Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dar modlitwy

6 czerwca odbyła się doroczna pielgrzymka Apostolatu Margaretka, czyli osób modlących się za prezbiterów naszej diecezji.

Niedziela sosnowiecka 25/2020, str. V

[ TEMATY ]

modlitwa

Bazylika

Dąbrowa Górnicza

Piotr Lorenc

Podczas Liturgii w dąbrowskiej bazylice

Podczas Liturgii w dąbrowskiej bazylice

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ze wspólnej modlitwy wypływa siła i moc Kościoła. Dziękuję wam za to, że jesteście, że dajecie piękne świadectwo i swoją konkretną postawą pomagacie nam, kapłanom – powiedział ks. Andrzej Stasiak, kustosz bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, witając przedstawicieli Apostolatu Margaretka.

Modlitewne spotkanie w dąbrowskiej bazylice przygotował ks. Tomasz Zmarzły, diecezjalny opiekun wspólnoty. Koncelebrowanej Eucharystii, która była centralnym punktem spotkania, przewodniczył ks. Paweł Ciciorko, zaś homilię wygłosił moderator ruchu. Przypomnijmy, że istotą Apostolatu Margaretka jest codzienna modlitwa w intencji imiennie wskazanych kapłanów przez konkretne osoby.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii ks. Zmarzły przekonywał, że moc w słabości się doskonali, czego przykładem jest postawa kard. Stefana Wyszyńskiego. – Trzeba się nam zadziwić nad tym wszystkim i zobaczyć, że Bóg wybiera słabych ludzi do wielkich dzieł i zadań. Moc modlitwy za kapłanów czyni cuda – powiedział kaznodzieja. Przypomniał, że w czasie rekolekcji przed święceniami kapłańskimi, późniejszy Prymas Tysiąclecia napisał 10 punktów dotyczących swojego życia wewnętrznego. Były to:

Mów mało – żyj bez hałasu.

Czyń wiele, lecz bez gorączki, spokojnie.

Pracuj systematycznie; unikaj marzycielstwa – nie myśl o przyszłości, to rzecz Boga.

Reklama

Nie trać czasu, gdyż on do ciebie nie należy: życie jest celowe, a więc i każda w nim chwila.

We wszystkim wzbudzaj dobre intencje.

Módl się często wśród pracy.

Szanuj każdego, gdyż jesteś odeń gorszy: Bóg pysznym się sprzeciwia.

Wszelką mocą strzeż swego serca, ponieważ z niego wypływa życie.

„Miłosierdzie Boże na wieki wyśpiewywał będę”.

W naszej diecezji modlitwą jest objętych ponad 110 księży.

Podziel się cytatem

– Czyż napisane przez młodego człowieka – tuż przed święceniami – wskazówki nie mogłyby posłużyć także nam? Oczywiście, aż kipi z nich wielka mądrość. Wielka mądrość tkwiła także w sile woli kard. Wyszyńskiego. On te wszystkie wskazania w swoim życiu umiał zrealizować – powiedział ks. Zmarzły.

Do Apostolatu może przyłączyć się każdy, kto pragnie być pełniej odpowiedzialny za Kościół. Jedynym warunkiem jest podjęcie wieczystego zobowiązania modlitwy za kapłana. Margaretkę tworzy siedem osób. W ten sposób każdego dnia ktoś modli się za kapłana, wokół którego powstaje grupa modlitewna. Każda z osób modli się indywidualnie – tam, gdzie przebywa, nie ma obowiązku zbierania się na wspólną modlitwę. Ważne jest to, aby w każdym dniu kapłan był objęty modlitwą. Każda z osób może wchodzić także w skład innych Margaretek, obejmujących innych kapłanów oraz inne dni tygodnia. – Modlitwy ofiarowane Bogu w danym dniu za kapłana pozostawia się do wyboru tworzącym Margaretkę. Najlepszą z nich byłby udział w Mszy św., ale może to być także dziesiątka Różańca, Droga Krzyżowa. modlitewne czytanie Pisma Świętego, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Koronka ku Czci Ducha Świętego, ale i Ojcze nasz czy Zdrowaś Maryjo, ważna jest intencja i wola pomocy – tłumaczy opiekun wspólnoty.

Trzeba zaznaczyć, że ze względu na wzrastającą liczbę zaangażowanych osób i chęć wspólnotowej modlitwy za kapłanów, rozpoczęto organizowanie spotkań i pielgrzymek w różnych miejscach w Polsce. Najbardziej znane miejsca pielgrzymkowe, do których przyjeżdżają członkowie apostolatu to: Niepokalanów, Kalwaria Zebrzydowska czy Łagiewniki. W naszej diecezji jest to parafia Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej i sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Czeladzi-Piaskach. Tam mieści się główna siedziba apostolatu.

2020-06-17 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W tym mieście poziom praktyk religijnych jest jednym z najwyższych w Polsce

[ TEMATY ]

Bazylika

sanktuarium

Limanowa

diecezja tarnowska

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w

Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej

Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej

- Czymś charakterystycznym dla tych terenów, nie tylko Limanowszczyzny ale i całej diecezji tarnowskiej, jest trwająca nieprzerwanie od pokoleń więź rodzinna i więź ze środowiskiem lokalnym - mówi KAI ks. prał. Wiesław Piotrowski, proboszcz Bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. Doświadczony duszpasterz opowiada o nadzwyczaj intensywnym życiu religijnym miejscowej wspólnoty, o dużym zaangażowaniu świeckich skupionych w kilkudziesięciu wspólnotach i stowarzyszeniach a zarazem o roli limanowskiej bazyliki jako lokalnego sanktuarium. To wszystko sprawia, że Limanowa jest tym miastem w Polsce, gdzie poziom praktyk religijnych jest jednym z najwyższych.

Marcin Przeciszewski, KAI: W Limanowej zaskoczeniem dla przybysza z zewnątrz jest bardzo wysoka religijność tutejszej społeczności jak zresztą i całej diecezji tarnowskiej. Widzimy wypełnione kościoły, obecne są wszystkie pokolenia. W całej Polsce obserwujemy spadek praktyk religijnych, szczególnie w młodym pokoleniu, a tutaj trudno dostrzec to zjawisko. Jakie są źródła tego fenomenu?
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Nowy biskup w Pelplinie: Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej

2026-06-27 19:06

CENTRUM MEDIALNE DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ

Bp Przemysław Szulc

Bp Przemysław Szulc

Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej, bez kompromisów i udawania. Módlmy się o taką wiarę dla każdej i każdego z nas – powiedział bp Przemysław Szulc na zakończenie uroczystości, podczas których przyjął sakrę biskupią. Święcenia biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej odbyły się w bazylice katedralnej w Pelplinie, w uroczystość głównej patronki diecezji, Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, 27 czerwca br.

Głównym konsekratorem bp. Przemysława Szulca był biskup pelpliński Ryszard Kasyna, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję