Spotkanie rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa. Legnicki biblista ks. prof. Jan Klinkowski wygłosił konferencję dotyczącą biblijnych aspektów tajemnic chwalebnych Różańca św. W południe odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego, w której wziął także udział biskup senior Stefan Cichy.
Echo Bożego słowa
W homilii bp Siemieniewski podkreślił, że słowo Boże idąc przez wieki, nie tylko nie cichnie, nie traci swojej mocy, jego echo jest coraz głośniejsze i jesteśmy tego świadkami. – Dziś to samo słowo Boże zgromadziło tak wielu z nas razem z Maryją w tym domu Bożym – mówił. Podkreślił, że dziś te same słowa, które usłyszała Maryja podczas zwiastowania, trafiają i do nas w wypowiadanych słowach modlitwy różańcowej. – To ziarno słowa Bożego, zasiane w sercu Maryi przez archanioła Gabriela, zasiane także i w naszych sercach, wydaje plon. Tym wielkim plonem są ci wszyscy, którzy biorą udział w różach różańcowych, którzy przybyli na tę pielgrzymkę i łączą się z nami duchowo – podkreślił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Żywy Różaniec
Reklama
Biskup legnicki zwrócił uwagę na to, że Różaniec, który dziś trzymamy w naszych rękach, ma nam przypominać, że my mamy być Różańcem żywym. Nasze serca przepełnione modlitwą są jak paciorki różańca, mają mieć więź z Panem Jezusem, a tego uczymy się od Maryi. Wspomniał także o niedawnej beatyfikacji założycielki Żywego Różańca – Pauliny Jaricot. Przypomniał, że była ona osobą świecką, niezwykle aktywną dla Królestwa Bożego. Rozpoczęła akcję zbierania funduszy na misje zagraniczne. To zostało dostrzeżone przez Stolicę Apostolską. To zaś wzięło się z modlitwy. Modlitwa ma zatem wielką moc. 200 lat temu Żywy Różaniec rozwijał się bardzo dynamicznie dzięki temu, że zachęta do modlitwy była przekazywana osobiście z ust do ust, z serca do serca. – Zatem i my dzisiaj mamy łączyć modlitwę i czyn, jesteśmy wezwani, by naśladować bł. Paulinę w działaniu misyjnym – mówił bp Andrzej. Wyjaśnił też, że działania misyjne nie dotyczą tylko odległych krajów, ale również tej przestrzeni, która jest blisko nas. To nasze sąsiedztwo, znajomi, przyjaciele, krewni i inne osoby.
Zadanie
Zatem stoi przed nami ważne zadanie: rozpalać wiarą serca oddolnie, tworząc grupy modlitewne, tworząc wspólnoty. – Mamy być Różańcem żywym i ożywiającym. Mamy tak żyć słowem Bożym, jak żyła Maryja. To jest nasz drogowskaz na cały rok duszpasterski – przypomniał bp Andrzej.
Po Mszy św. na placu klasztornym odbył się przegląd zespołów folklorystycznych, wystąpił też młodzieżowy chór z Polkowic Cantabile. Pielgrzymka zakończyła się w kościele św. Józefa Koronką do Miłosierdzia Bożego.