Reklama

Niedziela Kielecka

Najważniejsza jest troska o człowieka

O wyjątkowym miejscu wsparcia i nadziei na mapie Miechowa, które od 25 lat świadczy pomoc pacjentom terminalnie chorym i ich rodzinom z kierownikiem instytucji s. Józefą Mileną Frączek – rozmawia Katarzyna Dobrowolska.

Niedziela kielecka 43/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Miechów

K.D.

Dyrekto ZPO Caritas w Miechowie i s. Józefa Milena Frączek z wolontariuszami na inauguracji akcji Pola Nadziei w Kielcach

Dyrekto ZPO Caritas w Miechowie  i s. Józefa Milena Frączek z wolontariuszami na inauguracji akcji Pola Nadziei w Kielcach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katarzyna Dobrowolska: Co dziś, po 25 latach działań i doświadczenia miechowskiego Hospicjum jest najważniejszą misją i priorytetem?

Siostra Józefa Milena Frączek: Najważniejszą, priorytetową misją naszego Hospicjum im. bł. s. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie jest troska o człowieka chorego i jego rodzinę. Równie istotni są wszyscy ci, którzy tworzą piękny charakter naszego domu, czyli nasi pracownicy oddani swojej służbie, wolontariusze gotowi pomagać bezinteresownie oraz nasi ukochani przyjaciele, którzy wspierają nas w naszej misji. Razem budujemy wspólnotę, w której każda osoba ma swoje miejsce, a wspólna troska sprawia, że nasze Hospicjum jest prawdziwym domem pełnym serca.

Reklama

Jakie są największe sukcesy placówki w aspekcie jakości opieki, ludzi, środowiska, współpracy z różnymi instytucjami?

Po 25 latach naszej pracy uważamy, że naszym największym sukcesem jest kontynuowanie pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują. To dla nas zaszczyt, że nadal możemy być obecni w życiu naszych podopiecznych. Istotnym sukcesem jest nasza zdolność do adaptacji i dostosowywania się do zmieniającego się podejścia w opiece paliatywnej. Rozwinięte zaplecze medyczne stanowi solidne oparcie w świadczeniu kompleksowej opieki w ujęciu holistycznym. Lokalna społeczność Miechowa i okolic postrzega nas jako swoje hospicjum. To dla nas niezwykle istotne, że mieszkańcy uważają to miejsce za swoje i wyrażają wsparcie. Dodatkowym sukcesem jest coraz większa liczba instytucji, które współpracują z nami, aby promować ideę hospicyjną oraz edukować tych, którzy potrzebują wiedzy na ten temat. To świadczy o rosnącej świadomości i zaangażowaniu społeczności w naszą misję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem Siostry Kierownik jakie wyzwania stoją przed placówką i przed opieką paliatywną, które z nich są najpilniejsze?

Rozpoczynając posługę jako kierownik Hospicjum im. bł. s. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie, jestem świadoma ogromnej roli i dorobku moich poprzedników, którzy przez 25 lat tworzyli to wyjątkowe miejsce. To dla mnie zaszczyt i wielka odpowiedzialność. Jednym z moich najważniejszych zadań jest kontynuowanie tego, co zostało wypracowane przez tę długą historię hospicjum. Chcę docenić ich pracę i utrzymać to cenne dzieło. Jednocześnie, zamierzam dążyć do ciągłego rozwoju naszych usług i zapewniać wsparcie na najwyższym poziomie dla naszych podopiecznych i ich rodzin. Aktualnym wyzwaniem jest znaczny wzrost liczby chorych oraz zapewnienie im zindywidualizowanej opieki. Naszą misją jest nie tylko opieka nad chorymi, ale także edukacja i promocja idei hospicyjnej. Chcemy kontynuować to dzieło i jeszcze bardziej zaangażować się w działania edukacyjne i współpracę z lokalnymi instytucjami. Wspólnie z naszym zespołem oraz wsparciem społeczności, będziemy dążyć do zapewnienia, aby hospicjum pozostało miejscem wsparcia, nadziei i troski przez następne lata.

Reklama

Hospicjum od początku pełni rolę wychowawczą i edukacyjną w odniesieniu do różnych grup wiekowych na temat idei hospicyjnej. Jakie przykłady zaangażowania na rzecz miechowskiego Hospicjum można podać? Wiem że jest ich bardzo wiele w ramach kampanii Pola Nadziei.

To prawda, nasza całoroczna akcja Pola Nadziei spełnia niezwykle ważną rolę w edukacji i wychowaniu różnych grup wiekowych na temat idei hospicyjnej. Przez cały rok zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów do angażowania się w różnorodne akcje, które proponujemy. Jesteśmy dumni, że nie tylko zapraszamy społeczność do udziału w naszych inicjatywach, ale także staramy się dawać coś od siebie, organizując szkolenia zarówno dla przyszłych wolontariuszy, jak i tych pełnoletnich, którzy chcą w pełni zaangażować się w naszą pracę. Edukujemy poprzez prelekcje i warsztaty w szkołach i innych placówkach edukacyjnych, dzięki czemu docieramy do szerokiego grona uczestników. Nie zapominamy także o wartościowych spotkaniach w różnych grupach wiekowych, odwiedzając wspólnoty parafialne i dzieląc się z nimi naszym doświadczeniem. Jednak nie jesteśmy sami w tym dążeniu do edukacji i szerzeniu idei hospicyjnej. Nasze wysiłki są wzbogacane poprzez wsparcie wielu inicjatyw społecznych i miejsc, które chętnie angażują się w edukację na ten temat. To pokazuje, że wspólnie możemy jeszcze bardziej rozprzestrzeniać naszą misję wsparcia i nadziei.

Kamieniem węgielnym jest miłość Boga i bliźniego

W dzień inauguracji akcji „Pola Nadziei” pod hasłem „Twój Powiew Nadziei” 27 września Hospicjum miechowskie świętowało jubileusz, dziękując za 25 lat działalności. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w kaplicy pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Kalety, koncelebrowana m.in. z ks. dyr. Placówek Opiekuńczo-Leczniczych Caritas w Miechowie Zbigniewem Wójcikiem i innymi kapłanami. W homilii ksiądz biskup przypomniał początki instytucji, która za patronkę obrała sobie bł. s. Bernardynę Jabłońską. – Dziś, kiedy przeżywamy srebrny jubileusz istnienia tego Hospicjum, warto spojrzeć wstecz. 22 sierpnia 1998 r., biskup ordynariusz diecezji kieleckiej, Kazimierz Ryczan, poświęcił to miejsce, które powstało na terenie części dawnego szpitala św. Anny. Powstanie Hospicjum było możliwe dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, współpracy lokalnych władz i dyrekcji Caritas Kieleckiej – powiedział i dodał: – Hospicjum stoi na fundamencie, którego kamieniem węgielnym jest miłość Boga i bliźniego. To dar wielu dobrych serc. To miejsce jest nie tylko ważne na mapie tego regionu, ale także na mapie naszej diecezji.

Po Mszy św. bp Andrzej Kaleta odznaczył Mirosława Grędę za wieloletnią i bezinteresowną pracę w Hospicjum w charakterze organisty.

Reklama

O roli Hospicjum, misji i działaniach w środowisku miechowskim mówiła kierownik placówki s. Józefa, a koordynator wolontariatu Kacper Idzik przybliżył zebranym ideę akcji „Pola Nadziei” oraz plany na przyszłość. Są wśród nich szkolenia dla wolontariuszy oraz kursy opieki nad osobą chorą w domu. Zachęcił wszystkich do udziału w akcji „Twój Powiew Nadziei”, która polega na rozdawaniu żółtych wiatraczków jako symbolu wsparcia i nadziei.

Żonkile przypomną o sile wspólnoty

Druga część uroczystości miała miejsce w Parku Miejskim. W radosnej atmosferze uczestnicy przystąpili do sadzenia żonkili na specjalnej rabacie. Na finał przedstawiciele różnych instytucji, dzieci i młodzież szkolna otrzymały cebulki żonkili, które ozdobią rabaty przed urzędami i szkołami i będą promowały akcję „Pola Nadziei” w ich środowiskach.

– Inauguracja Akcji „Pola Nadziei” 2023 była wyjątkowym dniem, który przypomniał nam o sile wspólnoty, miłości i nadziei. Bądźmy razem w tej ważnej misji. Dzięki Waszemu wsparciu możemy tworzyć wiele dobra dla tych, którzy potrzebują wsparcia w Hospicjum w Miechowie – podsumował Kacper Idzik.

2023-10-17 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Srebrny jubileusz bazyliki miechowskiej

[ TEMATY ]

Miechów

diecezja kielecka

Władysław Burzawa

Parafia Grobu Bożego w Miechowie, obchodziła ćwierćwiecze nadania parafialnej świątyni tytułu bazyliki mniejszej. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w Miechowskim Domu Kultury. Były referaty naukowe, pokaz filmu dokumentalnego oraz spotkanie członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Kulminacyjnym punktem była Msza św. w bazylice miechowskiej, której przewodniczył bp Jan Piotrowski.

Świętowanie rozpoczęła prelekcja pt. „25. rocznica ogłoszenia nadania tytułu bazyliki mniejszej kościołowi parafialnemu pw. Grobu Bożego w Miechowie i nadania kard. Józefowi Glempowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Miechowa”. Wygłosił ją urodzony w Miechowie, ks. prał. dr Jerzy Bielecki rektor Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W pierwszej części swojego wystąpienia ks. Bielecki przedstawił starania o przyznanie godności bazyliki mniejszej dla kościoła miechowskiego, podjęte w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Starania te zbiegły się w czasie z działaniami zmierzającymi do utworzenia zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego. Jak przypomniał, pierwsze starania o przyznanie godności bazyliki kościołowi w Miechowie czynił już ks. Infułat Jan Widłak, „lecz czasy powojenne nie sprzyjały realizacji tej inicjatywy”. Kolejnym kapłanem, który poczynił wiele starań, aby zrealizować tę ideę był ks. Infułat Stanisław Wesołowski. Formalnie działania zmierzające do zrealizowania tego pomysłu, rozpoczęły się w 1994 r. po mianowaniu proboszczem parafii w Miechowie księdza kanonika Jerzego Gredki i trwały one 18 miesięcy. Biskup Kazimierz Ryczan pismem z dnia 22 października 1994r. w swoim imieniu oraz duchowieństwa i wiernych diecezji kieleckiej zwrócił się do papieża Jana Pawła II z prośbą, „aby świątynię miechowską uczcił godnością i tytułem bazyliki mniejszej”. Prośbę biskupa kieleckiego jednogłośnie poparli kilka dni później, wszyscy polscy biskupi zebrani na konferencji w Niepokalanowie. Ks. Prałat szczegółowo mówił o wydarzeniach z niedzieli 3 listopada 1996 r., którymi były: uroczyste nadanie Wielkiemu Przeorowi polskiego zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie i prymasowi Polski kardynałowi Józefowi Glempowi tytułu honorowego obywatela miasta Miechowa, a następnie ogłoszenie breve papieża Jana Pawła II z 10 kwietnia 1996 r. o nadaniu tytułu bazyliki mniejszej kościołowi parafialnemu w Miechowie. Pod koniec prelekcji ks. Bielecki przedstawił działania zmierzające do ożywienia kultu męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Poruszające świadectwa śmierci Jana Pawła II

W kolejną rocznicę przejścia Jana Pawła II do Domu Ojca publikujemy świadectwa osób, które były obecne wówczas w apartamentach papieskich: ks. prof. Tadeusza Stycznia, kard. Stanisława Dziwisza i dr. Renato Buzzonetti, papieskiego lekarza:

W momencie kiedy Ojciec Święty skonał, dostrzegłem niezwykły kontrast. Jeszcze niedawno ten niezwykły ból na jego twarzy. To skrępowanie przyrządami, które miały pomóc przedłużyć mu życie. On, który widzi swoją wierność Ojcu przez to, że służy, ale służąc ma prawo, żeby mu nie skracać drogi cierpienia do Ojca. Byłem świadkiem, jak podnosił ręce skowane. Czy nie prosił Ojca: bo jeśli to jest rzeczywiście dość, to chyba niech moi opiekunowie - jacy dobrzy, byłem tego świadkiem - rozumieją i to, że ja mam prawo oddać życie, a nie zatrzymywać życie, że Ty jesteś tym, który rozstrzyga. I te ręce, które oglądał cierpiący Papież i wysoko podnosił, jak gdyby wołał .
CZYTAJ DALEJ

Jan Paweł II był bardzo związany z Całunem Turyńskim

2025-04-02 08:48

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

Jan Paweł II

Jan Paweł II

Jan Paweł II, którego 20. rocznicę śmierci dziś upamiętniamy, mówił, że Całun jest zwierciadłem Ewangelii. Modlił się przed nim krótko przed wyborem na papieża – powiedziała w rozmowie z Polskifr.fr dr Anna Krogulska, świecka misjonarka, która odwiedza różne kraje i kontynenty, opowiadając o wierze na podstawie najważniejszej relikwii chrześcijaństwa.

Już 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II, przypadająca 2 kwietnia br., i trwający Wielki Post, kiedy częściej niż zwykle mówi się o Całunie Turyńskim, to dobra okazja, żeby przypomnieć znaczenie tej relikwii dla polskiego papieża.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję