Reklama
Tym razem tarnobrzescy miłośnicy muzyki klasycznej mogli posłuchać występu: Olgi Pasiecznik, śpiewaczki operowej, Marka Caudle, brytyjskiego gambisty i Władysława Kłosiewicza, wiolonczelisty oraz klawesynisty i dyrygenta. Koncert pod nazwą Lontananza crudel..., odbył się w ramach cyklu Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej, a artyści wykonywali głównie utwory barokowych kompozytorów włoskich. Zgromadzona publiczność mogła wysłuchać trzech kantat na sopran i basso continuo – Occhi miei che faceste? Georga Friedricha Händla oraz dwie autorstwa Tomaso Albinoniego – Amor, Sorte, Destinol i Lontananza crudel. Dopełnienie koncertu stanowiły kompozycje na wiolonczelę solo Giovanniego Battisty Vitaliego, klawesyn – Domenico Scarlattiego oraz na oba instrumenty – Sonata a-moll Antonio Vivaldiego. – To była prawdziwa muzyczna uczta. Ktoś może spytać: jaki związek ma cykl koncertów Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej z Zamkiem Tarnowskich? Przyczyna jest bardzo prosta – wszak z tego miejsca, z zamkowej kaplicy w XVII wieku cudowny obraz powędrował do kościoła ojców dominikanów – powiedział Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Zadowolenia z koncertu nie krył również Mariusz Ryś, kierownik artystyczny tegorocznego cyklu spotkań z muzyką. – Na plakatach widniała informacja, że będzie to „mistrzowski koncert”, w zapowiedziach zaś pojawiły się sformułowania o występie muzyków światowej sławy. Czasami te określenia bywają z uwagi na kurtuazję nadużywane, ale absolutnie nie w przypadku artystów, którzy wystąpili dzisiaj wieczorem. Mieliśmy możność wysłuchać śpiewu i gry najwybitniejszych wykonawców, jakich moglibyśmy sobie wyobrazić. Jestem pod ogromnym wrażeniem kunsztu muzycznego – powiedział po koncercie Mariusz Ryś.
Olga Pasiecznik, sopranistka, urodziła się w Równem na Ukrainie. Studiowała w Konserwatorium Muzycznym w Kijowie oraz w warszawskiej Akademii Muzycznej. Ma na swym koncie ponad 50 partii operowych, które realizowała na najbardziej prestiżowych scenach świata. W swoim dorobku fonograficznym ma ponad 60 płyt CD i DVD. Wielokrotnie nagradzana. Międzynarodowy magazyn operowy Opernwelt w 2005 r. nominował ją do tytułu „Najlepsza śpiewaczka sezonu artystycznego 2004-05”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Mark Caudle jest wiolonczelistą i gambistą, specjalizującym się w muzyce renesansowej i barokowej, którą wykonuje od około czterdziestu lat. Przez 10 lat współpracował jako wiolonczelista z Academy of Ancient Music. W Polsce koncertował regularnie z Arte dei Suonatori, Il Tempo i Concerto Polacco. Gościnnie współpracował z Les Arts Florissants, Concerto Copenhagen, Boston Early Music Festival Orchestra i Drottningholm Opera. Jest cenionym wykładowcą.
Władysław Kłosiewicz, klawesynista i dyrygent. Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie i Accademia Musicale Chigiana w Sienie. Zwycięzca międzynarodowych konkursów klawesynowych w Paryżu (1981 r.), Paryż-Dijon (1983 r.), oraz ARD w Monachium (1984 r.). Od roku 1978 r. jest muzykiem Polskiej Orkiestry Kameralnej i orkiestry Sinfonia Varsovia. Współtworzył zespoły Concerto Avenna oraz Narol Baroque. Występował w wielu salach koncertowych Europy oraz obu Ameryk. W latach 1987-2004 był profesorem zwyczajnym klawesynu i interpretacji muzyki przedklasycznej w Universitaet fuer Musik und darstellende Kunst w Grazu w Austrii, obecnie wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.