Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zawierzeni Maryi

Doroczne rekolekcje formacyjne dla Legionu Maryi odbyły się w Osuchach.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 30/2023, str. I

[ TEMATY ]

Legion Maryi

Joanna Ferens

Na partyzanckiej drodze krzyżowej

Na partyzanckiej drodze krzyżowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rekolekcjach uczestniczyło ok. 70. członków wspólnoty należących do 22 prezydiów z Kurii Legionu Maryi pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z parafii św. Jerzego w Biłgoraju oraz Kuria Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z parafii WNMP w Biłgoraju.

Reklama

Rekolekcje poprowadził opiekun duchowy Legionu Maryi przy parafii św. Jerzego w Biłgoraju, ks. proboszcz Roman Sawic, który podkreślał, iż rekolekcje są szczególną formą doświadczenia Pana Boga. – Legion Maryi jest taką grupą, której zadaniem jest apostolstwo czynne, mające wiele przejawów, gdyż m.in. odwiedzają chorych, prowadzą modlitwę i ewangelizują. To apostolstwo jest emanacją ich życia modlitwy, która jest stałą formacją. Rekolekcje są doroczną formą wspólnotowego przeżywania doświadczenia Pana Boga. Na co dzień każde prezydium przeżywa cykl rocznej formacji we wspólnocie parafialnej, są też spotkania cykliczne kurii w rytmie rocznym, natomiast te rekolekcje mają wyjątkowy wymiar wspólnototwórczy, gdyż są adresowane do szerszego zakresu, osadzone w klimacie wakacji, w pięknym otoczeniu przyrody, są tez okazją do rekreacji, co składa się na piękne doświadczenie wspólnoty, przeżywania spotkania z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. Dla każdego duszpasterza posługa w takim wydarzeniu staje się okazją do wyrażenia wdzięczności za to, że są, za ich działanie i zaangażowanie. One również cenią sobie posługę kapłana, tym bardziej każdy kapłan odkrywa w sobie takie wielkie pragnienie, aby z nimi być – tłumaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Takie rekolekcje to dla nas bardzo wartościowy czas – wyjaśniała Jadwiga Pieczykolan, prezydent Kurii Legionu Maryi przy parafii św. Jerzego w Biłgoraju. – Doroczne rekolekcje to czas odgórnie zaplanowany przez wspólnotę Legionu Maryi i każdy legionista powinien w miarę możliwości w takich rekolekcjach uczestniczyć. Jest to czas na pogłębienie naszej wiary, aby się wzmocnić zapoznać bliżej, przeżyć spotkanie z Bogiem, oderwać od codziennego życia, poznać bliżej nasz podręcznik i codzienną działalność, omówić plany na najbliższe miesiące i posłuchać wartościowych konferencji – wyjaśniała.

Głównym tematem rekolekcji było powołanie ludzi świeckich i złożyło się na to cztery katechezy. Pierwsza katecheza była na temat „Bóg jest miłością”, w drugiej przewodziło nam hasło „Idźcie i głoście światu Ewangelię. Z kolei w trzeciej konferencji kapłan mówił nam o powołaniu ludzi świeckich w Kościele, a punktem stycznym jest Słowo Boże, które stało się Ciałem i zamieszkało między nami. Ostatnim tematem katechezy była potrzeba modlitwy za kapłanów. Mówiliśmy o wartości modlitwy, o tym, że jest ona słuchaniem i przeżywaniem, naśladowaniem Pana Boga, a szczególną modlitwą jest rozważanie Bożego słowa – dodała Jadwiga Pieczykolan.

Na program rekolekcji złożyły się m.in. Msze św., modlitwa różańcowa i Koronka do Bożego miłosierdzia, konferencje, Apel Jasnogórski, możliwość sakramentu pokuty oraz agape i czas integracji. Uczestnicy obejrzeli również film Wiesława Palucha Chłopcy z lasu, wysłuchali prelekcji dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej Wiesławy Kubów o historii bitwy pod Osuchami, a także przeszli Partyzancką Drogą Krzyżową im. bł. Stefana Kard. Wyszyńskiego.

2023-07-19 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Maryją do Jezusa

Zgromadziła nas dzisiaj 35. rocznica powstania pierwszych wspólnot Legionu Maryi w Polsce – mówiła witając zebranych Maria Gawrońska, prezydent tarnobrzeskiego Komicjum Legionu Maryi. – Biorąc udział w Eucharystii oraz Marszu Ewangelizacyjnym, chcemy pokazać innym, że naprawdę wierzymy w Jezusa i Jezusowi, że nasza wiara jest żywa, czyli zdolna do świadectwa. Do Sandomierza 28 czerwca przybyło ponad 300 osób. W samo południe w bazylice katedralnej rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. Rafał Cudziło, kierownik duchowy legionowej wspólnoty. W homilii ks. Cudziło podkreślał: – Trudne czasy to wyjątkowa okazja by się uświęcić, by się umocnić, by wreszcie dać świadectwo wierze odważnej. Łatwo jest być z Kościołem gdy przeżywa chwile chwały. Gorzej, gdy bierze Krzyż na ramiona. Dziś my dajemy świadectwo wiary. Wyjdziemy na ulice miasta i to już po raz trzeci, wyliczał kaznodzieja i podpowiadał: – Skąd czerpać siłę do świadectwa? – zapytamy dzisiaj. Od ołtarza! Od Jezusa! Każdy sakrament to zbliżenie się do Chrystusa. Co więcej, jeśli żyję życiem sakramentalnym, to żyję w łączności z Jezusem. Jeśli przychodzę na Mszę św. to słucham słów Jezusa, to przyjmuję Go w Komunii św. Zapraszam Go do swojego życia, aby On był moją siłą i moją mocą. Dopiero wtedy, gdy poznam i spotkam Chrystusa mogę iść i świadczyć o Nim innym – puentował ks. Rafał. Ze zgromadzonymi spotkał się bp Edward Frankowski. Nawiązał do jubileuszu wspólnoty mówiąc: – Świętujemy 35-lecie Legionu Maryi na polskiej ziemi. Niech każdy legionista czuje się odpowiedzialny za to, co rozpoczęło się 35 lat temu. Wszyscy poczujmy się odpowiedzialni za Kościół w naszej Ojczyźnie. Bądźmy świadkami Chrystusa wszędzie! Wspominając o zagrożeniach współczesnego świata i Kościoła zwrócił się do obecnych: – W Was nadzieja. W was siła. Proszę o Wasze zaangażowanie, świadectwo i modlitwę. Wychodząc z katedry uczestnicy przeszli ulicami miasta: Mariacką na Rynek i pod figurę Matki Bożej, gdzie śpiewano na cześć Maryi oraz ulicami: Opatowską i Podwale, by spotkać się pod katedrą. Kolejna część miała miejsce w Domu Katolickim. Spotkanie zatytułowane „Papież Jan Paweł II”  prowadził Kazimierz Wiszniowski z Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnobrzegu. Spotkanie zakończono Koronką do Bożego Miłosierdzia. W Sandomierskim Marszu oprócz licznie zgromadzonej wspólnoty Legionu Maryi ze swoimi emblematami można było zauważyć przedstawicieli: Rycerzy Kolumba, Rodziny Radia Maryja i Apostolatu maryjnego.
CZYTAJ DALEJ

Strefa Chwały 2026 - sześć dni uwielbienia, wspólnoty i wakacyjnego wypoczynku w Starym Sączu

2026-06-26 13:49

[ TEMATY ]

Strefa Chwały

Mat.prasowy/Piotr Babisz

W dniach 9 - 14 lipca 2026 roku Plac Papieski w Starym Sączu znów stanie się miejscem spotkania ludzi, którzy pragną budować swoje życie w oparciu o Ewangelię. Strefa Chwały to rekolekcje uwielbieniowe połączone z wakacyjnym wypoczynkiem — przestrzeń modlitwy, dobrej muzyki, inspirujących treści i radosnego świętowania, otwarta dla całych rodzin i wszystkich pokoleń.

Strefa Chwały to czas wypełniony codzienną Eucharystią, spotkaniami i wieczorami uwielbienia, podczas których posługuje zespół przygotowany przez Agnieszkę i Piotra Cudzichów. Ich muzyka i modlitwa tworzą przestrzeń wzrostu dla każdego uczestnika, zbliżając go do Prawdy, Dobra i Piękna. To rekolekcje, które - jak mówią sami uczestnicy - owocują przez cały rok i stają się miejscem podejmowania przełomowych życiowych decyzji.
CZYTAJ DALEJ

Odpowiedź na miłość

2026-06-27 06:23

Agnieszka Marek

Najstarsza lubelska uczelnia gościła uczestników Ogólnopolskiego Zjazdu Bractw i Grup Adorujących Najświętszy Sakrament.

Okazją do spotkania była piąta rocznica powstania Akademickiego Bractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Jak podkreślił ks. prof. Piotr Wiśniewski, prorektor ds. misji, zjazd umożliwił dzielenie się doświadczeniami przez ponad 60 osób z różnych grup adorujących Najświętszy Sakrament, m.in. z Paryża, Krakowa, Tarnowa i diecezji lubelskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję