Reklama

Niedziela Podlaska

Solidarni z Ukrainą

Biskup Piotr Sawczuk wziął udział w Koncercie polsko-ukraińskiej solidarności w drugą rocznicę agresji militarnej na Ukrainę, który miał miejsce w Filharmonii Narodowej.

Niedziela podlaska 10/2024, str. I

[ TEMATY ]

Warszawa

Rafał Benedykciuk

Koncert odbył się w Filharmonii Narodowej w Warszawie

Koncert odbył się w Filharmonii Narodowej w Warszawie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na uroczystości 25 lutego obecny był również bp Tadeusz Pikus. Koncertu wysłuchał także kard. Kazimierz Nycz oraz abp Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski. Koncert zgromadził zarówno Polaków jak i Ukraińców. Nie zabrakło przedstawicieli władz rządowych i parlamentarnych oraz duchowieństwa. W okolicznościowych przemówieniach jednogłośnie wybrzmiało ubolewanie nad faktem wybuchu wojny i ogromu cierpienia jakie ona przynosi. Jednocześnie podkreślano, że solidarność Polaków i Ukraińców jest zjawiskiem niespotykanym w historii współczesnego świata. Koncert był swoistym wyrazem wdzięczności narodowi polskiemu za okazywaną Ukraińcom pomoc.

Koncert wykonany został przez jeden z najlepszych zespołów nie tylko w Ukrainie ale i w Europie, a mianowicie przez Orkiestrę Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej. Wystąpiła ona w swoim najlepszym składzie pod batutą dyrektora tej instytucji Volodymyra Syvokhipa. Na scenie można było usłyszeć nie tylko ukraińskich artystów jak chociażby pianistkę Violinę Petrichenko, ale również Polaków w osobie rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie prof. Klaudiusza Barana. W programie koncertu wybrzmiały utwory polskich i ukraińskich autorów. Podkreślały one polsko-ukraińską solidarność. Widzowie mieli okazję usłyszeć Ukraińską suitę na orkiestrę symfoniczną Mykoli Kolessy, Koncert fortepianowy f-moll Vasyla Barvinskiego, Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego, Balladę symfoniczną Grażyna Borysa Latoszynskiego. Ważnym elementem programu był utwór poświęcony wojnie Metabola skomponowany przez młodą ukraińską kompozytorkę Lubawę Sydorenko, która była obecna na koncercie. W wykonaniu tego utworu udział wzięli muzycy z Polski i Ukrainy, co zgodnie z zamysłem organizatorów miało charakter symbolicznego odniesienia się do idei koncertu.

Organizatorem wydarzenia była Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego, Lwowska Filharmonia Narodowa, Second Life Foundation w partnerstwie z Filharmonią Narodową. Warto zauważyć, że Second Life Foundation reprezentowała Aneta Mroczek – dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Sokołowie Podlaskim oraz instruktor Chóru Kameralnego KOE. Na koncert przybyło wiele osób z terenu diecezji drohiczyńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-03-06 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa ma sanktuarium św. Ojca Pio

Od dziś Warszawa ma sanktuarium św. Ojca Pio. Arcybiskup Henryk Hoser wyniósł do tej rangi usytuowany na stołecznym Gocławiu kościół pod wezwaniem włoskiego stygmatyka. W czasie uroczystości nazwał on kapucyna - Janem Vianney’em XX wieku, który poprzez modlitwę, pokutę i posługę konfesjonału wyrywał ludzi ze szponów szatana otwierając im drogę do życia w Bożej łasce.

Biskup warszawsko-praski w homilii zwrócił uwagę, że drogę do Boga i człowieka Ojciec Pio okupił ogromnym cierpieniem swojego ciała i duszy. Umiłowanie Krzyża Chrystusa było centralną osią jego życia. Nosił w sobie wielką ranę duszy, do której doszły w wieku 18 lat stygmaty. - Jego życie było trudne, zaprawione goryczą, ponieważ mając dar widzenia ludzkiej duszy widział grzechy poszczególnych osób oraz zatwardziałość ich serc. Wobec penitentów którzy sami się usprawiedliwiali był bardzo surowy, natomiast wobec tych którzy okazywali skruchę był ciepły i serdeczny, jednym słowem ojcowski – mówił abp Hoser.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek - utracjusz i hulaka, który stał się wzorem pokuty i wyrzeczenia

2026-06-24 21:07

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

BP KEP

Św. Franciszek urodził się jako Giovanni di Pietro di Bernardone, syn bogatego kupca, zajmującego się handlem drogimi tkaninami. Został rycerzem i jako konny wojownik wziął udział w bitwie pod Collestradą jako przeciwnik… wojsk papieża. Po klęsce stracił zainteresowanie uczestnictwem w zabawach, wojnach oraz pracą u ojca. Rozdawał hojne jałmużny i całował po rękach trędowatych.

Z wolna dołączali do niego naśladowcy. Franciszek stał się założycielem zakonu franciszkanów, a pośrednio także klarysek i tercjarzy. Był gorliwym misjonarzem - nie bał się przyłączyć do krucjaty, czy wyruszyć do Egiptu, by przekonać sułtana Malika Al-Kamila do świętej wiary katolickiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję