Reklama

Niedziela Przemyska

Wielki jubileusz

Przed 700 laty jacyś ludzie przynieśli tutaj pochodnię wiary i na ziemi jarosławskiej zaczęli głosić Ewangelię, budzić wiarę w Chrystusa – powiedział ks. Marian Bocho, proboszcz parafii Bożego Ciała w Jarosławiu.

Niedziela przemyska 50/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jarosław

Archiwum parafii

Otwarcie drzwi jubileuszowych

Otwarcie drzwi jubileuszowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed setkami lat na jarosławskiej ziemi zapłonął ogień wiary, który przez wieki owocował wielkimi dziełami, słowami Ewangelii, które przekazywane z pokolenia na pokolenie budowały wspólnotę. Dziś ta wspólnota wiary staje z pieśnią dziękczynienia, a zarazem z odpowiedzialnością, aby nic z tego dziedzictwa nie utracić i pielęgnować to, co w darze zostawili potomni. – Otwierając rok jubileuszowy, chcemy z jednej strony ukazać tę prawdę, że przed 700 laty jacyś ludzie przynieśli tutaj pochodnię wiary i na ziemi jarosławskiej zaczęli głosić Ewangelię, budzić wiarę w Chrystusa, a ukoronowaniem tego etapu było powołanie parafii w 1323 r. przez biskupa lubuskiego Stefana – powiedział ks. Marian Bocho, proboszcz parafii Bożego Ciała w Jarosławiu. – Ta data przynagla nas, abyśmy przeżywali rok jubileuszowy, który ma na celu dziękczynienie Panu Bogu za dar wiary, która trwa już od 700 lat – podkreślił. Rok jubileuszowy w parafii Bożego Ciała odbędzie się pod hasłem: „Ja jestem dobrym pasterzem. Owce znają mój głos i idą za mną”.

Na głos dzwonu

Pierwszy kościół w Jarosławiu, pod wezwaniem św. Mikołaja, wybudowano na dzisiejszym terenie Opactwa. Kolejną świątynią parafialną była kolegiata Wszystkich Świętych na rynku, naprzeciwko ratusza. Z jubileuszem związane jest także 500-lecie kolegiaty jarosławskiej powołanej na rzecz głoszenia Ewangelii okolicznym miejscowościom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pierwszym etapem obchodów było uroczyste otwarcie drzwi jubileuszowych. Wierni, którzy stali na placu kościelnym, oraz asysta, kapłani i abp Józef Michalik, którzy stali przed drzwiami, mieli świadomość brzemienia odpowiedzialności, która na nich spoczywa, aby nieść dalej dziedzictwo wiary minionych wieków. Następnie zapłonęła świeca jubileuszowa, symbol Chrystusa, który mówi o sobie: „Jestem światłością świata, kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności” (por. J 8,12). Od świecy jubileuszowej zapalono kolejne świecie, symbol powstających parafii, które zostały wydzielone z parafii kolegiackiej. Do 1971 r. w mieście istniała tylko jedna parafia i dopiero od tamtego czasu zaczęły powstawać nowe parafie. W sumie takich „parafii córek” powstało aż 48 w mieście i w okolicach.

Następnie całe zgromadzenie przeszło do świątyni. Tam odśpiewano I nieszpory Adwentu, a następnie celebrowano Mszę św., która zainicjowała jubileusz. We wspólnym świętowaniu wzięli udział wierni i duszpasterze z całego miasta. Jak zaznacza ks. Marian Bocho, intencją organizatorów było włączenie całego miasta do świętowania, ponieważ przed wiekami głoszona Ewangelia dotarła do wszystkich mieszkańców. W homilii emerytowany metropolita przemyski abp Józef Michalik zarysował kontekst historyczny czasów, w których powstawała pierwsza parafia w Jarosławiu. Zaznaczył, że były to ciężkie i trudne czasy. Dodał, że w tych czasach pojawiali się także ludzie, którymi kierował Pan Bóg w powstaniu nowych dzieł. – Jarosław ma taką cechę, że w powstawaniu dobrych dzieł mają wielki udział kobiety. Pierwszą fundację jezuitów założyła Zofia z Odrowążów, tych samych, z których pochodzili święci. Fundacja kapituły kolegiackiej w 1523 r. odbyła się dzięki staraniom Jadwigi z Wawrzyszyna, wdowy po Spytku III Jarosławskim i ich córek Anny i Magdaleny – zauważył kaznodzieja. I dodał: – Dziś patrzę też z nadzieją, bo Jarosław ma pewną dynamikę. Słyszeliśmy przed chwilą, że powstaje nowa parafia. To będzie pierwszy kościół w Polsce poświęcony w tych latach Dobremu Łotrowi – powiedział arcybiskup.

Reklama

Zauważalnym akcentem jedności całego miasta w przeżywaniu tego jubileuszu były dzwony wszystkich miejskich parafii, które tubalnymi dźwiękami obwieszczały na samym początku rozpoczęcie roku jubileuszowego.

W drodze do jubileuszu

Przygotowania do jubileuszu miały charakter zarazem duchowy, jak i materialny. Te pierwsze trwały 10 lat. Każdego roku rozważano jedno przykazanie Boże przez artykuły publikowane na łamach parafialnej gazetki W cieniu kolegiaty. Natomiast przez ostatnie dziewięć miesięcy odbywała się nowenna przed uroczystością otwarcia roku jubileuszowego. W tych rozważaniach podkreślano znaczenie parafii, znaczenie życia wiarą. Zapraszani goście przybliżali tę tematykę, a także mówili o znaczeniu właściwego przeżywania jubileuszu.

Materialne przygotowania to natomiast renowacja polichromii kolegiaty, która trwa już od kilku lat i przywraca świetność świątyni. Drugim materialnym dziełem, które przygotowuje do jubileuszu, jest powołanie Muzeum 700-lecia im. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty przy parafii Bożego Ciała w Jarosławiu. Nazwa muzeum jest związana z pierwszym tytułem kościoła kolegiackiego. Kosztowało to wiele pracy. Przygotowanie podziemi kolegiaty wymagało wywiezienia mnóstwa ziemi. Wysiłek się opłacał, gdyż teraz wszystkie eksponaty i zabytki można pokazać szerszemu gronu zwiedzających.

Trzeci element tej wdzięczności, który także będzie miał charakter materialny, to nowy kościół pod wezwaniem Dobrego Pasterza i Dobrego Łotra na nowym mieście, budowany tam, gdzie powstają nowe osiedla. – To takie wotum wdzięczności za 700 lat obecności światła Ewangelii na jarosławskiej ziemi. Chcemy, by ten jubileusz posłużył do przekazania pokoleniom, które po nas idą, jaśniejącego oblicza Chrystusa – podsumował ks. Marian Bocho.

2022-12-07 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedna z najlepszych

Niedziela przemyska 10/2024, str. IV-V

[ TEMATY ]

Jarosław

Archiwum szkoły

Profil medyczny cieszy się największą popularnością

Profil medyczny cieszy się największą popularnością

Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke w Jarosławiu ma swój niepowtarzalny charakter. Wyróżnia nas rodzinna atmosfera – powiedział ks. dr Grzegorz Delmanowicz w rozmowie z Niedzielą.

Ks. Zbigniew Suchy: Co sprawiło, że Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke w Jarosławiu – jedna z najmłodszych placówek oświatowych na mapie edukacyjnej naszego kraju – uplasowało się w tegorocznym rankingu „Perspektyw” na najlepsze licea na 1. miejscu na terenie powiatu jarosławskiego, 13. miejscu na Podkarpaciu i 278. miejscu w Polsce, zdobywając tytuł „Srebrnej Szkoły 2024”? Na jakie wartości stawia „Katolik”? Czym się wyróżnia? Kto może uczyć się w tej szkole? Ks. dr Grzegorz Delmanowicz: Liceum istnieje od 2018 r. Znajduje się przy pl. ks. Piotra Skargi 1. Organem prowadzącym szkołę jest parafia Bożego Ciała przy kolegiacie w Jarosławiu. Obecnie w murach „Katolika” uczy się 113 uczniów. Mamy już 82 absolwentów. Szkoła posiada bogatą bazę edukacyjną. Stawia na naukę języków obcych. Licealiści uczą się języków angielskiego i łacińskiego oraz mają do wyboru język włoski lub niemiecki. W trosce o efektywną naukę języków obcych w liceum uruchomiono znakomicie wyposażone pracownie. Z uwagi na duże zainteresowanie młodzieży naukami medycznymi, w szkole powstała nowoczesna pracownia biologiczna oraz laboratorium chemiczne. W liceum funkcjonują dwa pomieszczenia dla uczniów, gdzie młodzież odkrywa wartość wspólnoty. W świetlicy „Kanapa” można napić się kawy i herbaty oraz zrobić zakupy, w drugiej natomiast można zagrać w bilard, posłuchać dobrej muzyki i obejrzeć wartościowy film. Od ubiegłego roku w szkole funkcjonuje także nowocześnie wyposażona siłownia. Młodzież ma zajęcia na stadionie miejskim i uczestniczy w różnych wydarzeniach sportowych.
CZYTAJ DALEJ

Bp Kiciński: święty to ten, który zostawia kawałek dobra w sercach innych

2024-10-30 13:53

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

dobro

bp Jacek Kiciński

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński CMF

Biskup Jacek Kiciński CMF

Czym jest świętość? Jak ją realizować? Czy Bóg przeznaczył ją dla wszystkich? - Żyjemy tu na ziemi, ale naszą ojczyzną jest niebo - powiedział KAI bp Jacek Kiciński CMF, biskup pomocniczy wrocławski z okazji uroczystości Wszystkich Świętych.

Biskup Kiciński często powtarza swoje powiedzenie: „Jeśli Bóg kogoś do czegoś powołuje, to go sam na drogę pakuje”. I dodaje: „A jeśli człowiek sam się na tę drogę pakuje, to zawsze się w coś wpakuje”. - Zostaliśmy mocą chrztu świętego powołani do świętości. Powinniśmy realizować swoje powołanie w stanie, w którym się znajdujemy. Od nas zależy, jak to zadanie wypełnimy. Myślę że każdy z nas zna osoby, które utraciły łaskę powołania do kapłaństwa czy małżeństwa. Spotkaliśmy takich, którzy zmarnowali powołanie. A Bóg zawsze powołuje nas do świętości. Wyposaża we wszystko to, co jest niezbędne do świętości i szczęścia. Od nas zależy, czy my z tego skorzystamy - tłumaczył duchowny.
CZYTAJ DALEJ

Zjazd Sióstr Nazaretanek Prowincji Warszawskiej

2024-10-31 07:58

[ TEMATY ]

siostry nazaretanki

prowincja warszawska

Archiwum Sióstr Nazaretanek

Pond 200 sióstr nazaretanek wzięło udział w dorocznym zjeździe Prowincji Warszawskiej, który odbył się w Domu Prowincjalnym przy ulicy Czerniakowskiej w Warszawie.

Oprócz sióstr, które były obecne w Warszawie 26 października, w wydarzeniu dzięki nowoczesnym technologiom uczestniczyły w formie online siostry posługujące za granicą, w tym w Ghanie, Anglii, Italii, Francji, Izraelu, Hiszpanii, Białorusi, Kazachstanie i Rosji.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję