieczek plenerowych. W każdy piątek podopieczni uczestniczą także w spotkaniach parafialnej grupy Światło-Życie, gdzie pogłębiają swoją duchowość, poznają przesłanie Pisma Świętego, nauczanie Kościoła oraz uczą się bycia odpowiedzialnym podmiotem wspólnoty religijnej.

2020-06-17 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi bardziej potrzebują świadectwa niż słów

[ TEMATY ]

papież

młodzi

dzieci

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

By przekazać współczesnym dzieciom i młodzieży wiarę i dopomóc im w doświadczeniu prawdy i miłości dorośli powinni raczej dawać im przykłady, niż wiele słów – powiedział Franciszek podczas Mszy św. w Domu Świętej Marty. Wzięła w niej udział duża grupa dzieci i młodzieży jednej z rzymskich parafii.

Jak donosi Radio Watykańskie ławki kaplicy w Domu Świętej Marty były dziś w znacznej mierze zapełnione dziećmi i młodzieżą. Redaktor Alessandro de Carolis określił wręcz dzisiejszą papieską Eucharystię mianem Światowych Dni Młodzieży w miniaturze. Po początkowej nieśmiałości gości Ojca Świętego zamieniła się ona w tętniącą życiem sesję pytań i odpowiedzi. Franciszek zamienił się w katechetę a jednocześnie formatora katechetów. Zauważył, że można odnieść wrażenie, iż dzisiejsze spotkanie stało się Mszą św. dla dzieci, a więc okazją do spojrzenia ku obietnicy, ku światu, który nadejdzie. Jednocześnie trzeba się zastanowić, co pokolenie dzisiejsze pozostawi temu, które nadejdzie.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Kościół powinien ukazywać samarytańskie oblicze - mówili kardynałowie podczas 3. sesji konsystorza

2026-06-27 15:37

[ TEMATY ]

Kościół

konsystorz

samarytańskie oblicze

Vatican Media

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

Podczas trzeciej sesji konsystorza w Watykanie w sobotę 27 czerwca kardynałowie zwrócili uwagę na podziały występujące w świecie, które uderzają najbardziej w ubogich, a młodym odbierają nadzieję. Kościół powinien ukazywać oblicze samarytańskie – wskazywali.

Przedpołudniowa sesja konsystorza nadzwyczajnego rozpoczęła się Mszą św., celebrowaną przez dziekana kolegium kardynalskiego kard. Giovanniego Battistę Re.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję