Reklama

Niedziela Łódzka

W 100. rocznicę Cudu nad Wisłą

To nie była tylko wojna polsko-bolszewicka. To była wojna o całą Europę.

Niedziela łódzka 34/2020, str. IV

[ TEMATY ]

wojna polsko‑bolszewicka

100‑lecie Cudu nad Wisłą

Ks. Paweł Kłys

Pomnik ks. Ignacego Skorupki przed łódzką archikatedrą

Pomnik ks. Ignacego Skorupki przed łódzką archikatedrą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O bogactwie liturgii w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej oraz o szeregu intencji, które nam towarzyszą w 100-lecie Bitwy Warszawskiej i święto Wojska Polskiego, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. w łódzkiej katedrze w rocznicę Cudu nad Wisłą.

– Do katedry przyszyliśmy jako ludzie wiary, dlatego najważniejsze jest, byśmy pozwolili teraz przemówić Bogu, skupić uwagę na słowie Bożym w postawie słuchania. Choć w historyczną rocznicę Bitwy Warszawskiej, tak ważną dla nas Polaków, chciałoby się mówić o czymś innym, to jednak pierwszeństwo dajmy Bogu. Pierwsze czytanie mówi nam o niewieście skonfliktowanej ze smokiem. Pewnie chcielibyśmy w tym obrazie widzieć Maryję Wniebowziętą, jednak wiedzmy, że św. Jan, pisząc ten tekst, widział w tym obrazie niewiasty Kościół, który był prześladowany. Ten plan historii, w którym rozstrzygają się losy człowieka, jest obrazem walki dobra i zła. Bóg jest niesłychanie ważnym uczestnikiem życia i losów człowieka – podkreślił metropolita łódzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Pod warstwą dramatycznej bitwy, nazywanej Cudem nad Wisła, w której wzięły udział dziesiątki tysięcy ludzi, jest coś więcej, mianowicie to, jaki ostateczny kształt przybrały i przybiorą ludzkie dzieje – mówił kaznodzieja. – W tym dla nas historycznym wydarzeniu, jakim była Bitwa Warszawska, był obecny Bóg – w tych zmaganiach ludzie tam walczący nie byli sami – był obecny z nimi Bóg. To jest wizja, którą Jan Paweł II zamknął w swojej książce „Pamięć i tożsamość” słowami: „Historia narodów – każdego narodu – jest historią zbawienia”. Ta wiedza i takie spojrzenie na te wydarzenia są nam dziś potrzebne, byśmy zrozumieli również i obecny czas. Bo my dziś mamy również i swoje cierpienia, zmagania, wyzwania i w tym wszystkim jest obecny Bóg. W tym wszystkim jest historia ludzkiego sumienia. A ono wtedy i dziś zdaje się być najważniejsze – mówił abp Ryś. I zachęcał wszystkich zebranych, by ten dzień przeżyli w pokorze, ale i w wielkiej chwale, bo jest to ważne, by umieć dziękować Bogu za to, co uczynił i czyni dla naszej Ojczyzny.

Po Mszy św., która sprawowana była w intencji Polski, wszyscy zgromadzeni wyszli przed bazylikę katedralną, by wziąć udział w poświęceniu i odsłonięciu tablicy upamiętniająca 100-lecie Cudu nad Wisłą, którą zamieszczono na frontonie świątyni. Na tablicy, którą ufundowano z inicjatywy Wojewody Łódzkiego i Marszałka Województwa Łódzkiego, znalazła się inskrypcja z napisem: „W hołdzie bohaterom i obrońcom Ojczyzny przed sowiecką nawałnicą”.

Dalsza część uroczystości przeniosła się w okolice symbolicznego grobu nieznanego żołnierza, który został ulokowany w pobliżu łódzkiej katedry w roku 1924 i dedykowany wszystkim żołnierzom walczącym o niepodległość Polski, a szczególnie tym, którzy ponieśli śmierć w walkach pod Radzyminem w roku 1920. Kolejnym miejscem, które zostało uczczone złożeniem kwiatów, był pomnik ks. Ignacego Skorupki, który również stoi przed łódzką katedrą, a który 90 lat temu w tym miejscu ówczesne władze miasta Łodzi dedykowały temu bohaterskiemu kapłanowi. Przed pomnikiem, który w tych dniach został staraniem łódzkiej kurii odnowiony, dla uczczenia swojego harcmistrza wartę honorową wystawili łódzcy harcerze.

2020-08-18 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sanok: 100. rocznica „Cudu nad Wisłą”

[ TEMATY ]

100‑lecie Cudu nad Wisłą

Teresa Stareńczak

Członkowie POAK par. Przemienienia Pańskiego w Sanoku

Członkowie POAK par. Przemienienia Pańskiego w Sanoku

Przygotowując się do uczczenia 100.rocznicy „Cudu nad Wisłą” , przypadającej 15. sierpnia 2020 roku, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy par. Przemienienia Pańskiego w Sanoku prowadził, w kościele, nowennę do św. Andrzeja Boboli o jedność i pomyślmy rozwój naszej Ojczyzny.

Nowennę rozpoczęto 06 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego i w dzień odpustu parafii. Po zakończeniu nowenny w dniu 14. sierpnia, członkowie Akcji Katolickiej udali się na Cmentarz Centralny w Sanoku aby pomodlić się, złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie Adama Antoniego Bratro (1900 – 1920), który zginął w Bitwie Warszawskiej. Adam Antoni Bratro ppor. Wojska Polskiego, dowódca kompanii w Bitwie Warszawskiej poległ za Ojczyznę 11.08.1920 r. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Był uczniem Gimnazjum Męskiego im. Królowej Zofii w Sanoku.
CZYTAJ DALEJ

Płock: W diecezji powstanie pierwsze w Polsce sanktuarium św. Józefa Moscatiego

2026-06-25 15:02

[ TEMATY ]

św. Józef Moscati

Archiwum

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

Przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą, należącej do diecezji płockiej, 8 sierpnia ustanowione zostanie pierwsze w Polsce Sanktuarium św. Józefa Moscatiego. Uroczystości przewodniczył będzie kard. Konrad Krajewski - poinformowała w czwartek kuria diecezjalna.

Józef (Giuseppe) Moscati (1880-1927) to znany z głębokiej wiary włoski lekarz i naukowiec, który szczególnie angażował się w niesienie pomocy ubogim. Został beatyfikowany w 1975 r. przez papieża Pawła VI, a kanonizowany w 1987 r. przez papieża św. Jana Pawła II. Był pierwszym współczesnym lekarzem wyniesionym na ołtarze.
CZYTAJ DALEJ

25 lat parafii św. Anny w Miliczu

2026-06-25 23:13

ks. Łukasz Romańczuk

Uhonorowani medalami św. Jadwigi

Uhonorowani medalami św. Jadwigi

Dokładnie 25 lat temu erygowana została parafia pw. św. Anny w Miliczu. Była to okazja do świętowania razem z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim, który odprawił Mszę świętą dziękczynną oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania i wręczył medale św. Jadwigi. Uhonorowano także pierwszego proboszcza parafii śp. ks. Bogdana Buryłę, sadząc na placu kościelnym dąb jego imienia.

Na początku Eucharystii ks. Grzegorz Michalski, proboszcz, przypomniał, że parafia została erygowana 25 czerwca 2001 r. przez kard. Henryka Gulbinowicza. Pierwszym proboszczem był śp. ks. Bogdan Buryła, który posługiwał przez 20 lat. -Po śmierci księdza Bogdana urząd proboszcza powierzono mojej skromnej osobie” — wspominał obecny proboszcz, zaznaczając, że wspólnota przygotowywała się do jubileuszu m.in. poprzez całodobową adorację w ramach „24 godzin dla Pana”, misje parafialne oraz codzienną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję