Reklama

Niedziela Legnicka

Radośnie, kolorowo i kolędowo

W kilkunastu miejscowościach diecezji przeszły Orszaki Trzech Króli.

Niedziela legnicka 4/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Roman Tomczak

Polkowice. Mędrcy przyszli pokłonić się Dzieciątku

Polkowice. Mędrcy przyszli pokłonić się Dzieciątku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Lubinie odbył się największy i najliczniejszy orszak, wzięło w nim udział blisko 3 tys. osób. Głównym organizatorem tego wydarzenia są księża salezjanie, jednak włączają się także władze samorządowe. Już po raz 10. trzy orszaki: europejski, afrykański i azjatycki spotkały się w Rynku, aby dotrzeć wspólnie do hali Regionalnego Centrum Sportowego, gdzie odbył się pokłon Trzech Króli. Dary złożyli nie tylko królowie, ale też dzieci i samorządowcy.

Kamienna Góra

Po raz drugi mieszkańcy miasta wyszli z trzech parafii, aby spotkać się w rynku. Tym razem mieszkańcom towarzyszyła Wałbrzyska Orkiestra Górnicza, a świętowanie zakończył koncert Łukasza Zagrobelnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bolesławiec

9. bolesławiecki orszak wyruszył z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Marszowi towarzyszyła Miejska Orkiestra Dęta „Bolesławiec”. Przed miejskim ratuszem odbył się pokłon Trzech Króli, a schola szkoły pijarskiej prowadziła śpiew kolęd. Na scenie odbyły się także jasełka z nutą dobrego humoru. Ks. Stanisław Kusik oraz prezydent Piotr Roman i starosta Tomasz Gabrysiak zaprosili wszystkich na posiłek przygotowany przez Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 KS Commando.

Polkowice

Reklama

Tegoroczny orszak zgromadził prawdziwe tłumy, które po Mszy św. wyruszyły z kościoła Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w kierunku rynku. Orszak prowadziła gwiazda, za nią w kolasce jechali Trzej Królowie, a za nimi podążały całe rodziny. – Najpiękniejsze jest w tym poczucie wspólnoty wszystkich mieszkańców, a także wspólny śpiew kolęd – podkreślają uczestnicy.

Witków Śląski

To piękne wydarzenie, już po raz czwarty, zorganizowali mieszkańcy niewielkiej parafii wraz z proboszczem ks. Piotrem Sałagą. Przybył także wójt gminy Czarny Bór oraz samorządowcy. W ośrodku kultury wszyscy radośnie spędzili czas przy śpiewie kolęd i ciepłym poczęstunku.

Prochowice

Kolejny już raz, a dokładnie 10., orszak ponownie zjednoczył mieszkańców miasta, duża w tym zasługa burmistrz Alicji Sielickiej. Podczas orszaku zaprezentowano scenki związane z przyjściem na świat Jezusa, które chwytały za serce.

Chojnów

Orszak Trzech Króli odbył się po raz 5, a właściwie dwa orszaki wyszły z dwóch kościołów, aby zjednoczyć się w rynku. To wydarzenie połączyło wszystkich mieszkańców miasta, którzy tłumnie przybyli, aby oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. W inscenizacji pokłonu Mędrców uczestniczyły dzieci ze szkół i przedszkoli oraz młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół i z Drużyny Strzeleckiej. Wieczorem natomiast, w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła odbył się koncert kolęd w wykonaniu Eleni.

Bogatynia

Ulicami przeszedł barwny i radosny orszak. Z kościołów świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz św. Maksymiliana Kolbe zmierzał do parku Jana Pawła II, gdzie miał miejsce pokłon Trzech Króli.

Jelenia Góra

Tłumy ludzi były także na Karkonoskim Orszaku Trzech Króli. Wyruszył on z bazyliki świętych Erazma i Pankracego na plac Ratuszowy. W jasełkach wystąpili: maluchy z przedszkola „Okrąglaczek”, uczniowie Zespołu Szkół Katolickich oraz Szkoły Podstawowej nr 13. Tradycyjnie już w orszaku uczestniczyła góralska kapela Janicki z Borówna.

Olszyna

Radosny orszak Trzech Króli wyruszył sprzed miejskiej szopki w kierunku kościoła. Scenki przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 pod kierunkiem p. Beaty Bogackiej, a na akordeonie grała p. Ewa Przybylak. Podsumowaniem był koncert kolęd i innych utworów w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału Elektrownia TURÓW w Bogatyni.

2023-01-17 10:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszak Trzech Króli w Zielonej Górze

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Zielona Góra

Katarzyna Krawcewicz

Ulicami Zielonej Góry przeszedł radosny Orszak Trzech Króli.

Rozpoczęto Mszą świętą w kościele Najświętszego Zbawiciela, pod przewodnictwem biskupa Pawła Sochy. Uczestnicy orszaku w kolorowych koronach wędrowali zielonogórskim deptakiem aż do stajenki pod ratuszem. Towarzyszyły im dźwięki kolęd, w wykonaniu m.in. m.in. Orkiestry Dętej Zastal i kapeli Kotkowiacy ze Zbąszynka, oraz aniołowie rozdający cukierki. Nie zabrakło scenek z misterium Bożego Narodzenia. Orszak Trzech Króli przeszedł przez Zieloną Górę po raz XII. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Ludzie dla Ludzi”- Mecenat Złotego Serca prowadzone przez zielonogórską radną Eleonorę Szymkowiak.
CZYTAJ DALEJ

Papież podsumował konsystorz i zapowiedział kolejny

2026-06-27 21:02

Vatican Media

Papież Leon XIV podsumowuje konsystorz

Papież Leon XIV podsumowuje konsystorz

Leon XIV podsumowując dwudniowe obrady konsystorza nadzwyczajnego wskazał na potrzebę wdrażania owoców synodu oraz dalszego wspólnego słuchania i rozeznawania. Podkreślił potrzebę troski o młodych i rodziny, ponownego odkrycia idei dobra wspólnego. Zapowiedział, że pod koniec roku poda datę przyszłorocznego konsystorza.

Na początku przemówienia Leon XIV zapewnił w imieniu swoim i zgromadzenia, o duchowym wsparciu dla ofiar trzęsienia ziemi w Wenezueli.
CZYTAJ DALEJ

Areszt Śledczy w Lublinie. Dziękczynienie za powołanie penitencjarne

2026-06-28 08:11

Sebastian Kurowski

Dawni i obecni funkcjonariusze, kapelani oraz ewangelizatorzy więzienni wspólnie świętowali i dziękowali za swoją misję. Spotkanie było okazją do podziękowania za trudną służbę penitencjarną oraz wręczenia wyjątkowych odznaczeń: Orderu Białej Gołębicy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję