Ks. Piotr Nowosielski: Radio Plus Legnica. 30 lat razem – pod takim tytułem ukazuje się pozycja książkowa, będąca kolejnym wydarzeniem obchodzonego przez radio roku jubileuszowego. Kto jest jej autorem i wydawcą?
Ks. Czesław Włodarczyk: Książka została wydana naszym, radiowym staraniem, a opracowana przeze mnie i ks. dr. Tomasza Biszko. Przy tej okazji podjęliśmy się także przybliżenia, czy bardziej przypomnienia tego, że misją mediów katolickich jest wypełnienie polecenia Chrystusa, aby głosić Dobrą Nowinę wszystkim narodom, wyrażonego w słowach: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody (...) Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 19--20). To stanowi w każdej epoce inspirację do podejmowania wysiłków ewangelizacyjnych. Obchodzony jubileusz radia wykorzystujemy więc także do przypomnienia, że i ono wpisuje się w realizację tego zadania.
Reklama
Jaki jest więc charakter książki? Czy jest to album o pracy radiowej, czy np. monografia naukowa dokumentująca 30 lat działalności radia, czy też pozostanie bardziej popularny charakter tego wydawnictwa?
Po trosze znajdziemy tu każdy z tych elementów. Z jednej strony przypominamy nauczanie Kościoła na temat korzystania ze środków społecznego przekazu. Nawiązujemy także do historii rozwoju radiofonii i pojawiających się na rynku medialnym pierwszych rozgłośni katolickich w Polsce. Ale też przypominamy o zasadach etycznych i prawnych dziennikarstwa radiowego. Na tym tle pokazujemy pojawienie się na rynku medialnym radia, które najpierw zaistniało jako radio eL Legnica, a dziś, po wejściu w ogólnopolską sieć rozgłośni, która w międzyczasie utworzyła się, znane jest pod nazwą Radio Plus Legnica.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O czym opowiada więc ta książka, z jakich części się składa?
Jak wspomniałem wcześniej, najpierw sięgamy do nauczania Kościoła. Przypominamy pierwsze dokumenty na ten temat, dokumenty Soboru Watykańskiego II i posoborowe spojrzenia Kościoła na środki społecznego przekazu. Mówiąc o początkach rozgłośni katolickich w Polsce, przypominamy historię Radia Niepokalanów, a potem przypominamy kolejne rozgłośnie katolickie, które zaczęły pojawiać się na rynku medialnym w Polsce. Oczywiście nie może zabraknąć historii radia, która stanowi trzon tej pozycji, ilustrowanej licznymi fotografiami, a także dołączonymi aneksami, zawierającymi pierwsze dokumenty związane z rozgłośnią, wykaz rozgłośni katolickich w Polsce, czy też okolicznościowe listy gratulacyjne.
Skoro mowa o historii radia, podejrzewam, że to ta część będzie najprędzej i najbardziej przyciągała uwagę czytelników…
Zapewne tak. Założyciel radia, Stanisław Obertaniec, który przez 30 lat nim kierował, wspomina: „Naszą siłą było to, że mieliśmy chęci i zapał, ale nie mieliśmy właściwie żadnego sprzętu” – tak mówi o początkach radia. To właśnie w tej części książki zatytułowanej: W kierunku Radia Plus – Legnica, znajdziemy informacje o historii jego powstania, pomyśle przekazania rozgłośni do dyspozycji nowej diecezji, która powstała w 1992 r. Można poznać zasoby techniczne, program radiowy, czy też przypomnieć sobie np. wydarzenia z roku 1997, kiedy prowadzona była transmisja z wizyty papieskiej w Legnicy, a potem niezwykłe wydarzenia związane z zagrożeniem miasta przez powódź i wytrwałą pracę zespołu radiowego, który stał się nieformalnym centrum dowodzenia akcją ochrony miasta przed zalaniem. Można powiedzieć, że dopiero teraz, po tylu latach, za swoje zasługi dla legnickiego środowiska, oczywiście nie tylko jako radiowiec, ale także jako działacz opozycyjny, Stanisław Obertaniec odbiera nagrody. Jedną z nich było przyznanie w 2021 r. tytułu Honorowego Obywatela Legnicy; w październiku br. Złotej Honorowej Odznaki „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”; czy też oczywiście Jubileuszowy Medal 30-lecia diecezji. Te wszystkie zaszczytne momenty są także dumą i radością dla całego zespołu Radia Plus. Stanisław Obertaniec zdecydował o odejściu po 30 latach ze stanowiska dyrektora, ale radio dalej działa, a jego funkcjonowanie zlecono mojej opiece. Dziś pod nazwą Radio Plus Legnica nadaje program, obejmując dziennie grono od 90 do 100 tysięcy słuchaczy, co daje nam bardzo wysoką lokatę wśród innych stacji radiowych.
To powiedzmy jeszcze, od kiedy i gdzie będzie dostępna ta pozycja książkowa?
Prezentację książki zaplanowaliśmy na 17 grudnia w Domu Słowa w Legnicy. Potem będzie dostępna w naszej redakcji, jako nagroda w konkursach podejmowanych na antenie radiowej, a także w niektórych punktach księgarskich, o których jeszcze poinformujemy.