Reklama

Niedziela plus

Gdańsk

U Brzemiennej

O początkach sanktuarium w Gdańsku-Matemblewie opowiada historia, w której zawarte są ważne wątki ludzkiego życia: miłość, poświęcenie i zawierzenie Bogu.

Niedziela Plus 51/2022, str. II

[ TEMATY ]

Gdańsk

Archiwum sanktuarium

Sanktuarium jest ulubionym miejscem modlitwy całych rodzin

Sanktuarium jest ulubionym miejscem modlitwy całych rodzin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znakiem tej historii jest figura Matki Bożej Brzemiennej w kapliczce na leśnym wzgórzu. To wyjątkowo piękne miejsce, sprzyjające zamyśleniu i modlitwie.

Zaczęło się 250 lat temu

Był zimowy dzień 1769 r. Mimo szalejącej śnieżycy młody stolarz z wioski Matarnia wyruszył do Gdańska, by sprowadzić medyka do oczekującej na rozwiązanie żony. Nim dotarł do celu, upadł z wycieńczenia. Kiedy zaczął się żarliwie modlić o ratunek dla siebie i żony, pojawiła się przed nim promieniejąca niezwykłym światłem postać brzemiennej niewiasty, która powiedziała, by wracał do domu, bo żona już urodziła syna. W domu okazało się to prawdą. Szczęśliwi małżonkowie opowiedzieli swoją historię ojcom cystersom z Gdańska-Oliwy, a zakonnicy postanowili upamiętnić to zdarzenie. W gdańskim warsztacie zamówili figurę Maryi z modrzewiowego drzewa. Kiedy figura została wyrzeźbiona, przeniesiono ją uroczyście do kapliczki na leśnym wzgórzu, gdzie znajduje się do dziś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Opowieść rozeszła się szeroko i na miejsce zdarzenia zaczęli przybywać pielgrzymi. Wielu z nich przynosiło w woreczkach ziemię z rodzinnych stron. Z tej ziemi usypano 9-metrowy kopiec, na którym stanęła kapliczka, początkowo drewniana, a później murowana. Sama kapliczka także jest świadkiem historii. Na cegłach, z których jest zbudowana, można znaleźć dawne napisy: imiona, inicjały, daty wyryte przez pielgrzymów, którzy chcieli zostawić tu ślad swojej obecności i modlitwy. Z tego niecodziennego źródła dowiadujemy się, że wśród tutejszych pielgrzymów byli nie tylko gdańszczanie i Kaszubi, ale również mieszkańcy Stuttgartu i Frankfurtu nad Menem.

Od leśnej kapliczki do sanktuarium

Proboszczem parafii i kustoszem sanktuarium jest obecnie ks. Andrzej Pradela. – Zapraszając do Matemblewa, zapraszamy do niezwykłej Matki – mówi. – Niezwykłej, bo niewiele jest miejsc, gdzie możemy spotkać obrazy czy figury przedstawiające Maryję brzemienną, Maryję z zawiniętymi rękawami sukni, tak jakby była położną i przed chwilą przyjęła przychodzące na świat dzieciątko. Ta figura promienieje pięknem macierzyństwa i zawiera głęboką ewangeliczną symbolikę. Do niezwykłości wizerunku Matki Bożej, który znajduje się tutaj już od ponad 250 lat, dochodzi ta piękna historia, mówiąca o początkach sanktuarium.

Szczególny kult Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie przypada na lata współczesne. Historyczne znaczenie miała decyzja o wybudowaniu tutaj Domu Samotnej Matki i kościoła, który jest wotum za opiekę Maryi nad każdym poczętym życiem. Z kolei dom samotnej matki, którego budowa zaczęła się w 1987 r. – roku, w którym miała miejsce wizyta Jana Pawła II w Gdańsku – jest pomnikiem upamiętniającym papieską pielgrzymkę. W 1989 r. ustanowiono w Matemblewie samodzielną parafię, co jeszcze bardziej przyczyniło się do ożywienia działalności.

W służbie życiu

Reklama

Dom Samotnej Matki został poświęcony w 1992 r., a rok później rozpoczęły w nim posługę siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa. – Siostry nie boją się trudnych wyzwań, a Dom Samotnej Matki Jest dziełem trudnym i wymagającym – podkreśla ksiądz proboszcz. – Obecnie mieszka tu czternaście matek z dziećmi. Dla sióstr oznacza to 24-godzinną służbę przez wszystkie dni tygodnia. To ciągła praca, a także troska o to, by młode kobiety, które doświadczyły w swoim macierzyństwie zranienia i odrzucenia, odzyskały poczucie bezpieczeństwa, uczyły się opieki i odpowiedzialności. Na terenie domu od 2009 r. jest „okno życia”. Do tej pory znaleziono w nim pięcioro dzieci.

Są tu też inne dzieła ukierunkowane na ochronę macierzyństwa, małżeństwa i rodziny. Aktywna grupa współpracowników i wolontariuszy prowadzi Fundację „Spotkajmy się pod Jerycho” i pomocowe dzieło „SOS jestem w ciąży”, wspólnoty rodzin, poradnię rodzinną i nauki przedmałżeńskie. – Podejmujemy modlitwę i działania służące życiu, macierzyństwu i rodzinie, co wynika z przesłania związanego z naszą patronką – Matką Bożą Brzemienną, która niesie życie i ochrania życie – wyjaśnia ks. Pradela.

Potwierdzeniem tych słów jest treść kilkudziesięciu tomów ksiąg, w których pielgrzymi wpisują swoje prośby i podziękowania. Najczęściej powtarzają się intencje o szczęśliwe rozwiązanie, zgodę i miłość w rodzinie, zdrowie dla żony i dziecka. Bardzo częste są prośby o dar poczęcia.

Reklama

– Wychodząc naprzeciw tym pragnieniom, zainicjowaliśmy comiesięczną modlitwę o dar potomstwa – mówi proboszcz. – Ma ona miejsce każdego 8. dnia miesiąca, na pamiątkę dnia narodzin Najświętszej Maryi Panny. Rozpoczyna się o godz. 19.30 i jest transmitowana on-line. To coś więcej niż tylko wydarzenie modlitewne, to duchowa wspólnota ludzi, którzy zmagają się z podobnymi problemami. Cieszymy się, że łączy się z nami coraz więcej osób. Zapraszamy każdego, kto odczuwa potrzebę takiej modlitwy. Wystarczy w podanym dniu i czasie wejść na internetową stronę sanktuarium i zakładkę: modlitwa o dar potomstwa.

Głośmy Ewangelię życia

Sanktuarium jest ulubionym miejscem modlitwy narzeczonych, małżonków, rodzin, a także osób, ruchów i wspólnot, które walczą w obronie życia. – Od dawna osoby, które podejmowały działania w obronie życia, w naturalny sposób zwracały się do Matki Bożej Brzemiennej, wiedząc, że Ona jest pierwszą, która broni życia, ukazuje jego piękno i wartość, daje siłę do działania – przypomina ks. Pradela. – Odbywają się u nas pielgrzymki i spotkania ruchów pro-life. Uroczyście, z udziałem biskupów i kleryków z gdańskiego seminarium, obchodzimy Dzień Świętości Życia. Zapraszamy pielgrzymów do podejmowania Dzieła Duchowej Adopcji, uświadamiamy, że każdy może zostać obrońcą życia, i to nie kiedyś, w przyszłości, ale tu i teraz. Możliwości jest wiele – jedni mogą podjąć duchową adopcję, a inni – uczestniczyć w biegu obrony życia. Właśnie kilka dni temu odbyła się V Pielgrzymka Biegowa w intencji obrony życia na 34-kilometrowej trasie z Rumi do Matemblewa.

Kalendarz i zaproszenie

Co roku w 2. niedzielę Adwentu odbywa się „Matemblewskie Bambinelli” – błogosławieństwo figurek Dzieciątka Jezus, które będą w domach w czasie Bożego Narodzenia. Ten zwyczaj przyszedł z Rzymu, a błogosławieństwo poprzedza procesja „aniołów” grających głośno na różnych instrumentach. To tylko niektóre kartki z matemblewskiego kalendarza, który jest wypełniony różnymi inicjatywami, często z udziałem dzieci, działalnością wspólnot, chóru i scholi, zespołów muzycznych.

– Niezwykłość naszego sanktuarium to również duża część ołtarza, przy którym Jan Paweł II odprawiał Mszę św. w Sopocie w 1999 r. To także nasze położenie w leśnej ciszy, w malowniczym zakątku Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, jednocześnie z dogodnym dojazdem do centrum Gdańska – zaprasza ks. Pradela. – Tworzy to wspaniały klimat do odpoczynku duchowego i fizycznego, do modlitwy i wypraszania potrzebnych łask.

2022-12-13 14:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: o znaczeniu małżeństwa i rodziny na VI Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych

[ TEMATY ]

małżeństwo

Polonia

Gdańsk

Adobe Stock

„Wybrać małżeństwo i rodzinę” – to temat pierwszej sesji VI Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych, który rozpoczął się dziś w Gdańsku. W Kongresie bierze udział blisko 500 osób z 28 krajów. W pierwszym dniu obrad abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia” osobom i instytucjom zasłużonym w duszpasterstwie polskich emigrantów.

W trakcie pierszej sesji Kongresu pt. „Wybrać małżeństwo i rodzinę” o tożsamości polskiej rodziny na emigracji mówił bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Podkreślił, że każdy człowiek niesie ze sobą swoje korzenie, historię rodziny i miejsca, z którego pochodzi. Zaznaczył też, ze kwestia tożsamości jest szczególnie ważna w dzisiejszym świecie, który staje się światem we mgle i chaosie.
CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas o pomyśle ministerstwa - "Katecheci są w trudnej sytuacji"

2024-12-23 20:34

[ TEMATY ]

ministerstwo

Abp Adrian Galbas

religia w szkołach

red.

Proponowaliśmy stronie rządowej żeby zmiany w kwestii lekcji religii były wprowadzane spokojniej, nie tak gwałtownie. Patrzymy na ogromną rzeszę katechetów, którzy nagle są postawieni w sytuacji dość kłopotliwej i trudnej dla nich. Mogą stracić pracę - mówił w "Gościu Wydarzeń" arcybiskup Adrian Galbas, metropolita warszawski.

Propozycja Kościoła jest bardzo sprawiedliwa. Nie może być wyboru między religią a niczym. Obowiązkiem szkoły jest także wychowanie do wartości, dlatego propozycja, którą przedstawialiśmy w czasie rozmów ze stroną rządową brzmiała: dobrze, jedna godzina w szkołach średnich jak najbardziej, ale jako lekcja obowiązkowa do wyboru z etyką - powiedział abp Galbas.
CZYTAJ DALEJ

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie

2024-12-23 14:37

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

sercanie.pl

ks. Michał Olszewski

ks. Michał Olszewski

Ks. Michał O. był w areszcie traktowany niehumanitarnie - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich w komunikacie dotyczącym postępowania służb wobec sercanina. RPO zarzucił im m.in. nieprzerwane 15-godzinne czynności procesowe bez odpoczynku i posiłku czy stosowanie wobec zakonnika kajdanek nawet w pomieszczeniach pod nadzorem funkcjonariuszy ABW. Zakonnik jest podejrzany o udział w aferze, która dotyczy domniemanych nieprawidłowości w przyznawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości na kierowaną przez księdza Fundację Profeto i budowę ośrodka dla osób poszkodowanych przemocą.

W poniedziałek Rzecznik Praw Obywatelskich zamieścił w swoim Biuletynie Informacji RPO komunikat w sprawie prawidłowości traktowania ks. Michała O., sercanina podejrzanego o udział w aferze Funduszu Sprawiedliwości.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję