Reklama

Niedziela Świdnicka

Pielgrzymka pokoju

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, były sekretarz św. Jana Pawła II, uświetnił 40. rocznicę koronacji cudownej figury Matki Bożej – Przyczyny Naszej Radości, Maryi Śnieżnej na Górze Iglicznej.

Niedziela świdnicka 27/2023, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

Archiwum diecezji świdnickiej

Abp Mieczysław Mokrzycki wraz biskupami diecezji świdnickiej i kustoszem sanktuarium Maryi Śnieżnej

Abp Mieczysław Mokrzycki wraz biskupami diecezji świdnickiej i kustoszem
sanktuarium Maryi Śnieżnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralnym puntem jubileuszowych obchodów była Msza święta przed sanktuarium, pod przewodnictwem metropolity lwowskiego w asyście biskupów ze Świdnicy oraz licznie przybyłych kapłanów na czele z kustoszem ks. Wojciechem Iwanickim.

Wspólna intencja

Witając przybyłych na uroczystość gości, bp Marek Mendyk przybliżył historię tego świętego miejsca, które słynie z cudów oraz zapowiedział intencję Mszy świętej, którą była prośba o sprawiedliwy pokój na Ukrainie. Temat pokoju poruszył także w swojej homilii arcybiskup. – Stając na tym świętym dla nas katolików wzniesieniu, pragnę wyrazić radość z faktu, że w czterdziestą rocznicę koronacji, czczonej przez dziesięciolecia figury Matki Bożej, mogę przybyć tutaj ze Lwowa. Ten swój pobyt traktuję jako pielgrzymkę pokoju, przynosząc na tę górę pragnienie milionów ludzi, którym zabrano radość i bezpieczeństwo – powiedział 18 czerwca abp Mokrzycki, podkreślając, że przybywa prosić Maryję, Przyczynę Naszej Radości, aby stanęła w obronie skrzywdzonych i swoją macierzyńską troską przyczyniła się do zakończenia wojny. Dziękując bp. Markowi Mendykowi za wielką życzliwość i umożliwienie tej pielgrzymki, metropolita Lwowa chciał, aby jego wizyta była uwielbieniem Boga za dar Matki, która wszystko rozumie i ogarnia swoim wstawiennictwem wszystkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyprowadzać do Maryi

Reklama

Były sekretarz papieża Polaka przypomniał jego słowa wygłoszone 21 czerwca 1983 r. we Wrocławiu podczas koronacji maryjnej figury. „Pragnę wyrazić radość, że wśród jasnogórskiej pielgrzymki jest mi dane ukoronować cudowną figurę Matki Bożej Śnieżnej, która w Sudetach króluje i hojnie rozdaje swe łaski: szczególna Opiekunka ludzi dotkniętych chorobą oczu, niewiast pragnących potomstwa, turystów i sportowców – Przyczyna Naszej Radości” – cytował św. Jana Pawła II, zachęcając do przychodzenia do Matki i przyprowadzania wraz z sobą innych. Prosił, aby biskupi przyprowadzali do Niej kapłanów i osoby życia konsekrowanego. Duszpasterze – powierzonych im wiernych. Rodzice – swoje dzieci. Nauczyciele – swych podopiecznych. Pracodawcy – swych pracowników. – A rządzący niech prowadzą do Matki Naród, który Ją wybrał na swoją Królową – powiedział na zakończenie.

Szczególny prezent

Na zakończenie Mszy świętej bp Marek Mendyk ponowił akt poświęcenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, natomiast abp Mokrzycki przekazał na ręce biskupa świdnickiego perłowy różaniec papieża św. Jana Pawła II. Tego dnia na przybyłych pielgrzymów czekał ciepły posiłek, a podsumowaniem jubileuszowych uroczystości był koncert Moniki Kuszyńskiej, byłej wokalistki zespołu Varius Manx.

Przypomnijmy, że sanktuarium przygotowywało się do jubileuszu koronacji przez nowennę, która trwała od listopada ub. roku do maja. Każdego miesiąca na wspólnych modlitwach obecny był zawsze jeden biskup ze Świdnicy, a w ostatnim czasie do tronu Maryi pielgrzymowali wierni wraz duszpasterzami z poszczególnych dekanatów.

2023-06-27 09:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokłon i hołd w imieniu Rzeczypospolitej

Niedziela szczecińsko-kamieńska 2/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

rocznica

Z. P. Cywiński

Marsz Pamięci Ofiar Grudnia’70

Marsz Pamięci Ofiar Grudnia’70
W 45. rocznicę Wydarzeń Grudniowych (1970 r.) odbyły się w Szczecinie upamiętniające obchody. Uczestniczył w nich Prezydent RP Andrzej Duda.
CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

[ TEMATY ]

święty

Lowdown/pl.wikipedia.org

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

26 czerwca w liturgii Kościół w Polsce wspomina św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego zwanego "ojcem ubogich i księdzem dziadów". Przed laty kanonizował go papież Benedykt XVI.

Ks. Zygmunt Gorazdowski żył w latach 1845-1920, był kapłanem diecezjalnym i założycielem Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Beatyfikował go 26 czerwca 2001 r. we Lwowie papież Jan Paweł II, a kanonizował 23 października 2005 r. papież Benedykt XVI i była to pierwsza kanonizacja w czasie jego pontyfikatu.
CZYTAJ DALEJ

Trwają przygotowania do Rowerowej Pielgrzymki z Elbląga na Jasną Górę

2026-06-26 17:12

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rowerowa pielgrzymka

diecezja elbląska

Karol Porwich/Niedziela

Od kilkunastu już lat mieszkańcy Diecezji Elbląskiej mają możliwość podążania do duchowej Stolicy Polski nie tylko w tradycyjnej pielgrzymce pieszej, ale także rowerami. Tegoroczna rowerowa pielgrzymka z Elbląga odbywać się będzie od 5 do 11 sierpnia.

na rowerze
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję