Reklama

Hubalowe koncertowanie

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Strzyżowie ma już kilkuletnią tradycję koncertów w okresie Bożego Narodzenia. Jest to zasługa dobrej akustyki, jak i przestrzeni dla zespołów oraz publiczności.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 5/2023, str. IV

Archiwum autora

Zespół Hubal po jednym z koncertów

Zespół Hubal po jednym z koncertów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mija 8 lat, odkąd w jeszcze wówczas dość surowych warunkach nowego kościoła, w uroczystość Objawienia Pańskiego gościliśmy znakomitych artystów z Warszawy: Jana Bokszczanina (organy) i Tytusa Wojnowicza (obój). Artyści wykonali utwory klasyczne J.S. Bacha, A. Mozarta, F. Hendla, które podobnie jak kolędy, opowiadały o nieskończonym Bogu narodzonym w granicach ludzkiego ciała. W tym samym roku koncertował również chór pana Janusza Bogatki. W 2018 r. z przepięknym koncertem kolęd i pastorałek wystąpiła Eleni. Dwa lata później koncertował zespół Brathanki.

Nie tylko repertuar wojskowy

Reklama

Po przerwie, kiedy zdążyliśmy się już nieco oswoić z pandemicznym zagrożeniem, zdarzyła się nie lada gratka. Oto rok wcześniej w Hrubieszowie p. Ireneusz Sendecki wylicytował dla naszego kościoła koncert zespołu Hubal, który działa od 2018 r. w klubie wojskowym 2. Pułku Rozpoznawczego. Zespół mieszany: panie i panowie, znakomicie prezentuje się w mundurach wojskowych, a łączy ich pasja śpiewania nie tylko pieśni żołnierskich. W repertuarze zespołu są także pieśni religijne, kolędy, utwory pasyjne i pokutne. Zespół śpiewa także podczas Mszy św. Tak się szczęśliwie złożyło, że w dniu koncertu w koncelebrze brał udział wieloletni kapelan wojskowy ks. ppłk Andrzej Puzon, który dokonując prezentacji zespołu, wspomniał o sytuacji z lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to los jednostki był zagrożony i dzięki staraniom księdza kapelana, wojsko w Hrubieszowie ocalało, a dziś jest przede wszystkim elementem bezpieczeństwa w naszym rejonie oraz aktywności artystycznej i kulturalnej pracowników 2. Pułku Rozpoznawczego. Wierni uczestniczący we Mszy św. bardzo ciepło przyjęli występy artystów w mundurach, zwłaszcza że można było usłyszeć zarówno utwory tradycyjne, jak i te mniej znane. Niezwykle wzruszająco zabrzmiała kolęda Noel z repertuaru chóru TGD, wykonana przez obdarzoną przepięknym głosem solistkę, Agatę Jarmusz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wizytówka Hrubieszowa

Po 4 latach istnienia zespołu śmiało można stwierdzić, że są to kolejni ambasadorowie kultury naszych obecnych kresów, obok Lechitek i Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej. Niezwykle imponująca aktywność zespołu, twórcze poszukiwania, tudzież nieustanne doskonalenie warsztatu artystycznego stanowią potwierdzenie powyższej tezy. Są ludźmi odważnymi, którzy odrzucają stereotyp sennego kresowego miasteczka. Aktywnie współpracują ze środowiskami kombatanckimi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, stowarzyszeniami Hubalczycy i Hubalowa Rodzina, charytatywnym stowarzyszeniem, niosącym pomoc materialną weteranom – Odra-Niemen „Rodacy Bohaterom”. Opiekują się miejscami pamięci na kresach. Ze zrozumiałych względów szczególne więzi łączą zespól z organizacjami kultywującymi pamięć o mjr. Henryku Dobrzańskim i dowodzonym przez niego Wydzielonym Oddziale WP. Artyści uczestniczą w koncertach organizowanych w tych miejscach, gdzie pamięć o majorze Hubalu jest wciąż żywa. Dla przykładu warto wymienić Przemyśl, kolonię Zawada k. Tomaszowa Mazowieckiego, Anielin, Hubalową Wigilię w Bielawach, ponadto bazylikę w Studziannie, gdyż to właśnie tu w okresie świąt Bożego Narodzenia oddział mjr. Hubala pod bokiem okupanta uczestniczył we Mszach św., manifestując swoją niezłomną postawę.

Hubalowe granie

Zespół Hubal zadebiutował w 2018 r. podczas XXIII Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej w Hrubieszowie, reprezentując 2. Pułk Rozpoznawczy. W następnym roku wywalczył I miejsce w Powiatowym Festiwalu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej. Na Festiwalu Pieśni Religijnej i Patriotycznej w Kielcach artyści zdobyli Puchar Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Sukcesem było także zajęcie III miejsca podczas Festiwalu Pieśni Niezłomnej i Niepodległej w Krakowie, a także wyróżnienie dla solistki Agaty Jarmusz w XXVI edycji Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej w Hrubieszowie za poruszające wykonanie utworu Noel. Zespół uświetnia śpiewem większość imprez i uroczystości o charakterze patriotycznym, organizowanych w regionie, takich jak: upamiętnienie kolejnych rocznic ofiar zbrodni wołyńskiej czy obchodów 100. rocznicy bitwy pod Komarowem w 2020 r. W 2021 r. Hubalczycy zaśpiewali podczas obchodów 160. rocznicy zjazdu horodelskiego i usypania Kopca Unii Horodelskiej, które odbyły się, tak jak 160 lat wcześniej, w miejscowości Hrebenne. W 2022 r. podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania zamojskiego artyści wystąpili w Bondyrzu i Zamościu, a także w Warszawie. Kierownik zespołu, p. Marek Maciejczyk, ze wzruszeniem relacjonuje charytatywny koncert kolęd i pastorałek dla pensjonariuszy NZOL Droga życia w Smoligowie.

Utwory zespołu dostępne są na kanale YouTube oraz na Facebooku. Dotychczas dzięki kierownictwu muzycznemu p. Tomasza Brudnowskiego zrealizowano następujące teledyski: Honor i gniew – nagrodzony III miejscem na 100-lecie bitwy warszawskiej, Msze niedokończone – nagrany w Strzyżowie, Młode wilki i Pastorałka od serca.

2023-01-24 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Chrzciciel

Pół roku przed narodzeniem Chrystusa czcimy narodzenie św. Jana Chrzciciela, który zapowiadał przyjście Chrystusa i wskazał Go ludowi. Jan Chrzciciel urodził się jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety (por. Łk 1, 5-80) prawdopodobnie w Ain Karim leżącym w Judei, ok. 7 km na zachód od Jerozolimy. Pędził żywot anachorety – pustelnika. Gdy miał 30 lat, zaczął występować publicznie i nauczać. Podjął to dzieło nad Jordanem. Było to w 15. roku panowania cesarza Tyberiusza (por. Łk 3, 1), czyli w 30 r. naszej ery. Nad Jordanem Jan udzielił chrztu Chrystusowi.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

2026-06-24 21:24

Renata Czerwińska.

We wspomnienie św. Jana Chrzciciela toruńska katedra obchodziła swoje święto patronalne.

Eucharystii w intencji miasta i jego mieszkańców przewodniczył i homilię wygłosił bp Arkadiusz Okroj. Mszę św. koncelebrowali również bp Józef Szamocki, biskup senior Andrzej Suski, proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Marek Rumiński oraz wielu zaproszonych kapłanów. W świątyni zgromadzili się m.in. proboszcz parafii prawosławnej ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia, przedstawiciel Zakonu Bożogrobców, przedstawiciele władz miasta, województwa i samorządu, siostry zakonne oraz wielu wiernych świeckich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję