Reklama

Zdrowie

Specjalista radzi

Dekalog diabetyka

14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy. Co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Wyszyńska: Jakie są podstawowe zalecenia, których powinni przestrzegać pacjenci z cukrzucą?

Alicja Szewczyk: Cukrzyca to choroba przewlekła, jej skutki mogą uszkodzić różne narządy. Pacjent może te skutki ograniczyć, jeżeli będzie systematycznie kontrolował przebieg choroby. Pierwsze zalecenie chciałabym zaproponować nie diabetykom, ale wszystkim osobom, które dawno nie kontrolowały poziomu glikemii. Każda osoba po 45. roku życia powinna raz na 2 lata sprawdzić ten poziom w laboratorium. Badanie jest konieczne zwłaszcza wtedy, gdy odczuwamy takie objawy jak: suchość w jamie ustnej, wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, permanentne zmęczenie. Norma dla osoby dorosłej wynosi na czczo 70-99 mg/dl. Przy innym wyniku badania trzeba skonsultować się z lekarzem, aby ocenił sytuację. Jeżeli lekarz stwierdzi chorobę, to powie też, czy jest to cukrzyca typu 1 czy typu 2. Wyjaśniając najprościej – cukrzyca typu 1 wiąże się z podawaniem insuliny już od momentu jej stwierdzenia. W cukrzycy typu 2 stosowane są leki doustne, ale jeszcze przed ich włączeniem można zastosować leczenie behawioralne, czyli takie, które polega na zmianie stylu życia, odpowiednim odżywianiu i zwiększeniu aktywności fizycznej.

Czy dieta diabetyka jest skomplikowana?

Trzeba przede wszystkim przestrzegać regularności posiłków. Możemy się zdecydować na cztery lub pięć posiłków, ale w jednakowych odstępach czasu. Jeżeli jesteśmy głodni, to między posiłkami możemy zjeść jakieś warzywo lub napić się wody. W tej diecie rezygnujemy z cukrów prostych, dlatego np. owoce, które je zawierają, nie powinny być przekąską między posiłkami. Dietę i produkty, które należy spożywać, oraz produkty, które należy ograniczyć lub wyeliminować, wskażą pielęgniarka diabetologiczna albo dietetyk. Podstawą diety są produkty mające niski indeks glikemiczny i produkty zawierające błonnik, który powoduje m.in., że składniki pokarmowe, takie jak białka, tłuszcze i węglowodany, wchłaniają się wolniej i nie dochodzi do gwałtownego i niekorzystnego dla chorego podwyższenia poziomu glukozy we krwi. Dlatego warto do każdego posiłku włączać cenne źródło błonnika, którym są warzywa, np. wzbogacić kanapkę liściem sałaty czy ogórkiem.

Czy każdy diabetyk powinien mieć glukometr?

Regularne mierzenie stężenia glukozy we krwi jest u diabetyka tak samo ważne jak pomiar ciśnienia tętniczego u osoby chorującej na nadciśnienie. Mierząc stężenie glukozy, sprawdzamy, jak się on zmienia pod wpływem diety, aktywności fizycznej i przyjmowanych przez pacjenta leków. Diabetyk powinien być także zaopatrzony w wagę kuchenną, która pozwala stosować tzw. wymienniki węglowodanowe. Ponieważ są gotowe tablice takich wymienników, pacjent zaopatrzony w wagę łatwo może obliczyć, ile węglowodanów zawiera porcja jego posiłku. Ważne jest też, by chorzy dbali o to, aby zawsze mieć przy sobie jakiś produkt jako pierwszą pomoc, gdy cukier spada, np. glukozę w tabletkach czy kanapkę, aby nie dopuścić do zasłabnięcia. Rad dla diabetyków jest więcej, ale jedną z najważniejszych jest, by mimo choroby cieszyć się życiem. Jeżeli dobrze „zaopiekujemy się” naszą cukrzycą, będziemy ją systematycznie kontrolować, nie stanie się to trudne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-11-07 11:59

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cukrzyca ma ludzką twarz – to codzienność milionów Polaków

[ TEMATY ]

cukrzyca

choroba

Adobe Stock

O tym, skąd bierze się cukrzyca typu 2, jak wygląda codzienne życie z tą chorobą i jak zmienia się opieka nad pacjentami w Polsce mówi Monika Kaczmarek, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, organizacji, która od ponad 44 lat wspiera chorych i ich rodziny.

Cukrzyca typu 2 to choroba, która dotyka już ponad 3 miliony Polaków. Kolejne setki tysięcy nie wiedzą, że chorują. Choć mówi się o cukrzycy dużo, to narosło wokół niej wiele mitów – o winie pacjenta, o „chorobie z przejedzenia”, o nieuchronności powikłań. Tymczasem współczesna diabetologia daje realną szansę na długie, dobre życie bez powikłań – jeśli tylko chorobę się zrozumie, zaakceptuje i mądrze nią pokieruje.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej

2026-06-24 15:49

[ TEMATY ]

dekrety

zmiany kapłanów

Monika Jaworska

Jak co roku część księży z diecezji bielsko-żywieckiej rozpocznie posługę w nowych wspólnotach parafialnych i podejmie nowe zadania. Poniżej publikujemy wykaz tegorocznych nominacji i zmian ogłoszonych przez kurię diecezjalną.

Ks. Wiesław Bajger – przechodzi na emeryturę
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: Po podwójnym trzęsieniu ziemi nieznany jest los ponad 29 tys. osób

2026-06-25 21:25

[ TEMATY ]

Wenezuela

PAP/EPA/RONALD PENA R

Po dwóch następujących po sobie trzęsieniach ziemi, które w nocy ze środy na czwartek nawiedziły Wenezuelę, nadal nieznany jest los ponad 29 tys. osób. Aktualny oficjalny bilans ofiar to co najmniej 164 osoby zabite i ponad 970 rannych.

Po trzęsieniu ziemi uruchomiono stronę internetową, poprzez którą Wenezuelczycy mogą zgłaszać osoby, z którymi utracili kontakt. Według stanu na godz. 17.30 czasu polskiego, poprzez stronę zgłoszono ponad 30,6 tys. osób, z czego 1583 udało się zlokalizować i potwierdzić, że są bezpieczne, co oznacza, że los ponad 29 tys. pozostaje nieznany.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję