Reklama

Niedziela Małopolska

Znowu z nami!

Dobroczynna akcja została wstrzymana na 2,5 roku. W niedzielę 3 kwietnia „Ciacho za Ciacho” powróci do Krakowa!

Niedziela małopolska 13/2022, str. III

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

Paulina Krzyżak

Zgromadzone środki wesprą działalność domu dla osób bezdomnych w Fastowie na Ukrainie

Zgromadzone środki wesprą działalność domu dla osób bezdomnych w Fastowie na Ukrainie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cykliczna, dominikańska inicjatywa to kiermasz ciast i książek odbywający się dwa razy do roku – przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Ze względu na pandemię wydarzenie nie mogło być realizowane przez ponad 2 lata. Organizatorzy z radością zapraszają do udziału w kolejnej, 34. edycji. Tym razem zgromadzone środki popłyną na Ukrainę.

– Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że „Ciacho” wreszcie może powrócić! Z pewnością towarzyszy nam podekscytowanie – część osób z duszpasterstwa krakowskich dominikanów dobrze pamięta tę akcję, ale wiele osób nie miało jeszcze okazji włączyć się w jej organizację. Dostajemy liczne wiadomości od byłych „beczkowiczów” oraz osób związanych z dominikanami i „Ciachem”, które również nie mogą doczekać się kolejnej edycji i chcą się zaangażować w nasze działania. Mamy nadzieję, że „Ciacho” powróci w wielkim stylu i jak dotychczas przyciągnie na dominikańskie krużganki tłumy ludzi, dzięki czemu wspólnymi siłami uda nam się zebrać środki na wsparcie ważnego celu – mówi Oliwia Nagajek, studentka i koordynatorka wydarzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla Ukrainy

Reklama

Fundusze zgromadzone podczas 34. edycji „Ciacha za Ciacho” zostaną przekazane Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie na Ukrainie (80 km na południe od Kijowa). To ośrodek wspierający osoby pozostające w kryzysie bezdomności – w tym samotne matki z dziećmi. Dominikanie prowadzą placówkę od 2005 r. – W obecnej sytuacji na Ukrainie mnóstwo ludzi traci dach nad głową. Wielu z nich przebywa właśnie w Domu św. Marcina, dlatego pomoc jest tam bardzo potrzebna. Organizacja przygotowuje też żywność dla żołnierzy i koordynuje ewakuację ludności do Polski – zaznacza studentka.

Jak poinformował koordynatorów akcji o. Misza Romaniv, dominikanin, założyciel centrum, jedną z najpilniejszych spraw jest zakup 5 ton mąki, by rozpocząć wypiek chleba dla ludności cywilnej i żołnierzy broniących miasta. Potrzebne są także żywność, leki i środki czystości dla mieszkańców Domu św. Marcina. – Nawet gdyby wojna skończyła się jutro, Ukraina jest już w znacznym stopniu zniszczona. Wiele osób zostało bez niczego, niektóre miasta niemal zrównano z ziemią. Ośrodek św. Marcina dla wielu osób jeszcze bardzo długo pozostanie jedynym bezpiecznym domem. Z tego powodu chcemy wesprzeć osoby znajdujące się w środku toczącej się wojny i niosące pomoc wszystkim, którzy tak bardzo jej potrzebują – podkreśla studentka.

Program

Co 3 kwietnia szykują organizatorzy wydarzenia? Oprócz tradycyjnego kiermaszu książek i ciast odbędą się wydarzenia kulturalne: o godz. 15 koncert Scholi Beczkowej oraz spektakl Szekspiriada grupy Karton o godz. 11.30 i 18. Planowane są również: licytacja dzieł sztuki i innych wartościowych przedmiotów, warsztaty, panel dyskusyjny oraz atrakcje dla najmłodszych – kącik zabaw, a także eksperymenty przygotowane przez grupę pokazową Studenckiego Koła Naukowego Fizyków „Bozon” z AGH.

– Możemy powiedzieć jedno: warto tu przyjść! Każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki temu w dogodny sposób będzie można wesprzeć naprawdę ważny cel. To piękna okazja, by zjednoczyć się w czynieniu wielkiego dobra. Wspólnie zbudujmy pokój dla dzieci! – podsumowuje Oliwia.

2022-03-22 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomoc KUL dla uchodźców z Ukrainy

Pomoc lokalową – ponad 100 miejsc w domu studenckim, a także niezbędną pomoc prawną, duchową i psychologiczną oraz opiekę nad dziećmi zaoferował Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II dla obywateli Ukrainy, którzy obecnie doświadczają dramatu wojny.

"Działania pomocowe KUL - realizowane są w ramach aktualnie obowiązującego prawa - dotyczą nie tylko studentów, ale także wszystkich obywateli Ukrainy" - poinformował w piątek 25 lutego br. rzecznik prasowy uniwersytetu dr hab. Michał Wyrostkiewicz, prof. KUL. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami KUL podjął bardzo zdecydowane działania na rzecz niesienia pomocy uchodźcom wojennym po trwającej od 24 lutego inwazji militarnej Rosji na Ukrainę.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Wyruszyła 10. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę

2026-06-27 17:13

ks. Łukasz Romańczuk

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

10. Jubileuszowa Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska wyruszyła na Jasną Górę. Ponad 60 osób rozpoczęło czterodniową drogę, która swój finał będzie miała w Kaplicy Cudownego Obrazu,

Pielgrzymi rozpoczęli swoją drogę sprzed kościoła św. Michała Archanioła we Wrocławiu. W cztery dni przejadą ponad 200 kilometrów. Jak podaje ks. Jerzy Babiak, przewodnik pielgrzymki, w tym roku na trasę wyruszyło 61 pielgrzymów: 39 mężczyzn i 22 kobiety, w wieku od 13 do 71 lat. Są z całej Polski: Wrocławia i okolic, Górnego Śląska, Wielkopolski, Rzeszowa, Legnicy, Opola, Warszawy, Torunia, a nawet z Częstochowy i z Niemiec.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję