Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Zdążyć przed udarem

Udar mózgu jest niebezpieczną chorobą – stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta. W Polsce udaru mózgu doznaje co roku ok. 60-70 tys. osób, a ok. 30 tys. z nich umiera.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Skala zachorowań oznacza, że udar, który jest trzecią z kolei przyczyną śmierci i najczęstszą przyczyną trwałej niepełnosprawności, może stać się problemem naszym lub kogoś z najbliższego otoczenia. Dość powszechne przekonanie, że jest to choroba wyłącznie osób w podeszłym wieku, nie jest do końca prawdą, bo chociaż z wiekiem ryzyko udaru wzrasta, to nierzadkie są przypadki zachorowań u osób młodych i w średnim wieku.

Udarowi mózgu towarzyszą objawy neurologiczne wywołane przez zaburzenia ukrwienia tkanki mózgowej. Udary dzielimy na dwie główne grupy: udary niedokrwienne, które stanowią ok. 80-90% wszystkich przypadków, oraz udary krwotoczne. Do udaru niedokrwiennego dochodzi wskutek zablokowania przepływu krwi przez naczynia tętnicze. W tej sytuacji zatrzymane zostaje zaopatrzenie tkanki mózgowej w tlen i składniki odżywcze, co powoduje obumieranie poszczególnych części ośrodkowego układu nerwowego. Do udaru krwotocznego dochodzi natomiast w wyniku uszkodzenia ściany naczynia tętniczego w obrębie mózgu, a w konsekwencji do przedostania się krwi do struktur mózgowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Lista przyczyn zwiększających ryzyko udaru mózgu jest długa. Najczęstszymi są nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń i zaburzenia rytmu serca, zwłaszcza migotanie przedsionków. Inne czynniki ryzyka to: wysoki poziom cholesterolu, otyłość, zespół bezdechu sennego, dna moczanowa, zaburzenia czynności nerek, cukrzyca. Ryzyko rozwoju udaru zwiększają także złe nawyki zdrowotne oraz szkodliwy styl życia, w tym palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, stosowanie środków odurzających. Specjaliści szacują, że leczenie wymienionych chorób oraz zmiana stylu życia na prozdrowotny pozwalają zmniejszyć ryzyko udaru o 90%. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ ok. 20% pacjentów, którzy przetrwają ostrą fazę udaru, potrzebuje stałej opieki, a ok. 30% z nich musi korzystać z pomocy w wykonywaniu codziennych czynności życiowych.

Aby móc rozpoznać udar, ważna jest znajomość typowych objawów z nim związanych. U chorych często występuje zaburzenie symetrii twarzy, które można zaobserwować jako opadanie kącika ust oraz powieki po jednej stronie twarzy. Częstymi objawami są nagły i silny ból głowy, zaburzenia świadomości, a także trudności w mówieniu i rozumieniu tego, co mówią inni. Objawem udaru mogą być również zaburzenia siły mięśniowej po jednej stronie ciała, czyli trudności w poruszaniu jedną ręką lub (i) nogą. Zaburzenia mogą dotyczyć również widzenia – może wystąpić dwojenie się obrazu lub jednostronna utrata wzroku.

Nie wszystkie wymienione objawy występują u chorego jednocześnie. W każdym przypadku podejrzenie udaru mózgu powinno skłonić osoby z najbliższego otoczenia do szybkiego kontaktu z pogotowiem i zgłoszenia objawów (tel. 112).

Obchodzony 10 maja Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej to okazja do poszerzenia wiedzy na temat tej choroby. Ważne są kampanie społeczne, które zwracają uwagę na ten problem, m.in. akcje edukacyjne, biegi i przejazdy rowerowe. Przekonujące są również świadectwa osób, które po doznaniu udaru podjęły ciężką – trwającą wiele miesięcy, a nawet lat – pracę, by odzyskać sprawność. Są one najlepszym argumentem do podjęcia wcześniejszego wysiłku, aby nie doszło do udaru.

2024-04-26 13:42

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Eksperci: mamy coraz więcej udarów mózgu i u coraz młodszych osób

[ TEMATY ]

udar

Adobe Stock

W Polsce co roku u ponad 90 tys. osób dochodzi do udaru mózgu, aż 30 proc. z nich ma mniej niż 65 lat – alarmują eksperci z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu. To efekt niezdrowego stylu życia, stresów i braku profilaktyki zdrowotnej - oceniają.

"Do niedawna szacowaliśmy, że w Polsce dochodzi do 60-70 tys. udarów mózgu rocznie. Obecnie, dzięki zbieraniu dokładniejszych danych, m.in. w programach leczenia udaru mózgu, wiemy że jest ich około 90 tys. w ciągu roku" – powiedział PAP prof. Konrad Rejdak, kierownik Klinicznego Oddziału Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, członek Rady Programowej Europejskiej Akademii Neurologii.
CZYTAJ DALEJ

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję