Hospicjum stacjonarne Via Spei, czyli Droga Nadziei, powstało w Tarnowie (przy ul. Bystrej 17). To miejsce stworzone przez Fundację Kromka Chleba z myślą o osobach doświadczających nieuleczalnej choroby nowotworowej. 15 stycznia hospicjum poświęcił biskup tarnowski Andrzej Jeż. W wydarzeniu wzięli udział pacjenci, personel hospicjum i zaproszeni goście.
Doświadczenie
Via Spei jest odpowiedzią na potrzeby współczesności. Podczas Mszy św., odprawionej w znajdującej się na terenie hospicjum kaplicy, bp Jeż powiedział: – Stan choroby nieuchronnie powoduje, że człowiek przeżywa kryzys i poważnie zastanawia się nad własną sytuacją. Postęp w naukach medycznych przynosi coraz to nowe środki, potrzebne, by stawić czoło temu wyzwaniu, przynajmniej w odniesieniu do zdrowia fizycznego. Jednakże ludzkie życie ma swoje granice i wcześniej czy później kończy się śmiercią. Trzeba się na to doświadczenie przygotować.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jak wskazał ordynariusz diecezji tarnowskiej, mimo postępu naukowego nie można znaleźć lekarstwa na każdą chorobę, dlatego też na całym świecie w szpitalach, hospicjach i domach widzimy cierpienie wielu nieuleczalnie chorych, zwłaszcza w terminalnej fazie choroby. Biskup podkreślił, że pomoc oferowana przez hospicja jest niezwykle ważna: – Mamy świadomość tego, że nie każda rodzina czy bliscy są w stanie udźwignąć ciężar cierpienia i choroby najbliższych, zwłaszcza gdy jest to już stan terminalny, wymagający bardzo intensywnej i specjalistycznej opieki medycznej. Często same rodziny tych osób potrzebują wsparcia, bo jest im bardzo trudno przechodzić przez te bolesne doświadczenia. Za każdym cierpieniem i każdą chorobą kryje się konkretny człowiek, którego twarz dla kogoś jest twarzą matki, ojca, brata lub siostry, twarzą kogoś bliskiego i drogiego sercu. Mimo wielości przypadków medycznych, przyjmowanych pacjentów, każdy z nich jest inny i w każdym z nich odbija się oblicze cierpiącego Chrystusa.
Sukces
Hospicjum powstało z inicjatywy Fundacji Kromka Chleba, dzięki wsparciu ludzi dobrej woli. Organizacji udało się zrealizować ten projekt bez żadnych instytucjonalnych źródeł finansowania. Sukces jest więc zasługą ogromnej rzeszy darczyńców i wolontariuszy, którzy przez lata wspierali fundację w tym wyjątkowym dziele. Na ten cel były organizowane zbiórki, odbywały się też cykliczne koncerty charytatywne z udziałem gwiazd.
W 2010 r. Sejmik Województwa Małopolskiego – przy szczególnym, bezinteresownym zaangażowaniu ówczesnego marszałka Marka Nawary – podjął uchwałę o oddaniu Fundacji Kromka Chleba terenów pod budowę pierwszego hospicjum stacjonarnego w Tarnowie. W 2011 r. ruszyły pierwsze prace – uporządkowano i wyrównano teren, zatwierdzono projekt architektoniczno-budowlany i wydano pozwolenie na budowę. W 2014 r. biskup tarnowski Andrzej Jeż dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego, który ma wymiar symboliczny – pochodzi z grobu św. Siostry Faustyny, orędowniczki tajemnicy Bożego Miłosierdzia, a został przekazany przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Reklama
– Wspólnie zbudowaliśmy hospicjum dla nieuleczalnie chorych – powiedziała prezes Fundacji Kromka Chleba Anna Czech. I zaznaczyła: – Wierzę, że solidarność międzyludzka pospieszy z pomocą, abyśmy mogli jak najlepiej opiekować się pacjentami. Wszystkie wysiłki, które podejmujemy, są motywowane troską o tych, którzy mają przed sobą jeden z najtrudniejszych momentów w życiu. Niech będą otoczeni miłością, której potrzebuje i pragnie każdy człowiek. Założyliśmy, że hospicjum Via Spei będzie miejscem wyjątkowym, oferującym świetną opiekę medyczną i psychologiczną – tę drugą również rodzinom towarzyszącym bliskim w ich ostatnich dniach, tygodniach, miesiącach życia. A także opiekę duchową.
Rozwiązania
Obecny na uroczystości prof. Leszek Kołodziejski, wybitny specjalista w zakresie chirurgii onkologicznej, zauważył, że we współczesnym świecie wypieramy ze świadomości: starość, nieuleczalne choroby, opuszczenie i śmierć. Założyciele hospicjum podeszli do tego zupełnie inaczej. Przyjmując śmierć jako naturalne zjawisko, postanowili stworzyć miejsce będące afirmacją życia – do jego ostatniej chwili. Ich misją jest zapewnienie pacjentom przeżycia swoich ostatnich dni i tygodni jak najlepiej, w spokoju i poczuciu ludzkiej bliskości.
Reklama
Zastosowane rozwiązania, przyjazna atmosfera wnętrz, cicha, spokojna okolica zapewniają chorym najwyższy poziom opieki medycznej, psychologicznej i duchowej. Na chorych i ich bliskich czeka budynek z dostępnymi dla każdego przyjaznym podwórzem i przestronną świetlicą. Jest w nim również niezwykła – bo prosta, a zarazem kierująca myśli ku sprawom ostatecznym – kaplica z rzeźbami i drogą krzyżową autorstwa Stanisława Cukra. W budynku o powierzchni 1,8 tys. m2 znajduje się dziewiętnaście pokoi jedno- i dwuosobowych. Wszystkie wyposażone są w nowoczesne, komfortowe łóżka szpitalne. Każdy pokój ma łazienkę i aneks kuchenny, klimatyzację, a także wyposażenie umożliwiające bliskim przebywanie i czuwanie przy chorym. Możliwe będzie przyjęcie dwadzieściorga dziewięciorga pacjentów. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia dotyczy obecnie osiemnastu łóżek, ale twórcy hospicjum mają nadzieję na jego szybkie rozszerzenie.
Wskazaniem do objęcia chorego opieką hospicyjną są nieuleczalne, postępujące, ograniczające życie choroby nowotworowe i nienowotworowe. Warunkiem zgłoszenia jest zakończenie leczenia przyczynowego, potwierdzone przez lekarza specjalistę. Pobyt w hospicjum jest bezpłatny dla ubezpieczonych w NFZ, więc nie obciąża finansowo ani chorego, ani jego rodziny.
Standard
W imieniu Fundacji Kromka Chleba działalność hospicyjną prowadzi Via Spei sp. z o.o., która świadczy usługi medyczne w ramach kontraktu z NFZ. W hospicjum znajdują się: poradnia medycyny paliatywnej, poradnia leczenia bólu, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, punkt pielęgniarski i pokój lekarski. Jest też pokój, w którym chory lub jego bliscy mogą spokojnie porozmawiać z lekarzem, psychologiem bądź z księdzem sprawującym opiekę duchową nad pacjentami hospicjum. Wszystkie pomieszczenia są wyposażone i urządzone tak, by poprawiać jakość życia osób zmagających się z nieuleczalną chorobą oraz ich rodzin. Aby utrzymać wysoki standard w placówce, Fundacja Kromka Chleba zamierza zbierać fundusze na działalność hospicjum. W planach są akcje charytatywne i wszystko wskazuje na to, że także koncerty z udziałem gwiazd.