Mam nadzieję, że to muzeum będzie umacniać poczucie dumy narodowej i miłość do naszej Ojczyzny, że będzie ważnym miejscem nie tylko na mapie zabytkowego Torunia, województwa kujawsko-pomorskiego, ale i całej Polski – takimi słowami o. Jan Król, redemptorysta, zachęcił do zwiedzania placówki, która została otwarta 19 października.
Na otwarcie przybyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, dyrektorzy muzeów, ludzie Kościoła, kultury i sztuki. – Muzeum ma za zadanie promować historię Polski, polskie dziedzictwo, kultywować idee wolności i solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej – mówił o. Król. – Jest ono depozytariuszem pamięci o ponad 1000-letniej historii chrześcijańskiej Polski. Podkreślił też, że ma być miejscem, które aktywnie uczestniczy w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych. Ma służyć promocji dziedzictwa narodowego stanowiącego dorobek poprzednich pokoleń, edukacji i umacnianiu więzi między Polakami żyjącymi w Ojczyźnie i poza jej granicami. Skierowane jest do wszystkich, których łączy poczucie przynależności lub uznanie dla historii i polskiej kultury – bez względu na miejsce zamieszkania, narodowość czy wyznanie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Muzeum utworzyli wspólnie Fundacja Lux Veritatis oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dlatego na uroczystości obecny był szef resortu, prof. Piotr Gliński. W swoim wystąpieniu zaakcentował, że toruńskie muzeum jest kolejną placówką „tożsamościową”. List do uczestników uroczystości wystosował prezydent Andrzej Duda. Napisał w nim, że muzeum to wspaniała inicjatywa i przykład troski o dobro wspólne w kontekście pamięci historycznej narodu polskiego. „Dzięki pomysłodawcom i organizatorom tej nowoczesnej w formie placówki, zaprezentujemy to, co w dziejach naszej Ojczyzny napawa nas największą dumą, a jednocześnie stanowi znaczący wkład w ochronę i rozwój cywilizacji europejskiej”.
Uczestniczący w wydarzeniu Michał Zaleski, prezydent Torunia powiedział, że muzeum dołącza do wyjątkowych papieskich miejsc w Toruniu. – Będzie uzupełniało piękno toruńskich atrakcji kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych – mówił. – Muzeum jest poświęcone honorowemu obywatelowi Torunia, człowiekowi, który wpisał się swoim nauczaniem w historię naszego miasta. Połączenie toruńskiej tradycji kopernikańskiej z tym, co w życie naszych pokoleń wprowadził św. Jan Paweł II, jest w tym miejscu właściwe – dodał.