Reklama

Niedziela plus

Bydgoszcz

Kościół w drodze

Kościele bydgoski, jesteś w drodze, bądź pielgrzymem nadziei – powiedział w bazylice św. Wincentego a Paulo abp Wojciech Polak.

Niedziela Plus 16/2024, str. VIII

[ TEMATY ]

Kościół

Diecezjabydgoszcz.pl

Wierni i duchowni dziękowali za diecezję

Wierni i duchowni dziękowali za diecezję

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwudziesta rocznica powstania diecezji przypadała w Wielki Poniedziałek, dlatego główne obchody rocznicowe zostały przeniesione na 6 kwietnia. Tego dnia od godz. 12 w bazylice św. Wincentego a Paulo rozpoczęła się peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Gargano, która będzie nawiedzać wszystkie parafie diecezji do 23 listopada (z przerwą na wakacje). Biskup diecezji bydgoskiej Krzysztof Włodarczyk przed nałożeniem na głowę figury św. Michała korony powiedział: – Święty Michale Archaniele, najważniejszy spośród aniołów, przez Boga obdarzony szczególnym zaufaniem, wpatrując się w twój wizerunek, chcemy na nowo uświadomić sobie, że dobro jest mocniejsze od zła, miłość potężniejsza od nienawiści, a prawda ostatecznie zwycięży. Potrzebujemy twojego wsparcia.

– Chcielibyśmy, aby osoba św. Michała Archanioła przynosiła pokój – podkreślił przełożony generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła ks. Dariusz Wilk, który życzył, by w diecezji bydgoskiej „toczył się bezkrwawy bój o zbawienie dusz”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego abp Wojciecha Polaka koncelebrowali biskupi: Jan Tyrawa z Bydgoszczy, Wiesław Śmigiel i Andrzej Suski z Torunia, Wiesław Mering z Włocławka, Arkadiusz Okroj z Pelplina i Krzysztof Zadarko z Koszalina. Wzięli w niej udział także liczni kapłani, osoby konsekrowane i przybyli na uroczystość wierni.

– Dziękujemy wraz z wami dobremu Bogu za Kościół bydgoski i prosimy, by nadal w uszach i sercach pasterzy oraz wiernych brzmiały Chrystusowe słowa: „Idźcie i głoście” – zaznaczył abp Polak. Podczas homilii bp Włodarczyk powiedział: – Kościół jest miejscem, w którym możemy się schronić przed całą nawałnicą tego świata. Ale nie tylko mury są ważne. Ważna jest świadomość, że w zasięgu mego wzroku, moich dróg żyją ludzie z tej samej wspólnoty.

Jubileuszowi towarzyszyły również liczne wydarzenia artystyczne. W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy miał miejsce koncert dziękczynny – Msza „Koronacyjna” C-dur, motet Exsultate, jubilate Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Ave Maria Jana Sebastiana Bacha i Charlesa Gounoda w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, Chóru Akademickiego Politechniki Bydgoskiej oraz Chóru Akademickiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 7 kwietnia, w katedrze św. Marcina i św. Mikołaja wystawiono oratorium Trzy Marie w wykonaniu gdańskiej grupy teatralnej. To opowieść o Matce Bożej, Marii Magdalenie i Marii Kleofasowej, które towarzyszyły Jezusowi w Jego męce i zmartwychwstaniu.

Trzydniowe uroczystości zakończyły się Mszą św. w katedrze św. Marcina i św. Mikołaja pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego, z udziałem kapituły, dziekanów, członków ruchów formacyjnych i apostolskich oraz stowarzyszeń diecezji bydgoskiej. Liderzy diecezjalnych grup apostolskich zostali uhonorowani Medalem 20-lecia diecezji. /i.c.

2024-04-16 14:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsz dla Jezusa przeszedł przez Warszawę

W niedzielę o godz. 12:00 chrześcijanie z całej polski zebrali się w Warszawie, by wziąć udział w Ogólnopolskim Marszu dla Jezusa. Po tym, jak główny organizator imprezy Artur Pawłowski i Ambasador Nigerii Samuel Wodi Jimba wygłosili krótkie przemowy, przedstawiciele największych chrześcijańskich denominacji przecięciem wstęgi uroczyście rozpoczęli marsz.

Wcześniej, organizatorzy marszu wspólnie z ambasadorem Nigerii i przedstawicielem Billy Graham Assosiation, złożyli wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. W swoim przemówieniu Artur Pawłowski nawiązał do słów Jana Pawła II: „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, (...) Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Wskazał on również na wagę przelanej krwi bohaterów narodowych, którzy zginęli w walce o wolną Polskę oraz na potrzebę kultywowania chrześcijańskich wartości i narodowej tradycji. Zgromadzonych na Placu marsz. Józefa Piłsudskiego przywitał ciepło Ambasador Nigerii. - Dzięki łasce Bożej chrześcijanie z Polski, Nigerii i Stanów Zjednoczonych pewnego dnia znajdą się w jednym, tym samym miejscu - zapewnił, wskazując na Chrystusa, jako na jedyną drogą do nieba. Obecność nigeryjskiego dyplomaty nie była jedynym akcentem wskazującym na wielokulturowość zgromadzenia. W marszu uczestniczyły osoby różnych narodowości. Część z nich przybyła do Polski wyłącznie po to, by uczcić Boga na ulicach Warszawy.
CZYTAJ DALEJ

Siostry Matki Teresy uniewinnione od zarzutów handlu dziećmi

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Przed nami fala upałów. IMGW wydaje ostrzeżenia

2026-06-24 14:01

[ TEMATY ]

ostrzeżenia

fala upałów

Adobe Stock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia dla dziesięciu województw w zachodniej, południowo-zachodniej i centralnej części kraju. W ciągu dnia temperatura wyniesie tam nawet 34 st. C, w nocy do 20 st. C.

Ostrzeżenia dotyczą województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję