Reklama

Niedziela Częstochowska

PRZEZ STULECIE (ARCHI)DIECEZJI 1925 – 2025

Astronomia częstochowska w roku kopernikańskim

Do siedziby częstochowskiego planetarium możesz przyjść „na próbę” i się przekonać, czy astronomia może stać się twoją pasją – zachęca Marek Nowak.

Niedziela częstochowska 12/2023, str. VIII

[ TEMATY ]

Częstochowa

Karol Porwich/Niedziela

W planetarium dzieci poznają wszechświat

W planetarium dzieci poznają wszechświat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Częstochowskie osiągnięcia w dziedzinie astronomii związane są przede wszystkim z osobą ks. Bonawentury Metlera. Upłynęły już 84 lata od męczeńskiej śmierci „wiejskiego proboszcza”, jak nazywał siebie skromnie ks. Metler.

Pionier

Był wybitnym uczonym, pokornym duchownym i twórcą częstochowskiego obserwatorium astronomicznego. Marzył o upowszechnianiu wiedzy astronomicznej wśród mieszkańców podjasnogórskiego grodu. Miało temu służyć obserwatorium umiejscowione w Parku Staszica, w budowli, która pozostała po zorganizowanej w 1909 r. częstochowskiej Wystawie Przemysłu i Rolnictwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W regionalnej gazecie Goniec Częstochowski opublikowano tekst Obserwatorium astronomiczne w Częstochowie, w którym czytamy: „Radni miasta, pojmując doniosłość tej sprawy ofiarowują kiosk «Zawiercie», gdzie po odpowiednich przeróbkach będzie urządzone obserwatorium”. Wojenna zawierucha zatrzymuje projekt ks. Metlera, ale już w 1923 r. w 450. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika miasto oddaje do dyspozycji Popularnego Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (nazwa dzisiejszego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii) powystawowy pawilon w podjasnogórskim parku i wyznacza roczną subwencję na adaptację budynku. Placówkę otwarto w 1928 r. Na jej wyposażeniu znalazła się luneta ekwatoriał o obiektywie średnicy 11 cm i ogniskowej 204 cm. Podczas II wojny światowej optyka lunety była pieczołowicie przechowywana, a po wojnie została zrekonstruowana i nadal służyła do obserwacji. Po przejęciu obserwatorium przez Zakład Dydaktyki Fizyki i Astronomii Wyższej Szkoły Pedagogicznej (obecnie Uniwersytetu im. Jana Długosza) została przekazana do Zarządu Głównego PTMA.

Dzisiaj

– PTMA w naszym mieście działa od 95 lat. Utworzył je ks. Bonawentura Metler. Towarzystwo zrzesza ludzi zafascynowanych poznawaniem i badaniem wszechświata. Dysponujemy sprzętem astronomicznym do prowadzenia obserwacji i fotografowania: Słońca, planet, księżyców i planetoid, a także galaktyk i gwiazd, gromad gwiazd i mgławic. Prowadzimy pokazy zaćmień Słońca i Księżyca. Wygłaszamy prelekcje z astronomii w przedszkolach i szkołach. Od października do czerwca w każdą środę o godz. 19 zapraszamy do naszej siedziby każdego miłośnika astronomii, nauki, wszystkich ciekawych świata, by wzięli udział w naszych spotkaniach. Ostatnio organizujemy prelekcje z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika – przedstawia działalność częstochowskiego oddziału PTMA jego prezes Ryszard Rejment.

Według zapewnień Marka Nowaka, pracownika częstochowskiego planetarium, na spotkania w placówce przychodzą uczniowie szkół średnich, osoby pracujące, emeryci, a nawet pewien ksiądz interesujący się astronomią. – Kiedyś do planetarium przychodzili również rodzice z dziećmi – podkreśla i dodaje: – By uczestniczyć w naszych spotkaniach, nie trzeba dysponować wiedzą astronomiczną; absolutnie nie jest ona wymagana, wystarczy zamiłowanie. Można przyjść też „na próbę” i się przekonać, czy astronomia może się stać naszą pasją.

Reklama

Towarzystwo zajmuje się także organizacją spotkań w gronie profesjonalistów. – Są zebrania, na których bywają zawodowi astronomowie. Odbywają się one w trybach mieszanych, bezpośrednio i na platformie Zoom, np. gdy zdarzy się wykład z Krakowa, z Wrocławia czy z Torunia – tłumaczy Marek Nowak i wskazuje na współpracę częstochowskiego oddział PTMA z innymi oddziałami w Polsce. – Gdy np. są odpowiednie warunki pogodowe, przy okazji częściowego zaćmienia Słońca, organizujemy pokaz dla wszystkich chętnych – wyjaśnia i dodaje: – Co pewien czas wyświetlamy filmy z zakresu astronomii, jej historii, a także z kosmologii. Są i takie, które traktują o „zanieczyszczeniu” nocnego nieba światłem wielkich miast. Są to pokazy popularnonaukowe, które prezentują wysoki poziom wiedzy na ten temat.

Nowocześnie i interesująco

W grudniu 2005 r. Rada Miasta na wniosek prezydenta Częstochowy przekazała pieniądze na zakup nowoczesnego, cyfrowego systemu planetaryjnego Digistar 3. Wielkie zasługi w zdobyciu tego profesjonalnego sprzętu i jego instalowaniu oddał ówczesny prezes częstochowskiego oddziału PTMA dr Bogdan Wszołek.

Zwiedzając planetarium, możemy obejrzeć m.in. doskonałej jakości zdjęcia Marka Nowaka, przedstawiające zaćmienia Słońca, które były widoczne 8 czerwca 2004 r. oraz 1 sierpnia 2008 r. w Nowosybirsku i wystawę poświęconą 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Częstochowskie planetarium funkcjonuje jako jednostka Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych UJD. – Dodam tylko, że PTMA i planetarium – to dwie oddzielne instytucje – podsumowuje rozmowę Nowak.

Człowiek wiary i intelektu

Twórca częstochowskiej astronomii ks. Bonawentura Metler urodził się w 1866 r. we wsi Ciążeń k. Kalisza. W Kaliszu ukończył miejscowe gimnazjum, następnie podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku oraz w Akademii Duchownej w Petersburgu. Potem wyjechał do Włoch, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie.

Reklama

W Rzymie interesował się architekturą i sztuką. Wziął udział w naukowej wyprawie na Ocean Indyjski, czego pokłosiem była praca naukowa o algach morskich. W międzyczasie biegle opanował języki: rosyjski, francuski, angielski i niemiecki. Do Polski powrócił w 1908 r. i zamieszkał u sióstr szarytek przy ul. Wieluńskiej w Częstochowie. Po wybuchu I wojny światowej wyjechał do USA, a po jej zakończeniu powrócił do Ojczyzny i objął probostwo w parafii w Garnku. Zachorował na grypę „hiszpankę” i wyjechał do Francji na leczenie. Po powrocie pełnił posługę proboszcza w Maluszynie, a następnie w Parzymiechach. Cały czas zajmował się astronomią, obserwując niebo i pełniąc funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Astronomii Oddziału Częstochowskiego. Dodatkowo jeszcze uczył astronomii w Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie.

Na samym początku II wojny światowej Parzymiechy zostały zbombardowane przez Niemców, wielu żołnierzy Wehrmachtu poległo, a znaleziony przez najeźdźców teleskop (własnej konstrukcji ks. Metlera, który zaliczał się w międzywojennych latach do największych w kraju) uznany został za przyrząd do kierowania polską obroną wojskową. 2 września 1939 r. na plebanię wtargnęli żołnierze niemieccy, aresztowali ks. Metlera i jego współpracowników i wywieźli do Jaworzna k. Wielunia. Tam jeden z Niemców zastrzelił kapłana i jego towarzyszy niedoli. W 1945 r. zwłoki ks. Metlera przeniesiono na cmentarz w Parzymiechach, gdzie spoczywają do dziś.

Wszelkie informacje o działalności oddziału PTMA Częstochowa można znaleźć na stronie: www.czestochowa.ptma.pl oraz pod nr. tel. 660 512 210.

2023-03-15 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Męski Różaniec

[ TEMATY ]

Częstochowa

różaniec

Wojownicy Maryi

Beata Pieczykura/Niedziela

Męski Różaniec zorganizowany przez Wojowników Maryi odbędzie się 28 listopada o godz. 17.15 w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

Będzie to czas męskiej, gorącej modlitwy. Będzie to też znakiem podążania za Maryją, która zawsze prowadzi do swego Syna.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Zuppi: w Ukrainie potrzebny jest sprawiedliwy i trwały pokój

2024-11-21 18:38

[ TEMATY ]

Ukraina

pokój dla Ukrainy

Kardynał Zuppi

Vatican Media

Msza w 1001. dzień wojny w Ukrainie

Msza w 1001. dzień wojny w Ukrainie

„Dziś usilnie prosimy o zakończenie wojny oraz sprawiedliwy i trwały pokój”. Taką modlitwę wzniósł do Boga kard. Matteo Maria Zuppi, arcybiskup Bolonii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch (CEI), podczas Eucharystii odprawionej wczoraj wieczorem, w środę 20 listopada, w bazylice Santa Maria in Trastevere w Rzymie z okazji 1000. dnia wojny Rosji przeciwko Ukrainie. W Mszy św. zorganizowanej przez ambasadę Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, wzięła również udział pierwsza dama Ukrainy, Ołena Zełenska, żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, która wczoraj przebywała w Rzymie, gdzie również spotkała się prywatnie z papieżem Franciszkiem.

Eucharystii przewodniczył kard. Zuppi, któremu papież powierzył misję poszukiwania dróg pokoju w Ukrainie, w tym ułatwienie powrotu ukraińskich dzieci z Rosji, a także wymianę jeńców wojennych i ciał ofiar. Oprócz Zełenskiej w ławkach bazyliki Trastevere zasiedli także córka prezydenta Republiki Włoskiej Laura Mattarella oraz ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz. Na zaproszenie Zełenskiej dołączyły również pierwsza dama Litwy Diana Nausedienje, pierwsza dama Serbii Tamara Vučić oraz żona premiera Armenii Anna Hakopyan. Były one również razem wczoraj na audiencji ogólnej papieża na Placu św. Piotra i wspólnie odwiedziły młodych ukraińskich pacjentów szpitala Bambino Gesù. Byli tam również założyciel Wspólnoty Sant'Egidio Andrea Riccardi i przewodniczący Marco Impagliazzo.
CZYTAJ DALEJ

Jaskinia Słowa (Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata, rok B, ks. Maciej Jaszczołt)

2024-11-22 10:49

[ TEMATY ]

Ewangelia komentarz

Jaskinia Słowa

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Ks. Maciej Jaszczołt
Autor rozważań ks. Maciej Jaszczołt to kapłan archidiecezji warszawskiej, biblista, wikariusz archikatedry św Jana Chrzciciela w Warszawie, doświadczony przewodnik po Ziemi Świętej. Prowadzi spotkania biblijne, rekolekcje, wykłady.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję