Reklama

Niedziela Podlaska

Uroczystości w Lesie Pilickim

Przy pomniku Ofiar Barbarzyństwa na cmentarzu w Bielsku Podlaskim i na polanie Lasu Pilickiego, w miejscu zbrodni, odbyły się uroczystości poświęcone 80. rocznicy męczeńskiej śmierci 50. mieszkańców Bielska Podlaskiego.

Niedziela podlaska 31/2023, str. I

[ TEMATY ]

Bielsk Podlaski

Tadeusz Szereszewski

Poczty sztandarowe

Poczty sztandarowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. za pomordowanych i za Ojczyznę przewodniczył ks. Robert Figura, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojewie i kapelan Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Białystok w koncelebrze z ks. Jarosławem Przeździeckim, ks. Andrzejem Kiersnowskim i ks. Łukaszem Grabowskim, który wygłosił okolicznościową homilię.

15 lipca Mszę św. poprzedziło wystąpienie Piotra Daniły, który przypomniał tragizm tamtego dnia. – W lipcu 1943 r. na terenie Okręgu Białystok, Bezirk Bialystok, niemieckie władze okupacyjne uruchomiły akcję likwidacyjną, która miała uderzyć w inteligencję polską, pośrednio wycelowana została także w struktury Armii Krajowej. Jej bezpośrednią przyczyną było zabicie przez polski ruch oporu kilkunastu Niemców, pracowników cywilnej administracji niemieckiej, policji, Wehrmachtu oraz pracujących dla okupanta Polaków – podkreślił Piotr Daniło.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przed Mszą św. burmistrz Jarosław Borowski, wicestarosta Piotr Bożno, wójt Raisa Rajecka, przedstawiciele służb mundurowych, delegacje szkół, instytucji, przedsiębiorstw oraz członkowie rodzin ofiar złożyli wiązanki kwiatów. Asystowały im liczne poczty sztandarowe.

Ks. Łukasz Grabowski, wikariusz parafii Miłosierdzia Bożego w homilii odwołał się do czytań mszalnych, które jak podkreślił, doskonale wpisują się w dzisiejszą uroczystość. W Księdze Rodzaju czytamy o przebaczeniu Józefa swym braciom ich postępku, którzy wyrządzili mu krzywdę, a w Ewangelii o nauczycielu i uczniu. Przywołał pamięć świadków, w tym strażnika więziennego Władysława Bendeli, który zeznał w procesie beatyfikacyjnym, że ks. Antoni szedł spokojny na śmierć. Nie zatracajmy pamięci, módlmy się za nich i za sprawców zbrodni – apelował ks. Łukasz. Ofiary zbrodni polecono też w modlitwie wiernych. Celebrację uświetniał śpiew chóru parafialnego.

Po Mszy św. w miejscu kaźni w uroczysku ,,Osuszek” w Lesie Pilickim, przy Krzyżu Modlitewnej Pamięci zostały odmówione modlitwy, także w obrządku prawosławnym. Pamięć tamtego dnia przywołał Piotr Bożko, wicestarosta. Wspominał, że jego babcia widziała przemarsz aresztowanych mieszkańców miasta, poinformował również, że władze powiatu odnowiły izbę pamięci w piwnicach Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim, gdzie w czasie wojny znajdowało się więzienie gestapo i skąd wywożono więźniów na egzekucje do Lasku Pilickiego. Apelował, aby lekcja pamięci była przekazywana przez młode pokolenie i nigdy się nie powtórzyła. Akcentem końcowym było złożenie kwiatów pod krzyżem i zapalenie zniczy. W miejscu zbrodni wartę honorową pełnili bielscy harcerze.

2023-07-25 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

26-letni obywatel Ukrainy zerwał krzyż z szyi zakonnicy. Odpowie m.in. za znieważenie z powodu przynależności wyznaniowej

[ TEMATY ]

atak

Bielsk Podlaski

bielsk-podlaski.policja.gov.pl

26-letni obywatel Ukrainy odpowie za znieważenia siostry zakonnej z powodu jej przynależności wyznaniowej oraz naruszenie nietykalności cielesnej

26-letni obywatel Ukrainy odpowie za znieważenia siostry zakonnej z powodu jej przynależności wyznaniowej oraz naruszenie nietykalności cielesnej

26-letni obywatel Ukrainy odpowie za znieważenie siostry zakonnej z powodu jej przynależności wyznaniowej oraz naruszenie nietykalności cielesnej. Mężczyzna zaatakował ofiarę na przystanku. Zerwał jej krzyż z szyi, rzucił na jezdnię i uciekł. Za popełnione czyny kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności. Zachowanie podejrzanego zostało zakwalifikowane dodatkowo jako występek chuligański, za co kara może być zwiększona o połowę.

O sprawie pisaliśmy tutaj: niedziela.pl. Bielscy policjanci otrzymali zgłoszenie o tym, że mężczyzna zerwał krzyżyk z szyi siostry zakonnej, rzucił go na jezdnię i uciekł. Mundurowi zastali na miejscu pokrzywdzoną oraz zgłaszającego mężczyznę. 71-latka zrelacjonowała funkcjonariuszom zdarzenie. Kiedy stała na przystanku autobusowym, podbiegł do niej młody mężczyzna. Zaczął ją obrażać, szarpać za krzyż zawieszony na szyi zrywając go i rzucając na jezdnię. Po wszystkim chciał odjechać autobusem miejskim, jednak pokrzywdzona mu to uniemożliwiła. Agresor uciekł więc pieszo. Po ustaleniu rysopisu mężczyzny policjanci natychmiast rozpoczęli jego poszukiwania.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję