Reklama

Niedziela Świdnicka

Potrafią dziękować

Wałbrzyska kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu z charakterystyczną strzelistą sylwetką od 120 lat stanowi centralny punkt religijnego i społecznego życia miasta.

Niedziela świdnicka 20/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Dariusz Lipiński

Bp Marek Mendyk przyjmuje dary ofiarne przekazane przez parafian

Bp Marek Mendyk przyjmuje dary ofiarne przekazane przez parafian

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku wspólnota parafialna z dumą świętuje 120. rocznicę konsekracji tej neogotyckiej perły architektury. Do wspólnego dziękczynienia 4 maja miejscowy proboszcz ks. kan. Wiesław Rusin zaprosił nie tylko parafian i mieszkańców miasta, ale i biskupa świdnickiego, który dziękował Bogu wraz z duchowieństwem i wiernymi za architektów, artystów, budowniczych oraz fundatorów, którzy wznosili wałbrzyską świątynię.

– Świętując dziś 120. rocznicę poświęcenia świątyni, wyrażamy Panu Bogu wdzięczność za to szczególne miejsce na mapie naszego miasta. Czcimy tę świątynię na znak miłości do Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Czynimy to każdego dnia od wielu lat przez wstawiennictwo Świętych Aniołów Stróżów – powiedział we wstępie do Mszy świętej bp Marek Mendyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzieje budowy

Reklama

Historia kolegiaty zaczyna się długo przed jej obecnym kształtem. Już w 1428 r. w tym miejscu istniał kościół św. Michała Archanioła, będący duchowym centrum dla rosnącej wspólnoty. W obliczu industrializacji i napływu górników z hrabstwa kłodzkiego w drugiej połowie XIX wieku powstała potrzeba jego zastąpienia przez większy, zdolny pomieścić wzrastającą liczbę wiernych. Projekt nowego kościoła, który zaczęto budować w 1898 r., powierzono Alexisowi Langerowi, jednemu z ostatnich wielkich niemieckich architektów neogotyckich. Głównym budowniczym był ówczesny proboszcz ks. Paul Ganse, kanonik honorowy, archiprezbiter wałbrzyski i proboszcz Wałbrzycha w latach 1896–1928. Dzięki determinacji i wizji ks. Gansego, imponująca budowla została wybudowana jako symbol wiary społeczności lokalnej. Projekt, który przetrwał próbę czasu, zachwyca zarówno wiernych, jak i miłośników architektury swoją majestatycznością i historią.

Katolicka nauka społeczna

Przybliżając osobę niemieckiego proboszcza, bp Mendyk zauważył, że fakt bycia synem kowala szczególnie uwrażliwił ks. Gansego na kwestie związane z pracą i robotnikami. Dlatego z zapałem wspierał i propagował katolicką naukę społeczną zapoczątkowaną przez Leona XIII, angażując się w tworzenie oraz prowadzenie zrzeszeń, towarzystw i związków, które nie tylko promowały wartości religijne, kulturalne i wychowawcze, ale także dbały o ochronę interesów pracowników. Biskup Mendyk podkreślił znaczenie promowania katolickiej nauki społecznej wśród wałbrzyskich robotników i zasugerował, że może to stanowić nową misję, która przyczyni się do ożywienia Akcji Katolickiej w mieście przez formację społeczną mieszkańców i systemowe studium katolickiej nauki społecznej.

Zabawa i pamiątki

Przedłużeniem świętowania był parafialny festyn, który odbył się po Mszy świętej. Mieszkańcy mieli okazję wziąć udział w bogatym programie artystycznym, konkursach i zabawach z nagrodami, a także licytacji pamiątek jubileuszowych. Organizatorzy przygotowali cegiełki z wizerunkiem kościoła autorstwa wałbrzyskiego artysty Jana Walkowiaka, który specjalnie na tę okazję namalował akwarelę, mającą wspierać dalsze remonty. Uczestnicy festynu mogli również nabyć różnorodne pamiątki, w tym obrazki, torby, magnesy i okolicznościowe kubki, przyczyniając się do kontynuacji prac w parafii.

2024-05-14 13:38

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych: Razem pomagają potrzebującym

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Mirosław Benedyk

Parafia na wałbrzyskim Podzamczu przygotowała ponad 250 paczek zapasów na Boże Narodzenie

Parafia na wałbrzyskim Podzamczu przygotowała ponad 250 paczek zapasów na Boże Narodzenie

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu nawiązała współpracę z wrocławskim Bankiem Żywności. Dzięki temu mogą przygotować posiłki dla kilkuset osób.

Przypomniał o tym ks. prał. Jan Gargasewicz w czasie spotkania opłatkowego, które odbyło się 15 grudnia. - Wynika to z misji Kościoła, którą tak pięknie opisał papież Benedykt XVI w encyklice „Deus caritas est”. Wymienia w niej trzy zadania naśladowców Chrystusa: głoszenie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów i miłość wobec ubogich, chorych i cierpiących. Dlatego od początku, o czym czytamy w Dziejach Apostolskich, we wszystkich wspólnotach troszczono się o potrzebujących pomocy. Od 2000 lat dzielimy się tym, co mamy i zapraszamy do tego także innych – mówił proboszcz prosząc biskupa o poświęcenie opłatków i złożenie życzeń zebranych, dla których przygotowano dodatkowo 250 paczek z żywnością na święta.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Bp Chudzio: Cieszę się z zaufania Ojca Świętego

2026-06-24 18:21

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP


Leon XIV mianował 24 czerwca 2026 roku bp. Krzysztofa Chudzio biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej w rozmowie z Vatican News wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu oraz zawierzył się modlitwie Ludu Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję