Reklama

Aspekty

Tym razem dziewczyny!

Przyzwyczailiśmy się już, że w naszej diecezji jest sporo ciekawych propozycji formacyjnych skierowanych wyłącznie do chłopaków. A co z dziewczynami? Dla nich też już coś się szykuje i to całkiem niedługo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysł jest bardzo ciekawy i można się zastanawiać, dlaczego dopiero teraz. – Kiedy po pandemicznej przerwie wznowiliśmy rekolekcje dla chłopaków, dziewczyny same zaczęły pytać, czy zrobimy wreszcie coś dla nich. Słyszeliśmy głosy: „Skoro są rekolekcje dla chłopaków, czemu nie ma dla nas? My też byśmy chciały”. Nie mogliśmy więc tego tak zostawić. Wychodzimy z propozycją i zobaczymy, czy to chwyci – wyjaśnia ks. Łukasz Malec, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży.

Rekolekcje dla dziewczyn zaplanowane są na 20-22 stycznia 2023 r. – Podobnie jak przy Bohaterach Boga, również tutaj pojawi się aspekt przyglądania się swojemu życiu, rozeznawania tego, co w życiu jest ważne, odkrywania Bożego planu dla siebie. Chcemy pomóc uczestniczkom, które są już w takim wieku, że zaczynają się zastanawiać, co robić dalej, którą drogą pójść – mówi ks. Malec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podobnie czy zupełnie inaczej?

Reklama

Czy te rekolekcje będą po prostu żeńską wersją Bohaterów Boga? – Nie zamierzamy robić tego dokładnie tak samo. Inaczej swoją duchowość przeżywają chłopcy, mężczyźni, a inaczej dziewczyny, kobiety. To nie znaczy, że ktoś lepiej, a ktoś gorzej. Jednak różne są nasze potrzeby. Gdy przygotowujemy rekolekcje dla chłopaków, koncentrujemy się na męskich postaciach z Pisma Świętego; staramy się przyglądać ich życiu, coś z tych historii dla siebie zaczerpnąć. I podobnie chcemy podejść do rekolekcji dla dziewczyn, znaleźć coś, co jest im bliskie, co je zainteresuje – tłumaczy ks. Łukasz.

Skoro ma być dla dziewczyn, to oczywistą sprawą jest, że zajmą się tym kobiety. – Do współpracy zaprosiliśmy siostry misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii zagranicznej. My, księża, tym razem zajmiemy się przede wszystkim posługą sakramentalną, czyli sprawowaniem Mszy św. i spowiedzią. Natomiast samo układanie programu, wybór tematyki itp. pozostawiamy siostrom, które jako kobiety lepiej znają potrzeby dziewczyn. Nie chcemy narzucać naszego męskiego punktu widzenia. Widziałem pracę sióstr, bo w zeszłym roku zaprosiły mnie na rekolekcje dla dziewczyn w Morasku, dlatego wiem, że mogą coś ciekawego zaproponować również naszym diecezjankom. Jeszcze nie wiadomo, czy kolejne rekolekcje przygotuje to samo, czy inne zgromadzenie, a może zaprosimy do współpracy jeszcze kogoś innego, czas pokaże.

Warto inwestować w siebie

Bohaterowie Boga są skierowani do chłopaków od 15. roku życia. Podobnie ma być z rekolekcjami dla dziewczyn. Czy to nie jest za wcześnie na zastanawianie się nad życiową drogą? Do matury jeszcze kilka lat, nie mówiąc już o ukończeniu studiów czy szukaniu pierwszej pracy. Plany i marzenia mogą się zmienić jeszcze co najmniej kilkakrotnie. – Widzę, że wielu młodych ludzi dzisiaj chce brać swój rozwój we własne ręce. Rozwijają swoje pasje, talenty, już, można powiedzieć, inwestują w swoje przyszłe, dorosłe życie – mówi ks. Łukasz. – Obok rozwoju fizycznego, naukowego, pasji jest też rozwój duchowy, również bardzo ważny. Niekoniecznie trzeba go odkładać na później. Piętnaście i więcej lat to już czas, w którym człowiek czasem zaczyna się odklejać od wiary rodziców, czyli tego co przejął, bądź nie przejął w domu. Może przejął, ale chce teraz trochę inaczej, chce czegoś swojego. A może nie miał w domu za bardzo doświadczenia wiary, ale w jakiś sposób trafił na rekolekcje i nagle odkrył coś nowego, zobaczył, że jest przestrzeń życia, której nie znał i w którą można wejść, którą można rozwijać, która go w jakiś sposób ubogaca. Chcemy zatem stwarzać naszej młodzieży przestrzeń, w której będzie mogła wzrastać duchowo.

2022-11-07 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogłębić wiarę

O bogactwie duchowym i kulturowym parafii Liw oraz wyzwaniach, przed jakimi stoi wspólnota parafialna, opowiada ks. Henryk Sączek, proboszcz parafii św. Leonarda, w rozmowie z ks. Marcinem Gołębiewskim.

Ks. Marcin Gołębiewski: Historia parafii Liw oraz samej miejscowości jest niezwykle bogata i ciekawa. Jak dzisiaj właściwie korzystać z doświadczeń minionych pokoleń w budowaniu przyszłości?
CZYTAJ DALEJ

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i Najświętszy Sakrament

2026-06-22 06:42

[ TEMATY ]

profanacja

kradzież

Karol Porwich/Niedziela

Francuski portal tribunechretienne.com podaje, że w kościele w Mugron doszło do kradzieży kielichów, paten i Najświętszego Sakramentu.

Według parafian, z którymi skontaktowano się na miejscu zdarzenia, zniknął także Najświętszy Sakrament i wszystkie konsekrowane hostie przechowywane w tabernakulum.
CZYTAJ DALEJ

Poruszające świadectwa wiary na Mundialu 2026

2026-06-22 15:42

[ TEMATY ]

świadectwo wiary

mundial 2026

wikipedia/ProtoplasmaKid

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Trwające od 11 czerwca Mistrzostwa Świata FIFA 2026, po raz pierwszy organizowane wspólnie przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk, gromadzą miliardy widzów na całym świecie. Oprócz sportowych emocji turniej stał się także okazją do publicznego świadectwa wiary wielu zawodników. Portal EWTN News zwrócił uwagę na, jak dotąd, pięć szczególnie wymownych świadectw.

Przed pierwszym meczem Chorwacji z Anglią reprezentanci Kristijan Jakić i Igor Matanović opowiedzieli podczas konferencji prasowej o roli wiary w swoim życiu. “Wiara jest bardzo ważna w moim życiu. Kiedy modlę się do Boga, mam poczucie, że ktoś mnie słucha, a to daje mi ogromną siłę” - powiedział Matanović. Jakić podkreślił natomiast, że dla Chorwatów wiara wyznacza drogę życia: “Jesteśmy krajem katolickim i myślę, że wiara reprezentuje całą naszą drużynę narodową. Oznacza dla nas bardzo wiele”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję