Reklama

Niedziela Podlaska

Jak w domu

Takich miejsc nam potrzeba – mówił bp senior Tadeusz Pikus podczas oficjalnego otwarcia Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Putkowicach Nadolnych w gminie Drohiczyn.

Niedziela podlaska 10/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Dzięki ośrodkowi podopieczni rozwiązują wiele swoich problemów

Dzięki ośrodkowi podopieczni rozwiązują wiele swoich problemów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Potrzeby są duże ponieważ dzisiaj nie ma już wielopokoleniowych rodzin mieszkających w jednym domu. Pozostają osoby starsze, czasami samotne. Takie miejsce jakie tutaj jest, niewątpliwie będzie nie tylko pozwalało przetrwać, ale da też możliwość rozwoju.

Odnosząc się do programu jaki realizowany jest w Centrum, biskup wyjaśniał: – Można powiedzieć, że w życiu człowieka jest wzrost i rozwój. Wzrost ma swoje granice, rozwój nie ma. Korzystajcie z tego. Pamiętajcie też, że każdy człowiek potrzebuje pomagać i przyjmować pomoc. Nie ma człowieka, który nie mógłby w czymś pomóc i nie ma takiego człowieka, który mógłby żyć bez pomocy. Trzeba umieć korzystać z wszelkiej pomocy, z wdzięcznością przyjmować każdą, nawet najmniejszą pomoc. Ważne też byśmy nieśli ją jeden drugiemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

COM w Putkowicach Nadolnych powstał w budynku po dawnej szkole podstawowej i dziś jest przystanią dla osób z niepełnosprawnościami z terenu gminy Drohiczyn. Ośrodek dysponuje miejscami pobytu dziennego dla 21 osób, w sytuacjach interwencyjnych dwie osoby mogą znaleźć tu opiekę całodobową. Ośrodek działa od niedawna, a wszystkie miejsca są już zajęte.

Reklama

Otwarcie Centrum w Putkowicach Nadolnych odbyło się 15 lutego z udziałem Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg, parlamentarzystów, samorządowców, duchowieństwa obrządku katolickiego i prawosławnego, wszystkich pensjonariuszy i pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drohiczynie, w którego strukturach działa nowa placówka.

– Dobrze nam tu. Mamy towarzystwo. W takim wieku jak my człowiek zostaje w domu sam, ma tylko cztery ściany i sufit. Kiedyś mieszkałam z mężem, ale już dwa lata minęło jak mąż zmarł i zostałam sama. Dlatego tu przyszłam, żeby być wśród ludzi. – takich historii można usłyszeć wiele. Pani Aniela jest jedną z osób, które w Centrum w Putkowicach znalazły swoje miejsce na ziemi.

Minister Marlena Maląg uczestnicząca w otwarciu placówki w gminie Drohiczyn podkreślała:

– Wsparcie dla osób potrzebujących, osób niepełnosprawnych, osób słabszych, to wyjątkowe zadanie dla każdego odpowiedzialnego państwa i my staramy się te działania wdrożyć i docierać do wszystkich miejsc w Polsce, nawet do najmniejszych miejscowości.

Jak podkreśla burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, powstało kolejne miejsce, które usprawni życie mieszkańców. Na te potrzeby zagospodarowano nieużytkowane budynki, a do COM uczęszczają osoby, które jako dzieci chodziły tu do szkoły, to dodatkowo sprawia, że czują się tu jak u siebie.

Bożena Renda, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drohiczynie, która od lat jest inicjatorką i koordynatorką licznych i innowacyjnych działań na rzecz środowisk lokalnych wyjaśnia, że założeniem tworzenia placówki było zaproszenie osób z niepełnosprawnościami do miejsca, gdzie będą się czuli jak w domu i jak podkreśla – udało się to zrealizować, bo w COM jest jak w domu i w rodzinie.

Ośrodek zapewnia różne formy wsparcia. Jest tu rehabilitacja, terapia zajęciowa, ale i zajęcia z fizjoterapeutą, muzykoterapia, wsparcie w codziennym funkcjonowaniu, w pokonywaniu trudności i barier wynikających z niepełnosprawności. Pensjonariusze domu chętnie korzystają z bogatej oferty zajęć. Ochoczo śpiewają, malują, ćwiczą, ale w każdej rozmowie podkreślają przede wszystkim, jak dobrze się tu czują, że nie są sami, że mają towarzystwo, poznają innych mieszkańców gminy. Wiele ciepłych słów kierują w stronę pracowników placówki, którzy opiekują się nimi, troszczą, pomagają.

2023-02-28 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drohiczyn: upamiętnienie 100. rocznicy urodzin ks. kard. Kazimierza Świątka

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Serge Serebro/wikipedia.pl

Kard. Kazimierz Świątek

Kard. Kazimierz Świątek

Wczoraj, 21 października, minęła 100. rocznica urodzin ks. kard Kazimierza Świątka, wielkiego świadka wiary z czasów komunizmu, kapłana diecezji pińskiej, z której powstała diecezja drohiczyńska. Jego następca, obecny biskup piński Antoni Dziemianko zaprasza na Eucharystię w intencji kard. Świątka w dziękczynieniu Bogu za jego posługę i świadectwo życia, która zostanie odprawiona w katedrze pińskiej 25 października o godz. 12.00. 8 listopada natomiast w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbędzie się sympozjum naukowe, poświęcone życiu ks. kard. Kazimierza Świątka z udziałem historyków oraz osób z nim związanych.

Kazimierz Świątek urodził się 21 października 1914 roku w Wałku, obecnie Estonia, w polskiej patriotycznej rodzinie. W 1917 r. wraz z rodzina zostaje zesłany na Sybir. Wraca w 1922 roku do Polski i osiedla się w Baranowiczach. W tym mieście kończy szkołę podstawowa i Gimnazjum im. Tadeusza Rejtana. W 1933 r. wstępuje do Wyższego Seminarium Duchownego w Pińsku, które kończy w 1939 r. otrzymując święcenia kapłańskie, zostaje wysłany do pracy jako wikariusz do parafii Prużany.
CZYTAJ DALEJ

Nowy biskup w Pelplinie: Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej

2026-06-27 19:06

CENTRUM MEDIALNE DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ

Bp Przemysław Szulc

Bp Przemysław Szulc

Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej, bez kompromisów i udawania. Módlmy się o taką wiarę dla każdej i każdego z nas – powiedział bp Przemysław Szulc na zakończenie uroczystości, podczas których przyjął sakrę biskupią. Święcenia biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej odbyły się w bazylice katedralnej w Pelplinie, w uroczystość głównej patronki diecezji, Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, 27 czerwca br.

Głównym konsekratorem bp. Przemysława Szulca był biskup pelpliński Ryszard Kasyna, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel.
CZYTAJ DALEJ

Z miłości do Chrystusa

2026-06-28 18:32

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Antonio Guido Filipazzi, przewodniczył głównym uroczystościom jubileuszu 350-lecia obecności Zakonu Kaznodziejskiego w Tarnobrzegu. W sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej duchowni, mieszkańcy miasta oraz pielgrzymi dziękowali za trzy i pół wieku posługi dominikanów, którzy nieprzerwanie od 1676 roku wpisują się w historię i duchowe dziedzictwo Tarnobrzega.

Jubileusz rozpoczął się procesją z feretronem Matki Bożej Dzikowskiej oraz relikwiami świętych, którą poprowadził z kaplicy Zamku Tarnowskich do dominikańskiego sanktuarium biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję