Ksiądz Stanisław Gałązka urodził się 1 maja 1907 r. w Częstochowie. Edukację szkolną rozpoczął w 1916 r. Rozpoczął wówczas naukę w II oddziale szkoły powszechnej, następnie w gimnazjum Kronenberga, a po jego zamknięciu w gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza. Tutaj 21 czerwca 1927 r. zdał egzamin dojrzałości. Następnie, odczytując powołanie do życia w kapłaństwie, podjął studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1932 r.
Zaangażowanie w Akcji Katolickiej
Na prośbę biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny ks. Gałązka udał się do parafii św. Barbary w Królewskiej Hucie (od 1934 r. Chorzów), gdzie wspierany przez ks. Józefa Gawlinę poznał dogłębnie Akcję Katolicką i podjął pracę duszpasterską wśród Ślązaków. Następnie, w latach 1932-33, pracował jako wikariusz w Zagórzu (Sosnowiec). Szczególny charyzmat rozumienia spraw społecznych ujawnił się u młodego ks. Gałązki, gdy przeniósł się 7 czerwca 1933 r. do Częstochowy. Z woli bp. Kubiny rozpoczął pracę w Centrali Akcji Katolickiej (Referacie Akcji Katolickiej). Tę szczególną posługę duszpasterską pełnił do 1938 r. W tym okresie był sekretarzem generalnym Katolickiego Stowarzyszenia Mężów i asystentem kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej Męskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Od 1 stycznia 1934 r. ks. Stanisław Gałązka był redaktorem pisma Czyn Katolicki, poświęconego problematyce i sprawom Akcji Katolickiej. Ten miesięcznik ukazywał się do września 1939 r.
Redaktor naczelny Niedzieli
Po odejściu ks. Wojciecha Mondrego ze stanowiska redaktora naczelnego Niedzieli został mianowany na tę funkcję 15 września 1937 r. W tym czasie Niedziela była wydawana przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej. Po objęciu funkcji redaktora naczelnego ks. Gałązka napisał na łamach Niedzieli: „Obejmując dziś po swym czcigodnym i zasłużonym Poprzedniku opuszczone przezeń stanowisko, uważam za swój pierwszy i najważniejszy obowiązek złożyć skromny hołd i uznanie Jego rzeczywistym i dużym zasługom. (…) Tak bardzo pragniemy udoskonalić tygodnik. Zamierzamy przede wszystkim powiększyć na stałe jej objętość”. W ciągu dwóch lat 1937-39 objętość pisma wzrosła z 12 do 16 stron. Ksiądz Stanisław Gałązka pozostał redaktorem naczelnym Niedzieli do momentu wejścia Niemców do Częstochowy i zamknięcia tygodnika 2 września 1939 r.
W latach 1939-42 ks. Gałązka pełnił funkcję administratora parafii w Gnaszynie. Następnie w związku z zagrożeniem życia ze strony okupantów hitlerowskich udał się do Warszawy, gdzie przebywał do 1944 r. Po powrocie do Częstochowy w tym samym roku objął funkcję wikariusza w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wielgomłynach. A już w następnym roku, ze względu na potrzeby duszpasterskie, bp Kubina poprosił ks. Gałązkę, by podjął się pracy wikariusza w Dąbrowie Górniczej. Posługę tę pełnił bardzo krótko.
Praca duszpasterska po wojnie
W 1945 r. ks. Stanisław Gałązka został mianowany proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wojkowicach-Żychcicach. Następnie, w latach 1952-60, pełnił funkcję proboszcza w parafii św. Idziego Opata w Chotowie.
W ostatnich lata życia ks. Gałązka był duszpasterzem w parafii św. Marcina Biskupa i Męczennika w Żytniowie. Tutaj w latach 1960-63 pełnił funkcję proboszcza. Zmarł w Żytniowie 1 czerwca 1963 r.