W przededniu setnej rocznicy urodzin płk. Zbigniewa Dębskiego, ps. Zbych, Prawdzic, urodzonego w Łasinie bohatera Powstania Warszawskiego oraz patrona Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Łasinie, 25 listopada spotkaliśmy się, aby oddać hołd temu niezwykłemu człowiekowi, patronowi 2022 r. w mieście i gminie Łasin.
Na spotkanie przybyli m.in. przedstawiciele władz samorządu, Mirosław Sprenger, kierownik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, ppor. Lesław Welker, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Toruń, ks. kan. Grzegorz Grabowski, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej, oraz liczni mieszkańcy miasta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Szczególne słowa powitania skierowaliśmy do wyjątkowych gości – rodziny płk. Zbigniewa Dębskiego: córki Joanny, wnuka Michała, siostrzenicy Katarzyny Wasilewskiej z mężem Jackiem oraz siostrzeńca Janusza Jędrasa z żoną Ewą.
Reklama
Burmistrz miasta i gminy Łasin Rafał Kobylski mówił o działaniach w naszej małej Ojczyźnie dla upamiętnienia lokalnych bohaterów. Podkreślił, że bardzo duży wkład w te działania ma Aleksandra Jankowska, prezes Klubu Historycznego oraz nauczyciel historii w SP Łasin. Mówił także o wartościach, którymi kierował się patron roku, oraz o znaczeniu dla Łasina takiego wartościowego mieszkańca. Głos zabrała również Maria Mazurkiewicz, kujawsko-pomorska wicekurator oświaty. Zwróciła uwagę na ogromną wartość poznawania losów lokalnych bohaterów, którzy kształtują postawy patriotyczne wśród młodego pokolenia. – Mając takiego bohatera, warto pomyśleć, na ile w tym, co robimy, możemy być sami ambasadorami miasta, w którym żyjemy i się rozwijamy.
Joanna Dębska-Bigoszewska podziękowała władzom oraz organizatorom nie tylko tego wydarzenia, ale wszystkich, które od kilku lat są realizowane na cześć pamięci jej ojca. Zwróciła się do młodzieży z Klubu Historycznego ze słowami wdzięczności za utrwalanie pamięci o nim oraz za odwiedzanie grobu i jego pielęgnowanie na Wojskowych Powązkach.
Podczas prezentacji siostry Maria i Dominika Sadowskie z Klubu Historycznego przypomniały najważniejsze fakty z życia płk. Dębskiego.
O kilka słów wspomnień o Zbigniewie Dębskim jako o ojcu i dziadku córkę Joannę i wnuka Michała poprosiła prezes klubu, poznano więc pułkownika także od strony codziennej. Po uroczystości w Domu Kultury delegacja udała się na Magdalenkę, aby odsłonić tablicę przy dębie pamięci płk. Dębskiego.