Reklama

Niedziela Częstochowska

Ślady posługi

Księga pamiątkowa, która została opublikowana z okazji 10-lecia posługi abp. Wacława Depo w Kościele częstochowskim, jest pierwszą próbą opisu jego działalności pasterskiej i nauczania w naszej archidiecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Artykuły zawarte w publikacji to teologiczne i filozoficzne analizy nauczania abp. Depo, takie jak: chrystologia, mariologia czy filozofia osoby ludzkiej. W księdze czytelnicy znajdą też pierwsze próby opisu działalności pastoralnej metropolity częstochowskiego w archidiecezji i w Kościele w Polsce, jego posługi wobec kapłanów i powołań kapłańskich, troski o ewangelizację i katechizację, wspólnoty i ruchy kościelne oraz zaangażowania na rzecz ewangelizacji przez środki społecznego przekazu. Publikacja jest również zapisem troski abp. Wacława o najważniejsze miejsca kultu w archidiecezji, o bazylikę archikatedralną Świętej Rodziny w Częstochowie czy też o rozwój kalwarii praszkowskiej.

Ukazywanie Prawdy

„Księga pamiątkowa z okazji 10-lecia posługi pasterskiej naszego metropolity została pomyślana właśnie jako spojrzenie wielu osób – o różnych specjalnościach i odpowiedzialnościach w Kościele – na nauczanie i działalność naszego pasterza” – napisał we wstępie do książki bp Andrzej Przybylski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Publikacja jest analizą katechetycznej posługi abp. Wacława Depo w Kościele częstochowskim, jego posługi ekumenicznej i wobec środków społecznego przekazu. Ukazywanie Prawdy stało się jednym z ważniejszych wymiarów posługi abp. Wacława Depo, dla którego, jak podkreślał to od samego początku, ważne było spotkanie z człowiekiem, jego historią i tożsamością. Stara się być wierny tej zasadzie również w spotkaniach z ludźmi mediów, ale także w spotkaniach z młodzieżą, członkami ruchów i stowarzyszeń katolickich. Są to spotkania z konkretnymi ludźmi, ale także świadectwo jego osobistych spotkań z Ewangelią i z Prawdą.

Duchowość pasterza

Autorzy publikacji przypominają nam nie tylko najważniejsze wydarzenia z historii ostatnich 10 lat naszej archidiecezji, ale również nakreślają duchowość abp. Depo, która zawarta jest w jego zawołaniu biskupim: „Ad Christum Redemptorem hominis” („Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka”). Duchowość metropolity częstochowskiego jest przede wszystkim chrystocentryczna, ale również głęboko maryjna. „Ksiądz arcybiskup idzie zatem do diecezjan, aby kierować swój wzrok i ich wzrok ku Chrystusowi Odkupicielowi, na Jego krzyż, na Jego tajemnicę obecności w Kościele, będąc przekonany, że wówczas wiernych pozyska dla Boga. Wtedy oni rozpoznają w nim ojca, księża – brata, a nie tylko kogoś, kto jest posłany z urzędu, kto jest dostojnikiem, który ma spełniać funkcje administracyjne” – podkreśla ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański.

Dużo się działo

Warto przypomnieć, że w okresie posługi abp. Depo w naszej archidiecezji byliśmy świadkami tak ważnych wydarzeń jak np. pielgrzymka papieża Franciszka z racji 1050-lecia chrztu Polski. Archidiecezja częstochowska przeżywała w tym okresie Rok Zawierzenia (2013-14) i Rok Ewangelizacji (2014-15). Zostały też zorganizowane: I Archidiecezjalny Kongres Nowej Ewangelizacji i Kongres Miłosierdzia (2016). Wydarzeniem o dużej randze była koronacja papieskimi koronami wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce, która odbyła się 12 września 2015 r., a przewodniczył jej abp Zygmunt Zimowski.

Księga pamiątkowa została wydana przez Sekretariat Metropolity Częstochowskiego i Tygodnik Katolicki Niedziela. Jest ona owocem pracy ks. dr. Mariusza Trojanowskiego i s. Zofii Kowalczyk z instytutu Spigolatrici della Chiesa („Zbierające Kłosy Kościoła”) oraz osób zaangażowanych w pracę redakcyjną i edytorską.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Swoim życiem dawał świadectwo wierności Kościołowi

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Archiwum ks. Józefa Wójcik

Dzisiaj żegnamy ks. infułata Józefa Wójcika. Jaki pozostał we wspomnieniach Księdza Arcybiskupa? – Dziękuję Panu Bogu za dar osoby i posługi księdza infułata Józefa. Za to, że dane mi było współuczestniczyć w jego życiu kapłańskim i jego służbie najpierw jako uczeń na katechezie w szkole podstawowej, a następnie w latach seminaryjnych i w pracy w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji sandomiersko-radomskiej, a później radomskiej. Do pierwszych spotkań doszło w roku 1968, już wówczas były opromienione świadectwem jego zmagań o jedność wiary i Kościoła. Ksiądz infułat Józef stał na czele grupy kapłanów zjednoczonych wokół swojego biskupa Piotra Gołębiowskiego w odzyskiwaniu kościoła w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wierzbicy. W 1972 roku w wielkiej tajemnicy ksiądz infułat wraz z ks. Romanem Siudką i siostrami z Mariówki odzyskał więzioną – tu, na Jasnej Górze – kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Dzięki czemu mogła Ona wrócić na drogi nawiedzenia. Chciałbym bardzo mocno podkreślić niezwykłą troskę, jaką ks. infułat Józef otoczył WSD w Radomiu. Wspierał jego tworzenie się na nowym miejscu przy ul. Młyńskiej. Ksiądz infułat poprzez swoich przyjaciół – zarówno duchownych, jak i świeckich – przychodził nam z konkretną pomocą. Co szczególnie wyróżniało księdza infułata? – Ksiądz infułat całym swoim życiem dał świadectwo wierności Kościołowi poprzez doświadczenia różnych prześladowań. Jego wystąpienia i postawa zawsze były dla nas budującym przykładem, że trzeba zaufać Panu Bogu. Ksiądz Józef uczył nas tego zawierzenia Bogu przez Maryję. Stąd te niezwykłe jego więzi osobowe zarówno z ks. kard. Stefanem Wyszyńskim, jak i ks. kard. Karolem Wojtyłą, a później Ojcem Świętym. Ksiądz infułat w Akcie Zawierzenia, który został odczytany w piątek – dwa dni przed jego śmiercią – przed Matką Bożą Jasnogórską [list został opublikowany w „Naszym Dzienniku” 17 lutego br.] wskazał na dwa słowa, które wypowiedział Ojciec Święty Benedykt XVI w czasie naszego spotkania w Rzymie. Papież wiedział o różnych perypetiach i zmaganiach w tajemnicy Kościoła, jakie przeżywał ksiądz infułat. Ojciec Święty podkreślił, że jest to prawdziwy wyznawca. Dzisiaj pozwolę sobie papieskie słowa zinterpretować w nieco inny sposób: oto prawdziwy świadek wiary i zmagań o prawdę. Raz jeszcze należy bardzo mocno podkreślić zawierzenie przez Maryję. Swój charakter maryjności ks. Józef podkreślał w każdym miejscu, w każdej wygłoszonej homilii i wystąpieniach. Wszędzie, gdzie służył w Polsce i poza jej granicami, jego ewangeliczny charakter przepełniony był przynależnością do Maryi. Słowa listu stają się niejako testamentem ks. infułata Józefa… - Powinniśmy obudzić w sobie nowe pragnienie wierności, która nie jest jedynie zmaganiem o sprawę końcówki naszego życia. Wierność to jest sprawa codzienności. Chodzi o wierność łasce, którą otrzymujemy. Niejednokrotnie zagraża nam brak wiary w to, czym możemy być z pomocą łaski Bożej. My, kapłani, jak i wszystkie osoby wierzące musimy sobie uświadomić na nowo, że nie jesteśmy osamotnieni. Ojciec Święty Benedykt XVI podkreślał, że kto wierzy, nigdy nie jest sam. Wiara Kościoła jest dla nas pewnym nośnikiem, gdzie każdy z nas ma swoje miejsce, a jednocześnie mamy obowiązek dołożenia swojego wysiłku i dawania świadectwa. A co Księdza Arcybiskupa osobiście najbardziej zachwyciło w postawie księdza Józefa? - – Najbardziej ten jego charakterystyczny rys, jakim było umiłowanie Kościoła. Mimo że ksiądz infułat wielokrotnie brał udział w działaniach bardzo spektakularnych, to każde jego poświęcenie można było sprawdzić w codziennym działaniu. Nie był jak trzcina kołysząca się na wie- trze. Ksiądz infułat był gotów oddać życie za sprawę, której służył. Jego wielkość wypływała z tej pokornej służby Chrystusowi, a w tym dziele ks. Józefowi pomagała Matka Boża. Dziękuję za rozmowę.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polski metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję