Reklama

Niedziela Świdnicka

Formacja duchowa katechetów

Blisko pięćdziesięciu katechetów wzięło udział w wakacyjnej serii rekolekcji, które poprowadził ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec w polanickim sanktuarium ojców sercanów.

Niedziela świdnicka 28/2021, str. VI

[ TEMATY ]

katecheci

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Biskup Marek wśród katechetów

Biskup Marek wśród katechetów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez trzy dni świeccy ewangelizatorzy i szkolni nauczyciele religii słuchali wskazówek, których udzielał im rektor Papieskiego Wydziału Katechetycznego we Wrocławiu.

Motywacja, sumienie i szczerość

– Były to pouczenia związane z postawami, jakie powinniśmy w sobie kształtować i rozwijać, by nasza posługa katechetyczna była owocna i by nasze życie podobało się Bogu. Rekolekcjonista przypomniał m.in. o potrzebie systematycznego rozważania Bożego słowa, wskazywał na potrzebę motywacji, akcentował rolę sumienia, autentyczności i szczerości oraz zachęcał, by słuchać głosu Bożego w sobie. Rozpoczęliśmy wakacje, więc będzie czas, by wrócić do tych nauk i wprowadzać je w życie – relacjonuje dla Niedzieli Świdnickiej dr Małgorzata Wawszczyk, katechetka w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trzy formy doskonalenia

Reklama

Natomiast główny organizator rekolekcji ks. prał. Marek Korgul z Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej w rozmowie z naszą redakcją podkreśla, że posługa katechety jest specyficzna. – Tak jak wykonujący jakikolwiek zawód, musi ciągle się doskonalić, tak samo i katecheta, prowadząc zajęcia z dziećmi czy młodzieżą powinien, ale też i ma obowiązek doskonalić się, żeby jego działania przynosiły coraz większe efekty, a tym efektem w przypadku katechezy jest prowadzenie ludzi do Pana Boga – mówi ks. Korgul, tłumacząc, że doskonalenie katechetów ma potrójną formę. Składa się na nią formacja intelektualna, polegająca na pogłębianiu wiedzy poprzez udział w konferencjach, szkoleniach czy sympozjach. Dalej formacja metodyczna, która kładzie nacisk na jeszcze lepsze prowadzenie lekcji religii w szkole. I wreszcie formacja duchowa, która najczęściej przybiera formę rekolekcji.

– Katecheci potrzebują wyciszenia i nabrania sił duchowych, pogłębienia więzi z Panem Bogiem, bo wiedzą, że tylko wtedy mogą być świadkami wobec swoich uczniów – wyjaśnia szef wydziału katechetycznego. – W tym roku ta potrzeba wybrzmiała, ponieważ w okresie pandemii rekolekcje nie mogły się odbyć. Dlatego tak się ucieszyłem, kiedy katecheci dzwonili i pytali się czy rekolekcje się odbędą w tym roku. I rzeczywiście zgłosiła się maksymalna liczba uczestników, jeżeli chodzi o gościnność ojców sercanów w Polanicy, czyli blisko 50 osób – dodaje.

Spotkanie z biskupem

W ostatnim dniu katechetów odwiedził bp Marek Mendyk. Sprawując Mszę św. za zakończenie ćwiczeń duchowych podkreślił, że rekolekcje to czas szczególnej łaski, kiedy człowiek świadomie wprowadza się w sytuację kryzysu. – Nie wszyscy chcą w to uwierzyć, albo to przyjąć, ale myślę, że po to są właśnie rekolekcje, aby przeżyć trochę kryzysu w sobie, a potem wychodząc z tego kryzysu, z nową motywacją wrócić do życia i pójść odważnie do świata bez lęku. Nie wolno się nam chować przed światem. Pan Bóg postawił nas w tym czasie i w tym konkretnym miejscu, to znaczy, że mamy do spełnienia misję tu i teraz. Czeka nas droga, ale na tej drodze nie jesteśmy sami – mówił.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski zachęca katechetów do modlitwy za swych wychowanków

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

katecheci

modlitwa za wychowanków

BP Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- My, głosiciele Chrystusowej prawdy, musimy błagać Boga właśnie o ten moment łaski dla naszych uczniów, naszych wychowanków, aby zechcieli szukać Boga, aby mieli odwagę kołatać do Bożych wrót, aby dostąpili łaski, że właśnie te wrota, otwarte na wieczność całą, także przed nimi kiedyś się otworzą - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Dnia Katechetycznego, który odbył się w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

Zarówno w czasie przedpołudniowej, jak i popołudniowej sesji księży, siostry zakonne i świeckich zgromadzonych na Dniu Katechetycznym powitał dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Konrad Kozioł. Zaznaczył, że aktualny czas jest bardzo wymagający, ale stwarzający szanse do ewangelizacji.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje w drodze - ruszyły zapisy na pieszą pielgrzymkę

2026-06-23 10:18

Paweł Wysoki

W parafiach naszej archidiecezji rozpoczęły się zapisy na 48. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Rekolekcje w drodze tradycyjnie rozpoczną się 3 sierpnia Mszą św. w archikatedrze lubelskiej; dwa dni wcześniej wyruszy grupa chełmska. – Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę to wydarzenie, które od 48 lat mobilizuje tych, którzy chcą przeżyć szczególne rekolekcje w drodze, gdzie można połączyć trudy marszu z modlitwą w niezliczonych intencjach – mówi przewodnik ks. Paweł Saran.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję