Pierwszą propozycją programową było świadectwo Jana Budziaszka „Maryja w moim życiu”. Dzień później na parafian czekała aktywność ruchowa. Dzięki inicjatywie ks. Tomasza Chamery i serafitce, siostrze Anicie rozpoczęła się pierwsza parafialna gra terenowa pt. „Perły dla Najpiękniejszej”. Adresatem zabawy były rodziny, które zbierały kody QR, a za ich pośrednictwem tytułowe perły, aby nimi przyozdobić skronie Matki Bożej. Wirtualne klejnoty ukryte były na kościelnym chórze, przy bazylice, w prywatnym domu i dwa przy klasztorze sióstr serafitek. Po poszukiwaniach uczestnicy gry zasiedli w parafialnej kawiarence DoloRosa. Najmłodsi mieli do dyspozycji dmuchańce. Zabawę poprzedziła Msza św., którą celebrował ks. T. Chamera. – Nasze duszpasterstwo dzieci adresujemy do całych rodzin, stąd inicjatywa, która miała zaktywizować nie tylko naszych małych podopiecznych ale i ich rodziców. Chodziło nam o zbudowanie przestrzeni dla rodzin, w której razem spędzą czas. Pomysł i scenariusz gry przygotowała s. Anita – wyjawia ks. T. Chamera.
Rowerem za proboszczem
Po raz czwarty z rządu 10 września ruszył Parafialny Rajd Rowerowy. Zainaugurowała go Msza św. Na czele peletonu jechał ks. proboszcz Piotr Konieczny. Trasa liczyła 20 km i pokonało ją 188 uczestników. Najmłodszy rowerzysta, który wziął udział w rajdzie, liczył 5 lat, a najstarszy 75 lat. Półmetek wyznaczono przy kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwince. Na mecie przy bazylice czekały na nich okolicznościowe medale oraz poczęstunek. Uczestnicy rajdu zasilili później szeregi osób bawiących się na Hałcnowskim Dniu Sportu „Jesień 2023”. Oprócz dobrego jedzenia czekała na nich możliwość wzięcia udziału w rodzinnym biegu terenowym, sprawdzenia swojej celności przy strzałach z łuku lub broni pneumatycznej. Na najmłodszych czekały zjeżdżalnie oraz zabawa w pianie. W trakcie imprezy swoje mecze piłkarskie rozgrywał najmłodszy narybek Parafialno-Szkolnego Klubu Sportowego „Beskidy” – „Beskidki”. Na przykościelnym boisku grało blisko 80 młodych zawodników, którzy szkolą się pod okiem trenera Wojciecha Bąbki. Dla miłośników gry szachowej przygotowano symultanę z mistrzem Polski Eneaszem Wiewiórą. W próbie zdetronowania mistrza wzięło udział 34 amatorów i każdy z nich poległ. Na otarcie łez czekały na nich koszulki z logiem Polska. – Ładna pogoda przyciągnęła bardzo wielu parafian. Szacuję, że było ich ponad 500 – mówi Renata Zuber, prezes PSKS „Beskidy”. Na imprezę udało się uzyskać dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz bielskiego Urzędu Miasta.
Spacerem po dzielnicy
Osoby zainteresowane historią Hałcnowa mogły ją lepiej poznać za sprawą Wojciecha Kominiaka, który jest współautorem albumów dokumentujących dzieje Bielska-Białej. Spacer, który odbył się 10 września przebiegał przez centrum dzielnicy. W jego trakcie snute były opowiadania m.in. o dziejach obecnej bazyliki, dawnego dworu, który jest siedzibą serafitek, polskich i niemieckich szkół, a także historii Domu Polskiego oraz innych obiektów. W 2016 r. Wojciech Kominiak wydał „Leksykon Hałcnowa”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu