Reklama

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 48/2023, str. 22-23

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

IDEOLOGICZNY KOLONIALIZM
Krytykuje stare kraje chrześcijańskie

„Kościół jest powołany do nawracania kultury, a nie jej naśladowania”, „umierające części Kościoła chcą obecnie przedefiniować katolicyzm” – te ostre słowa padły z ust amerykańskiego intelektualisty George’a Weigela i dotyczą pomysłów na uzdrowienie Kościoła wysuwanych przez przedstawicieli starych krajów chrześcijańskich, które albo już, jeśli chodzi o proporcje, chrześcijańskie nie są, albo, o ile nic nadzwyczajnego się nie stanie, wkrótce przestaną być. Pewnie kwestią dyskusyjną jest to, czy Kościół może umierać tylko „w części”, ale jest prawdą, że w niektórych nachalnych, narzucanych niemalże siłą tematach i postulatach całkiem wyraźnie pobrzmiewa nuta pychy, która sprawia, iż możemy mówić o pewnej próbie ideologicznego kolonializmu.

GRANICA
Oskarżony

Ksiądz Henryk Akałatowicz z parafii w Wołożynie w pobliżu Mińska na Białorusi został zatrzymany w ramach sprawy o zdradę stanu – twierdzi, opierając się na źródłach, niezależny kanał katolicki Chrześcijańska Wizja w Telegramie. Duchowny ma poważne problemy ze zdrowiem. Białoruski Kodeks karny przewiduje w przypadku tego artykułu karę pozbawienia wolności od 7 do 15 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

STARA/NOWA FUNKCJA
Szkoła katechistów

Reklama

W Płocku trwają przygotowania do otwarcia Szkoły Katechistów. Jednym z elementów tych przygotowań były niedawne spotkania rejonowe księży, na których przedstawiono, z czym wiąże się ta funkcja w Kościele. Co więc robią katechiści? W parafii Maryi Królowej w Poznaniu, gdzie jest ich dwudziestu jeden, a wkrótce dojdzie siedmiu kolejnych, prowadzą m.in. katechezy chrzcielne, przygotowują dzieci i rodziców do wczesnej Komunii św., prowadzą przygotowania rodziców kandydatów do bierzmowania. Część tych zadań realizują poza murami kościołów, w domach. Posługa katechisty to i stara, i nowa funkcja w Kościele. Stara, bo można się jej dopatrzyć w przekazach Nowego Testamentu; nowa, bo wprowadzona w całym Kościele przez Franciszka nieco ponad 2 lata temu. W krajach misyjnych katechiści to norma. W Polsce, czemu trudno się dziwić, ta posługa raczkuje. Nie wymusza jej tylko brak księży, bo jak dotąd ich liczba nie maleje dramatycznie. Obecności katechistów wymaga przede wszystkim duch czasów.

PRÓBNE BŁOGOSŁAWIEŃSTWO
Anglikanie trzeszczą w szwach

Synod anglikańskiego Kościoła Anglii postanowił próbnie zezwolić na błogosławieństwo par jednopłciowych, które zawarły małżeństwo cywilne zgodnie z prawem brytyjskim. Okres próbny ma trwać do 2025 r. W tym czasie będą się odbywać konsultacje w diecezjach. Nabożeństwo ma mieć podobny schemat jak w przypadku małżeństw. Na Wyspach jest mniej więcej tyle samo zwolenników, co i przeciwników małżeństw jednopłciowych, stąd próba znalezienia złotego środka. W takich sprawach, jak wierność Ewangelii, kompromis jest jednak mało przydatny.

POMOC
Domy dla uchodźców i bezdomnych

Reklama

Metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś poświęcił 17 listopada cztery domy dla uchodźców i osób w kryzysie bezdomności, które stanęły przy sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia na łódzkich Chojnach. Archidiecezja sfinansowała domy z własnych pieniędzy oraz ze środków przekazanych przez darczyńców, m.in. papieża Franciszka. Liczono, że domki uda się postawić wcześniej, ale niestety, dwie wcześniej typowane lokalizacje zostały skutecznie oprotestowane przez mieszkańców i radnych. Ostatecznie budynki stanęły na ziemi kościelnej. – To nie powstało zaraz na początku wojny, ale pod koniec jej drugiego roku. Myślę, że uczy nas to czegoś istotnego – zauważył kard. Ryś, mając na myśli, oczywiście, konflikt na Ukrainie. Ta wojna trwa już na tyle długo, że do niej przywykliśmy. Ponadto zniknęła z radarów mediów, bo przysłoniły ją inne konflikty, szczególnie ten na Bliskim Wschodzie.

STANOWISKO KOŚCIOŁA
Katolicy nie mogą należeć do masonerii

Dykasteria Nauki Wiary, w odpowiedzi na pytanie jednego z filipińskich biskupów, potwierdziła znane już wcześniej stanowisko Kościoła: niemożliwe jest pogodzenie katolickiej nauki z zasadami masonerii. Okazuje się jednak, że na Filipinach Kościół ma z tym problem. Członkostwo w masonerii jest w tym azjatyckim kraju znaczące. Obejmuje nie tylko tych, którzy są formalnie zapisani do lóż masońskich, ale także dużą liczbę sympatyków i współpracowników, którzy są przekonani, że nie ma sprzeczności między przynależnością do Kościoła katolickiego a członkostwem w lożach masońskich. Czasem może się wydawać, że temat masonerii jest tematem historycznym i dziś już nie ma z tym problemu. Wyznawcy tej tezy powołują się nawet na nowy Kodeks prawa kanonicznego, który choć sankcjonuje przynależność do organizacji antykatolickich, to jednak w przeciwieństwie do kodeksu z 1917 r. nie wymienia wprost wolnomularstwa. To prawda i być może dlatego, tuż po wejściu w życie nowego KPK, 26 listopada 1983 r. ukazała się deklaracja Kongregacji Nauki Wiary, w której zawarte są stwierdzenia, że „negatywna ocena Kościoła o wolnomularskich zrzeszeniach pozostanie niezmieniona”, „wierni, którzy należą do wolnomularskich zrzeszeń, znajdują się więc w stanie ciężkiego grzechu i nie mogą przyjmować Komunii św.”.

NIEMIECKA DROGA
Abp Gądecki pisze do papieża

Reklama

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wysłał list do papieża Franciszka, w którym zwraca uwagę na rewolucyjne i nieewangeliczne postulaty zawarte w dokumencie „Decyzja drogi synodalnej Kościoła katolickiego w Niemczech”. Jego autorzy – napisał ksiądz biskup – „postanawiają dokonać rewolucji obyczajowej i prawnej w Kościele powszechnym. Jednak wydaje się, że nie byłaby to rewolucja ewangeliczna, lecz raczej inspirowana ideologiami lewicowo-liberalnymi”. Rzeczywiście, postulaty części niemieckiego Kościoła są rewolucyjne, „poczynając od niezapisywania płci dziecka w metryce chrztu, możliwości zmiany imienia i płci w akcie chrztu, poprzez zapewnienie osobom transgender dostępu do sakramentów, w tym do kapłaństwa i do życia konsekrowanego, po obowiązek używania w Kościele niedyskryminującego języka i treningi dla duchownych, jak służyć osobom transgender”. Arcybiskup zwrócił uwagę, że warunkiem wprowadzenia tych zmian jest zmiana ustroju Kościoła na modłę obowiązującej na Zachodzie demokracji liberalnej, ze wszystkimi zasadami działania świeckiej demokracji. Nie byłoby już władzy rządzenia biskupa rzymskiego, biskupów Kościołów lokalnych, a zostałaby ona zastąpiona jakąś formą kolegialnej władzy, nie wiadomo skąd pochodzącej. List najostrzejszy jest w zdaniu: „Istnieje jednak ryzyko, że ustalenia naukowe, na które powołuje się Synodale Weg (droga synodalna), są błędne, podobnie jak w przypadku innej popularnej niegdyś teorii rasizmu”.

RAPORT
Nie ma przedawnienia

Walka z nadużyciami w Kościele przynosi już realne efekty, ale nadal musi być kontynuowana w sposób przejrzysty i zdecydowany. Wskazał na to przewodniczący episkopatu Włoch kard. Matteo Zuppi (na zdjęciu), komentując najnowszy raport nt. ochrony nieletnich i osób wrażliwych we Włoszech za 2022 r. Z raportu wynika z niego, że liczba zgłaszanych nadużyć spada; mowa jest o trzydziestu dwóch przypadkach, które dotyczą pięćdziesięciu czterech domniemanych ofiar i trzydziestu dwóch domniemanych sprawców.

Kardynał Zuppi podkreślił, że „w walce z nadużyciami w Kościele nie ma przedawnienia” oraz że z uwagą badane są wszystkie przypadki – zarówno te najnowsze, jak i te dotyczące odleglejszych lat. Przyznał, że plaga ta istnieje, ponieważ grzech ludzi stanowi część życia. Powiedział: „Ważne jest to, że udaje nam się zapobiegać i identyfikować nadużycia, ich sprawców i ewentualnych współuczestników. Kościół kontynuuje wysiłek w tym kierunku z całą stanowczością”.

Przewodniczący episkopatu Włoch poinformował również, że przy wykorzenianiu nadużyć instytucje kościelne ściśle współpracują z prokuraturą oraz innymi kompetentnymi organami państwowymi. Zwrócił także uwagę, że Watykan wypracował procedury, które zapobiegają możliwościom tuszowania spraw przez biskupów czy zwierzchników zakonnych: „Zasada jest taka, że jeśli mamy informację o nadużyciu, natychmiast przekazujemy ją do kompetentnej watykańskiej dykasterii, która ma za zadanie zbadanie sprawy”. Poszkodowanych zawsze też się zachęca, by od razu zgłosili sprawę władzom cywilnym.
m.k.

2023-11-21 11:21

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

2025-04-17 15:01

https://ostfriesland.parafialnastrona.pl/wydarzenia-i-galerie

16 kwietnia zmarł ks. Tomasz Burghardt. Kapłan zmarł w 59. roku życia oraz 31. roku kapłaństwa.

Kapłan urodził się 26 lipca 1965 roku we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1993 roku z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Po święceniach został skierowany na swoją pierwszą placówkę wikariuszowską do parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Środzie Śląskiej [1993-1996], następnie był wikariuszem w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu [1996-1997], by następnie trafić do parafii pw. Narodzenia NMP w Lądku Zdrój [1997-2000]. Kolejna placówką wikariuszowską była parafia pw. św. Józefa w Bierutowie [2000-2001] oraz parafia pw. św. Karola Boromeusza w Wołowie [2001-2002]. W 2002 roku ks. Tomasz trafił do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie [2002-2005]. W latach 2005-2010 został mianowany dyrektorem Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Po 2010 roku pełnił posługę w Niemczech. Najpierw do 2013 roku w Polskiej Misji Katolickiej w Münster, a po 2013 roku aż do dziś był proboszczem w czterech katolickich niemieckojęzycznych Parafiach: Geeste, Dalum, Groß Hesepe i Osterbrock w Dekanacie Emsland Mitte oraz Duszpasterzem dla Katolików Języka Polskiego w Ostfriesland i Emsland.
CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Jad Waszem: powstanie w getcie warszawskim stało się przykładem, inspiracją i symbolem

2025-04-19 07:50

[ TEMATY ]

Getto Warszawskie

commons.wikimedia.org

Żydzi wyciągnięci z bunkra

Żydzi wyciągnięci z bunkra

Powstańcy getta warszawskiego nie mieli złudzeń, widzieli, co ich czeka, ale jednak zdecydowali się na walkę, która stała się przykładem, inspiracją i symbolem - napisał jerozolimski Instytut Jad Waszem. W sobotę obchodzona jest 82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

"Kiedy Niemcy wkroczyli do getta, zostali zaatakowani przez bojowników. Powstańcy, mimo minimalnych zapasów, przez blisko miesiąc stawiali opór jednej z najpotężniejszych wówczas armii świata, która miała przytłaczającą przewagę liczebną i sprzętową" - przypomniała w mediach społecznościowych izraelska instytucja.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję