Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Rycerska formacja

Rycerze Kolumba z diecezji zamojsko-lubaczowskiej przeżywali dzień formacji, którego tematem była rodzina w nauczaniu św. Jana Pawła II.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 1/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Joanna Ferens

Rycerze Kolumba w biłgorajskim sanktuarium

Rycerze Kolumba w biłgorajskim sanktuarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie odbyło się w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Zakon Rycerzy Kolumba to największa na świecie rzymskokatolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym. Obecnie zrzesza ponad 2 mln członków. Zakon rozpoczął oficjalną działalność w 1882 r. z inicjatywy amerykańskiego księdza, Michaela J. McGivneya, który został beatyfikowany 31 października 2020 r. Nazwa organizacji upamiętnia postać Krzysztofa Kolumba. Członkami mogą zostać jedynie mężczyźni będący praktykującymi katolikami. Natomiast do działań włączają się całe rodziny. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. W 2005 r., za namową Jana Pawła II i na zaproszenie wystosowane m.in. przez kardynała Józefa Glempa i kardynała Franciszka Macharskiego, Rycerze Kolumba przybyli do Polski i rozpoczęli działalność, zakładając sześć pierwszych rad z końcem 2006 r. W 2020 r. w Polsce liczba Rycerzy Kolumba sięga około 6 500 osób działających w 200 parafiach na terenie 30 diecezji.

Wspierać się i dać świadectwo

Reklama

O głównych założeniach i celach dnia formacji informował Adam Maślany, Wielki Rycerz Rady 15440 z Zamościa. – Chodzi o to, aby takie dni jak dzisiejszy, takie dni formacji kształtowały nas i nasze myślenie, abyśmy doświadczali uczucia, iż jesteśmy sobie potrzebni. Ponadto bardzo ważne jest to, że nawzajem się wspieramy, jesteśmy dla siebie nawzajem przykładem, dajemy sobie świadectwo życia, szczególnie tym, którzy decydują się do nas dołączyć. Uczy nas to również odpowiedzialności za siebie, braterstwa i życzliwości – tłumaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Formacja jest niezbędna do wzrostu duchowego rycerzy – tłumaczył ks. Andrzej Chilewicz, kapelan Rycerzy Kolumba. – Każdy z nas musi się w jakiś sposób formować i przygotowywać, potrzebujemy wsparcia i rozwoju swojej wiary. Dlatego też rycerze spotykają się po to, by przypominać sobie naukę Kościoła, nauczanie św. Jana Pawła II, który sprowadził Rycerzy Kolumba do Polski, a także to wszystko, co Ojciec Święty mówił na temat rodziny, powołania mężczyzny, ojca, męża. To jest właśnie dla nas droga, którą musimy sobie ciągle przypominać, aby stawać się lepszymi mężczyznami – wyjaśniał.

Fundament zakonu

Reklama

Rodzina to jeden z fundamentów naszego zakonu – wyjaśniał Paweł Put, Wielki Rycerz Rady 14001 z Ludźmierza, dyrektor ds. Rycerzy Kolumba w Polsce. – Dzisiaj w Biłgoraju zgłębiamy naukę św. Jana Pawła II, w której przyszłość świata i państwa idzie przez rodzinę. To są słowa zaczerpnięte z jego adhortacji apostolskiej Familiaris consortio, w której papież mówił jako prorok, którego słów wówczas nie do końca słuchaliśmy i rozumieliśmy, ale dziś wiemy, jak bardzo są one ważne i aktualne na współczesne czasy. Papież zwracał tam uwagę na to, że bez rodziny nie ma przyszłości. W jakże emocjonalnym wystąpieniu w 1991 r., podczas pierwszej pielgrzymki do wolnej Ojczyzny, papież w oparciu o Dekalog wołał, że naród, który zabija własne dzieci jest narodem bez przyszłości. A przecież właśnie nasza przyszłość idzie przez rodzinę, a dzieci są konsekwencją miłości w rodzinie, wzajemnej relacji, budowania więzi zarówno wspólnotowych w takiej podstawowej jednostce organizacyjnej państwa, jaką jest rodzina, tak jak i w szerszym kontekście. Dlatego dziś jednoczy nas nauczanie Jana Pawła II, a Rycerze Kolumba opierają swoją działalność na fundamencie pro-life czyli jednoznacznie opowiadają się za życiem, za ochroną życia poczętego, od poczęcia do naturalnej śmierci. Jest to fundament naszej formacji i naszej duchowości, a pozostałe filary to jedność, braterstwo, miłosierdzie i patriotyzm. To na nich został zbudowany cały zakon według wizji naszego założyciela – podkreślał.

Wartość życia

Dzięki Rycerzom Kolumba wzrastamy w wierze i w rodzinie - podkreślał Bronisław Umiński z Tomaszowa Lubelskiego: – Rycerze Kolumba są dla mnie wspaniałym przykładem dobrego życia, prawidłowego, pełnego wartości, życia katolickiego, które powinno przebiegać w przyjaźni, miłości, zgodzie, cierpliwości i wyrozumiałości. A takie spotkania jak dzisiejsze są potrzebne, bo my dajemy przykład dla innych, że warto udzielać się w zakonie Rycerzy Kolumba, chcemy pokazać, jak wielką wartością jest Bóg, wiara i rodzina, a także pomaganie drugiemu człowiekowi, który nas potrzebuje. To piękne ideały, w które warto się zaangażować i w tej wspólnocie wzrastać – powiedział.

Obecni w życiu społecznym

Reklama

Rycerze Kolumba angażują się w wiele działań życia społecznego – zaznaczał ks. Chilewicz. – Przede wszystkim jest to dobroczynność. Jest to wsparcie dla ludzi, którzy potrzebują pomocy. W chwili obecnej skupiamy się na robieniu paczek, które są wysyłane w imieniu Rycerzy Kolumba na Ukrainę, wspieramy też potrzebujących paczkami świątecznymi. Włączyliśmy się również w ogólnopolską akcję „Paczuszka dla Maluszka”. Jest to bożonarodzeniowa akcja, do której od 2013 r. zaprasza Fundacja Małych Stópek. Jej celem jest świąteczne wsparcie Domów Dziecka, Domów Samotnej Matki oraz hospicjów. Przez cały Adwent, pod specjalnie przygotowaną przez Rycerzy Kolumba choinką, która znajdowała się w naszym kościele, można było złożyć prezenty dla dzieci i matek. Za przyniesioną paczkę każdy mógł wziąć dla siebie specjalną bombkę bożonarodzeniową – nieodłączny symbol akcji, a wszystkie dary zostały dostarczone przez rycerzy do placówek w najbliższej okolicy. Rycerstwo to jest też na co dzień posługa przy parafii, pomoc księżom proboszczom, to jest również uczestnictwo w liturgiach, wydarzeniach i różnorodnych uroczystościach takich jak np. Boże Ciało czy Orszak Trzech Króli. Działamy wszędzie tam, gdzie możemy połączyć swoje siły i co pozwala nam wspólnie przeżywać naszą wiarę – zaznaczył.

Rycerze zapraszają

Ksiądz kapelan skierował również do wszystkich mężczyzn naszej diecezji specjalne zaproszenie do włączenia się w szeregi Rycerzy Kolumba. – Od ponad 140 lat czyli od 1882 r., od momentu gdy błogosławiony ks. Michael McGivney założył Rycerzy Kolumba, do chwili obecnej liczba rycerzy na świecie przekroczyła dwa miliony osób. Od dnia, gdy Ojciec Święty Jan Paweł II zaproponował rycerzom, aby zakładali rady lokalne w Polsce, już ponad 5 tysięcy mężczyzn w tych radach się zgromadziło na terenie wszystkich diecezji w naszym kraju. Dlatego też jeśli jesteś mężczyzną, który ukończył 18 lat, jesteś praktykującym katolikiem, chcesz pomagać innym, to przyłącz się do naszego rycerstwa. Zapraszamy cię do naszych rad, do tego, aby nas wspierać i zakładać nowe rady. Na chwilę obecną jesteśmy przy zamojskiej Katedrze, przy lubaczowskiej Konkatedrze, przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim i w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Zapraszamy cię do tego, abyś się włączył w to wielkie dzieło miłosierdzia w naszej diecezji i w naszej Ojczyźnie – zapraszał ks. Chilewicz.

Na dzień formacji złożyły się m.in. adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa, Msza św. w intencji Rycerzy Kolumba i ich rodzin oraz poczęstunek i katecheza formacyjna w Katolickim Liceum im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju.

2022-12-27 08:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Carl A. Anderson: Pro-life elementem tożsamości Rycerzy Kolumba

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pro life

Monika Książek/Niedziela

Carl A. Anderson

Carl A. Anderson

Rycerze Kolumba od samego początku byli zaangażowani w sprawę pro-life. Obrona ludzkiego życia jest kwestią, która znajduje się w samym sercu tego, co oznacza bycie Rycerzem Kolumba – powiedział w rozmowie z Family News Service Carl A. Anderson, który jest w trakcie wizyty w Polsce. Wieloletni Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba został uhonorowany nagrodą Totus Tuus 2021 za promowanie nauczania św. Jana Pawła II.

Podziel się cytatem Anderson podkreślił duże znaczenie inicjatywy, którą zainicjowali i propagują Rycerze Kolumba. Do tej pory ofiarowali 1400 ultrasonografów, dzięki którym wiele matek zdecydowało się zrezygnować z aborcji. Najwyższy Rycerz opowiedział historię pewnej kobiety, przekazaną przez pielęgniarkę. Ta kobieta planowała aborcję, ale badanie ultrasonografem sprawiło, iż zrozumiała prawdę: to było jej dziecko, które nawet do niej pomachało. „Taka jest siła prawdy. I myślę, że jeśli uda nam się przebić przez polityczną retorykę, ideologię i porozmawiać z kobietami o rzeczywistości, to one w głębi serca wiedzą, że chcą chronić i urodzić swoje dziecko” – powiedział Anderson, podkreślając znaczenie prawdy w walce o ludzkie życie.
CZYTAJ DALEJ

Papież wspomina kardynała Dri: hojny pasterz, wzór miłosierdzia

W telegramie kondolencyjnym podpisanym przez kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina, Leon XIV przypomina świadectwo życia i wiary argentyńskiego kapucyna o. Luisa Pascuala Dri, z którym papież Franciszek był głęboko związany, a który zmarł 30 czerwca w wieku 98 lat.

„Hojny pasterz”, który był „tak bardzo ceniony przez papieża Franciszka” i który „przez lata poświęcał swoje życie służbie Bogu i Kościołowi jako spowiednik i kierownik duchowy”. Tak papież Leon XIV wspomina postać i posługę kardynała Luisa Pascuala Driego, argentyńskiego brata kapucyna, który zmarł 30 czerwca w Buenos Aires w wieku 98 lat.
CZYTAJ DALEJ

Rzym: nowy widok przez słynną dziurkę od klucza

2025-07-03 12:50

[ TEMATY ]

Rzym

Adobe Stock

Z rzymskiego wzgórza Awentyn można zobaczyć Bazylikę św. Piotra przez dziurkę od klucza, trzeba tylko wiedzieć, gdzie jej szukać. Teraz za najsłynniejszą dziurką od klucza kryje się nowa atrakcja.

Każdy, kto stanie na wzgórzu przy potężnych drzwiach Magistral Villa Zakonu Maltańskiego, zobaczy nie tylko kopułę Bazyliki św. Piotra. Ustawiony w zieleni potężny brązowy lew sprawia wrażenie, jakby się poruszał się po ogrodzie willi. Statua jest wyrazem hołdu dla nowego papieża, wyjaśnił włoskiemu dziennikowi „Il Messaggero” ambasador Zakonu Maltańskiego przy Stolicy Apostolskiej, Antonio Zanardi Landi. Imię nowego papieża, Leon XIV, tłumaczy się jako „lew”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję