Reklama

Niedziela Przemyska

Idealni terapeuci

Te wyjątkowe zwierzęta od kilku tygodni zamieszkały przy Domu Pomocy Społecznej w Przemyślu i są jedynymi na terenie miasta.

Niedziela przemyska 31/2023, str. I

[ TEMATY ]

Przemyśl

Archiwum Caritas Archidiecezji Przemyskiej

Podopieczni DPS w towarzystwie alpak

Podopieczni DPS w towarzystwie alpak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W środę 12 lipca w DPS im św. Brata Alberta w Przemyślu odbył się coroczny piknik. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w miejscowej kaplicy. Następnie domownicy, ich bliscy oraz zaproszeni goście przeszli do ogrodu, gdzie zrealizowano wiele wspólnych inicjatyw. Na początek wysłuchano opowieści br. Kamila, albertyna, który przybliżył szczegóły z życia i działalności św. Brata Alberta – założyciela placówki. W czasie biesiadowania nie zabrakło aktywności sportowych, gier i zabaw, występów artystycznych i słuchania muzyki. Uczestnicy pikniku kosztowali także wyrobów kulinarnych Kół Gospodyń Wiejskich z Leszczawy i Leszczawki. Wśród gości biesiady byli m.in.: rodziny podopiecznych, pracownicy i podopieczni z MDPS Przemyśl-Lipowica, seniorzy z Dziennego Domu Pomocy Caritas, pracownicy i podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej z Leżajska i Środowiskowego Domu Samopomocy ze Starego Miasta. Jedną z kluczowych atrakcji pikniku była możliwość odwiedzenia miejscowej hodowli alpak i zasmakowania najnowszej formy terapii aplikowanej podopiecznym Caritas.

Reklama

Te wyjątkowe zwierzęta od kilku tygodni zamieszkały przy DPS w Przemyślu i są jedynymi na terenie miasta. Cztery młode alpaki pochodzą z Peru, dlatego otrzymały peruwiańskie imiona o ciekawych znaczeniach. Nowy rodzaj terapii, w którą inwestuje przemyska Caritas, ma przede wszystkim na celu wspomaganie rehabilitacji mieszkańców DPS oraz innych podopiecznych Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Od sierpnia oferta będzie dostępna także dla osób z zewnątrz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkania ze zwierzętami odbywać się będą na świeżym powietrzu. Rozpoczną się od opowiadania ciekawostek o alpakach przez zatrudnionego instruktora alpakoterapii. Przemyska Caritas dysponuje obecnie kadrą czterech specjalistów z tej formy terapii i ma doświadczenie w tej kwestii, prowadząc od kilku miesięcy zajęcia z dogoterapii m.in. w świetlicy socjoterapeutycznej w Przemyślu oraz na turnusach wytchnieniowych dla dzieci z Ukrainy. Ta innowacyjna w kraju i regionie forma pracy przynosi wiele pozytywnych efektów. Bliski kontakt z alpakami sprzyja rozluźnieniu, uspokojeniu oraz wyciszeniu. Pomaga w pokonywaniu lęków, łagodzi objawy nerwicy, stymuluje w budowaniu pewności siebie. W przypadku dzieci uczy empatii, wspomaga procesy wychowawcze i resocjalizacyjne. Kontakt z alpakami jest także znakomitą formą wsparcia osób starszych oraz niepełnosprawnych. Alpakoterapia pomaga również w codziennym funkcjonowaniu osobom przeżywającym załamanie nerwowe bądź silny stres.

Mieszkańcy DPS w Przemyślu od kilku tygodni mają możliwość przebywania z alpakami, karmienia, przyglądania się ich egzystencji oraz opiekowania. Obecność tych wyjątkowych zwierząt w placówce Caritas przynosi już swoje bardzo wymierne korzyści zarówno wśród podopiecznych, jak i pracowników placówki.

2023-07-25 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakochany w bieli

Niedziela przemyska 48/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Przemyśl

Kl. Krzysztof Zawada

Przyjaciele śp. ks. Tadeusza przygotowali poetycko-muzyczną zadumę, wspominając jego zaangażowanie w życie Kościoła

Przyjaciele śp. ks. Tadeusza przygotowali poetycko-muzyczną zadumę, wspominając jego zaangażowanie w życie Kościoła

Dzisiaj wspominamy niezwykłego pielgrzyma nadziei. Jego życie było pielgrzymowaniem ku tej najważniejszej wartości dla nas wierzących, jaką jest Chrystus – powiedział abp Adam Szal.

W sobotę 15 listopada, w okolicy 5. rocznicy śmierci ks. Tadeusza Białego w Domu Katolickim „Roma” w Przemyślu zorganizowano spotkanie, na którym zaprezentowano książki o życiu i działalności zmarłego kapłana. Przy tej okazji śp. ks. Tadeusza wspominali ludzie, którym był bliski przez całe życie. Następnie modlono się w jego intencji podczas Eucharystii, której w bazylice archikatedralnej przewodniczył abp Adam Szal.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Siostry Matki Teresy uniewinnione od zarzutów handlu dziećmi

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję