Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 13/2023, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Nie!” szkalowaniu św. Jana Pawła II

Wobec ataków na świętość i autorytet Jana Pawła II także na Jasnej Górze ojcowie paulini i pielgrzymi, wśród których najwięcej jest teraz maturzystów, proszą o opamiętanie i zapewniają o szacunku dla jego pamięci.

Tarnowski biskup pomocniczy Stanisław Salaterski, który modlił się z młodymi, zachęcił, by ci, którzy znali papieża, byli wiernymi jego świadkami, a młodzi – by sięgali do jego nauczania. Maturzyści mówią, że nie zgadzają się na szkalowanie św. Jana Pawła II, bo jest on dla nich KIMŚ bardzo ważnym. Według wielu z nich, oczernianie papieża jest karygodne. – Jesteśmy smutni i zdruzgotani duchowo, że do tych ataków dochodzi w Polsce – wyznali.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W pielgrzymce młodych z diec. sosnowieckiej wzięli też udział przedstawiciele szkół noszących imię Jana Pawła II. Wszyscy chcieli zamanifestować swoje przywiązanie i miłość do świętego papieża. – Od niego chciałabym nauczyć się dobroci dla drugiego człowieka, bliskości i ciepła. Szczególnie teraz, kiedy widzimy, co dzieje się w Ukrainie, on pokazuje nam wartość wiary w Boga i drugiego człowieka – powiedziała Letycja z II LO w Sosnowcu. Igor podkreślił, że dla niego św. Jan Paweł II jest wzorem i wybitną postacią. Biskup Andrzej Przybylski poprosił maturzystów arch. częstochowskiej, by bronili papieża, „bo jest on największym przyjacielem młodzieży w tej epoce”. – Nade wszystko kochał was, młodych, i nigdy was nie zdradził – zauważył hierarcha.

Młodzi śladami powstania styczniowego

Kolejna uroczystość upamiętniająca 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego odbyła się na Jasnej Górze. Zorganizowali ją Wojewoda Śląski, Oddział Okręgowy NBP w Katowicach i Śląski Kurator Oświaty. Uczestniczyli w niej przede wszystkim uczniowie i nauczyciele biorący udział w projekcie edukacyjnym dotyczącym narodowego zrywu z 1863 r. Spotkanie było okazją do wyróżnienia tych placówek, które już podsumowały swoje działania, a także do zauważenia instytucji i miejsc, które wpisują się w podtrzymywanie pamięci historycznej. Wśród wyróżnionych znalazła się Jasna Góra. Inicjatorami projektu „Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim” są Delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach i Stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość”. Różnorakie działania adresowane są do uczniów dwudziestu jeden szkół podstawowych i ponadpodstawowych w miejscach związanych z powstańczymi walkami.

Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer pogratulowała uczniom i nauczycielom twórczej inwencji, pomysłowości i ogromnego zaangażowania. – By przybliżyć historię powstania styczniowego uczniowie przygotowali m.in. gry miejskie, terenowe, marszobiegi, a w planach są biwaki harcerskie, przeróżne konkursy – od fotograficznego przez plastyczny, historyczny do literackiego, sadzenie Dębu Pamięci... – wymieniła.

Reklama

– Jasna Góra w powstaniu styczniowym odegrała naprawdę znaczącą rolę i przechowuje pamięć o jego uczestnikach – przypomniał przeor klasztoru o. Samuel Pacholski. Podkreślił też niegasnącą pamięć o św. Janie Pawle II, który położył ogromne zasługi dla wolności Polaków: – Tu, na Jasnej Górze, chcemy bronić dobrego imienia Jana Pawła II, ponieważ bez jego życiorysu, bez jego pontyfikatu nie byłoby nas tutaj dzisiaj i jest wielce prawdopodobne, że nie żylibyśmy w wolnej Polsce. I o tym trzeba pamiętać.

Narodowy Bank Polski wydał okolicznościową, kolekcjonerską monetę. Dyrektor Oddziału Okręgowego w Katowicach Grzegorz Bomba uhonorował nią Jasną Górę oraz miasta i gminy, które odzyskały swoje prawa po zaborach i kultywują historyczną pamięć, a także szkoły noszące imię powstańców.

Patronat honorowy nad projektem pt. „Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim” objęli poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska i metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Jasnogórski flesz

• 27/28 marca – nocne czuwanie „W Maryi pomoc” z prośbą o kanonizację bł. prymasa Wyszyńskiego;

• 29-31 marca – jasnogórskie rekolekcje wielkopostne (godz. 19.30 – bazylika)

• 31 marca – pielgrzymki maturzystów: arch. szczecińsko-kamieńskiej, diec. koszalińsko-kołobrzeskiej i sandomierskiej; czuwanie konfratrów Zakonu Paulinów;

• 2 kwietnia – w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II – Apel Jasnogórski (godz. 21), procesja światła pod pomnik Ojca Świętego na wałach i modlitwa wdzięczności za jego pontyfikat.

2023-03-20 20:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: „W duchu Chrystusa Sługi”- 1,4 tys. seminarzystów na ogólnopolskiej pielgrzymce

[ TEMATY ]

Jasna Góra

seminarzyści

#Pielgrzymka

BPJG

Z udziałem 1,4 tys. kleryków na Jasnej Górze odbyła się 6. Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych. Tradycyjnie, co 5 lat, alumni i wychowawcy wszystkich seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce spotykają się u Matki Bożej. Tym razem w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana przybyli pod hasłem: „W duchu Chrystusa Sługi”. Szczególnym gościem pielgrzymki był prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa, kard. Lazarus You Heung-sik.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona w języku łacińskim w jasnogórskiej Bazylice. Eucharystii przewodniczył kard. Lazarus You Heung-sik. W homilii przestrzegał, by daru Bożej łaski nie redukować do obowiązku i nie traktować Ewangelii jako czystej powinności do wykonania, zapominając o sile, którą tylko Jezus może dać. - Nie zapominajcie, że w Ewangelii pierwszy jest sługą wszystkich - mówił kaznodzieja. Podkreślał, że Maryja jest najlepszą wychowawczynią przyszłych kapłanów, a Jasna Góra miejscem Jej szczególnej opieki. - Pamiętajcie o tym, to jest nasza Kana Galilejska, gdzie możemy się zawsze odnaleźć z tą pewnością, że zostaniemy przyjęci i przytuleni przez Matkę Niebieską, która chce was, przyszłych prezbiterów wychowywać do naśladowania Jezusa - mówił w homilii gość z Watykanu.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś: Dobry Samarytanin jako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata

2026-06-26 16:11

[ TEMATY ]

Watykan

samarytanin

Kard. Grzegorz Ryś

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną przed rozpoczęciem obrad konsystorza nadzwyczajnego. Przemówienie otworzyło dwudniowe zgromadzenie kardynałów z udziałem papieża, poświęcone refleksji nad ewangelizacją, misją Kościoła w świecie, synodalnością oraz nowymi wyzwaniami stojącymi przed Kościołem.

W jakim świecie jesteśmy wezwani do głoszenia Ewangelii?
CZYTAJ DALEJ

Czuwanie modlitewne

2026-06-26 22:35

Archiwum ks. Tomasza Jarosza

W niedzielę, 28 czerwca, w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz liturgii wręczenia paliuszy nowym metropolitom przez Ojca Świętego Leona XIV, w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji nowych arcybiskupów metropolitów.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Konrada Krajewskiego, Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego. Homilię wygłosi ks. kard. Grzegorz Ryś, Arcybiskup Metropolita Krakowski oraz Protektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Następnie, w godz. 19.00–20.00, adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzi ks. abp Andrzej Przybylski, Arcybiskup Metropolita Katowicki. Wydarzenie odbędzie się w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy Via delle Botteghe Oscure 15 w Rzymie. Księża, którzy pragną koncelebrować Mszę św. proszeni są, by zabrali ze sobą albę, czerwoną stułę oraz celebret.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję